18.10.2021 | Svátek má Lukáš


HISTORIE: Živelné pohromy na dolní Střele

25.9.2020

V květnu roku 1872 přišla do středních a západních Čech průtrž mračen a následně povodeň. Velká voda se nevyhnula ani Střele. Na horním toku větší škody nenatropila a města Toužim, Žlutice a Chýše zůstávala v klidu. Řeka se zbarvila do hněda a zaplavila břehy přijatelně.

Také obyvatelé Rabštejna na vysoce položeném ostrohu zde byli jen v roli pozorovatelů. Povodeň tu způsobila spíše veselost. Hráze novodvorských rybníků se protrhly a potůček směřující z nich strmě dolů podle silnice k rabštejnskému mostu nebyl schopen tolik vody pojmout. Rabštejnská mládež tak mohla sbírat mrskající se kapry přímo na silnici a mostě do košů a džberů.

Pod Rabštejnem vtéká Střela do hlubokého údolí a v něm již povodeň ukázala svou ničivou sílu. Poškodila vodní hamr a tři mlýny, strhla jezy, pokryla políčka pískem a odnesla hospodářské náčiní a krávu.

Největší pohromu však způsobil rozvodněný Mladotický potok, přitékající do Střely z levé strany. Nejdříve utrhl u Odlezel kus lesa, a vytvořil tak zbrusu nové jezero. Pak naopak zlikvidoval navždy obrovitý rybník u Mladotic. Katastrofu snad zavinil mlynář, který neotevřel stavidlo, trhlina v hrázi pak vznikla vyvrácením hrušky v důsledku vichru. Valící se voda odplavila Podhrázský mlýn, mlynář s rodinou zachránili úprkem do stráně holé životy.

Zdivočelá řeka posílená obsahem rybníka šířila zkázu a dospěla do Plas. Silné zdi bývalého kláštera živlu odolaly, v přízemí konventu však utonul stonající účetní a žena úředního slouhy.

Již za tmy vtrhla povodeň do vsi Nebřežiny. Voda vzala most, mlýn, půl hospody, chalupy s vesničany i boudy a stany dělníků odpočívajících po práci na vznikající železnici. Chalupy s vyděšenými lidmi byly unášeny proudem, až na jezu se rozlomily. Utonulí byli pak nalézáni na obou březích a sváženi na hřbitov v Oboře, bylo jich napočítáno 40. Jedno živé dítě v kolébce se našlo až u Dolního Hradiště.

Voda nebyla jediným ničícím živlem v těchto místech. Roku 1894 vznikl z jisker při vysmolování sudů v plaském pivovaru požár, který se přes dubové třísky a hobliny dostal až do kláštera. Místní hasiči situaci nezvládli. S novou stříkačkou zacházet neuměli, a tak se čekalo na starou stříkačku ze Žebnice, kterou přitáhl pár volů. Dostavili se i další hasiči z okolí. Majitel objektu kníže Richard Metternich je zásoboval několika sudy z pivovaru, dokud nepostřehl, že hašení vázne. Opilci mu byli k ničemu. Stejně se konvent nezachránil.

Klášter dohoříval 14 dní. V té době už byla železniční trať postavena, a proto jezdili do Plas na tu velkou podívanou lidé vlakem až z Plzně. Kdo se opozdil, musel se spokojit už jen s doutnáním.

Oheň a voda – dobří sluhové, špatní páni.

*****************************

Regner-povídky

Knihu lze koupit v knihkupectví Kosmas.Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.