1.10.2023 | Svátek má Igor


HISTORIE: Zrození běžce

13.11.2020

Svá jinošská léta trávil Miloš Jakeš daleko od rodného Brlohu, až ve Zlíně. Podle Baťových výchovných zásad se musel neustále snažit – v práci, ve škole i v internátu. Bezúčelné flákání se netrpělo. Vzděláváním a vytrvalostí se Baťovi mladí muži měli vyvinout v sebevědomé jedince, kteří mezi běžnými lidmi vynikají a dovedou si vždy poradit. K správné výchově přispívala i četná burcující hesla, zdobící dílny a učebny. Jakeš si tyto průpovídky bral k srdci a úspěšně skládal jednu zkoušku za druhou.

Roku 1941 mu jednou nařídili, aby se zúčastnil ve městě tradičního běhu Zlínem. Odebral se tedy na místo startu a tam se svlékl do trenýrek. Bylo nevlídno. Závodníci se v houfu choulili, neklidně přešlapovali a čekali na výstřel z pistole.

Náhle do Jakeše někdo neurvale drcnul. Byl to výrostek podobného věku a poněkud kostnaté postavy. Na lebce se se mu předčasně hlásil zárodek pleše.

„Kam se cpeš, nádivo?“ otázal se Jakeš. „Ty chceš asi vyhrát, co?“

„Nechci, ale na tebe stačím vždycky,“ odvětil Zátopek.

Než mohl Jakeš sdělit soupeři další urážku, startér vystřelil a houf se dal do pohybu. Chvíli běželi spolu a vráželi do sebe, protože supící sportsmani kolem nich jim mnoho prostoru neposkytovali. Také Zátopek se zúčastnil závodu povinně, marně se vymlouval na chatrné zdraví. Nikam se nehnal. Zamýšlel tohle přikázané běhání jen tak trochu odklusat, ale ten chasník vedle ho štval čím dál víc. Chtěl se ho zbavit popoběhnutím dopředu, ale dostal od průbojného mladíka ránu loktem do žeber. To se pak stalo ještě jednou.

„Už mě sereš, blbe,“ řekl Zátopek.

Závodní pole před ním už mělo trhliny, a proto se mu podařilo proklestit si cestu vpřed. Jakeš ho následoval, ale brzy tempu rivala nestačil. Hubená záda se mu neúprosně vzdalovala, protože Zátopkovi se mezitím závodění zalíbilo. Ten s překvapením zjišťoval, že předbíhání zpocených soupeřů je docela snadné. Když je míjel, spokojeně naslouchal, jak hekají a funí.

Stále přidával, samým úsilím se začal i šklebit. Nakonec doběhl do cíle druhý, lepší byl jen atlet, který se na závod pečlivě připravoval.