Úterý 11. srpna 2026, svátek má Zuzana

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HRAD: Přetahovaná

Ke kuriozitám těchto dnů jistě patří otevřený dopis prezidenta Miloše Zemana adresovaný ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Prezident v něm ministra žádná, aby zmírnil, lépe pak zrušil opatření, která znesnadňují přístup do Pražského hradu. Opatření to jsou nevítaná, nechutná, očividně zbytečná a jak všichni víme, byla zavedena brzy poté, co političtí nezbedové ukradli prezidentskou standartu a místo ní vyvěsili obří červené trenýrky. To na protest proti tehdejší otevřeně podbízivé politice Miloše Zemana vůči Putinově Rusku.

Od té doby se mnohé změnilo. Zeman otočil a Putina odsuzuje, žehná českým dobrovolníkům odcházejícím bojovat v ukrajinských barvách, jenom ta šikana na obou stranách Hradu zůstala a my jen nostalgicky můžeme vzpomínat na éru prezidenta Václava Havla, kdy bylo možno projít Jelením příkopem ve směru od Lorety až dolů na Klárov a kdo chtěl, i zpátky.

Takže prima, řekneme si. Miloš Zeman přišel k rozumu, červené trenýrky ho přebolely, už ho otravuje Hrad proměněný v obšancovaný lágr. Podivíme se sice, proč se obrací na ministra vnitra otevřeným dopisem, když ho může pozvat a vyřídit to s ním mezi čtyřma očima bez zbytečného rozruchu. Ale udělal to, jak to udělal a zaplaťpánbu za to.

Zaplaťpánbu? Není za co. Ministerstvo vnitra dospělo k závěru, že musí Hrad hájit zuby nehty a že ty fronty na Hradčanském náměstí chce mít a basta. A je to.

Když Zeman přišel k rozumu, Rakušan rozumu pozbyl? Oni se asi oba jeden druhého šprajcují. Jeden otevřeným dopisem, druhý trváním na svém. Tak my tady žijeme.

A ještě něco na téma Hrad. Nejednu hlavu napadlo, že na lidi určitého typu nemají velebné prostory Pražského hradu dobrý vliv a že by možná bylo dobré, kdyby se prezidentská agenda přesunula z Hradčan někam do podhradí, aby tedy hlava státu úřadovala jaksi mezi lidem. Konec konců, pražská Královédvorská ulice připomíná, že tu zřídil Králův dvůr Václav IV., to je ten panovník, co chodil po hospodách s katem a nechal Jana Nepomuckého hodit z mostu svého otce do Vltavy. Proč tedy by neměla hlava státu úřadovat někde jinde?

K nápadu mám jedinou, zato závažnou poznámku. Kdyby se za našich časů měla zřídit budova pro prezidentskou kancelář a příslušné další úřadovny, stál by ten barák nejspíš víc peněz, než kdyby se Hradčany nechaly pozlatit od Černé věže po špičku Svatovítské katedrály. Ať to raději zůstane při starém.

Vysíláno na ČRo Plus

_____________________________________________________________

Nový sci-fi román Ondřeje Neffa

V Operaci Armagedon se vracíme do světa kolonizovaného Marsu, na území obývané loveckými klany, žárlivě střežícími prastarý odkaz prvních průkopníků. Bojovník Volných lovců Rad Haager pomáhá mladé vědkyni Miriam Batoryové pátrat po utajené vojenské operaci, která měla proběhnout před čtyřmi staletími. Místo, kam planetární fregata Erlang směřovala, teď ale střeží nelítostní bojovníci klanu Kamenných mužů.
Román Operace Armagedon volně navazuje na předchozí knihy Jádro pudla, Pán Modrého meče, Čarodějův učeň a Šídlo v pytli. Ilustroval MIchal Suchánek.

arma
Dokument
11. 8. 2026

Stanovisko ministra kultury

Aston Ondřej Neff
11. 8. 2026

Má to dvě roviny, věcnou a komunikační.

Lubomír Stejskal
11. 8. 2026

Lev XIV. navštívil letos v dubnu během své africké cesty také Alžírsko.

Patrik Halfar
11. 8. 2026

Opět nastal čas, kdy se toto téma otevřelo.

Ivo Fencl
11. 8. 2026

Co může někomu na Rawsonových detektivkách vadit?

ČTK, Lidovky.cz
11. 8. 2026

Maďarský parlament dnes zvolil bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku novým prezidentem,...

tji Tereza Jiránková, ČTK
11. 8. 2026

Česká televize (ČT) oznámila náhradu za moderátora Václava Moravce, kterého diváci znali z tradiční...

Petr Kolman
11. 8. 2026

V české politice existuje několik témat, o nichž se skoro nesmí diskutovat. Zásadní témata, o...

ČTK, Lidovky.cz
11. 8. 2026

Nejméně 169 lidí zahynulo při pondělním zemětřesení v Kolumbii, napsal server kolumbijského listu...

ČTK, Lidovky.cz
11. 8. 2026

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy v Kolumbii, aby necestovali do oblastí zasažených...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz