27.7.2021 | Svátek má Věroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ascari 18.3.2009 7:57

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

S tou kolonizací a poněmčováním-počešťováním to je trochu složitější.První kolonisté přišli opravdu již v 13 století,netvořili ale 1/3 obyvatel,jednalo se převážně o měšťany a usidlovali se ve velkých městech ve vnitrozemí,případně v hornických městech(Jihlava).Tzv.sudetští Němci jsou spíš potomky pobělohorské vlny.Částečně to byli lidé,které si jako odborný personál dovedla nová katolická šlechta,která obdržela panství po protestantských emigrantech,částečně došlo k poněmčení obyvatel.To poněmčení nebylo nijak násilné,spíš pro lidi bylo praktické.Takto došlo např.i k poangličtění Irů.Národní obrození tendo trend zvrátilo,jinak by asi čeština byla ,stejně jako irština "folklorním jazykem".Pokud se týká kritizované snahy o počeˇšťování německé menšiny,nevím jestli by to s ohledem na velikost menšiny bylo reálné,.ale např.území Kladska,bylo ještě v 18 století výrazně české a po obsazení Pruskem česká menšina vymizela.Posledních pár tisíc lidí po roce 1945 bylo vyhnáno Poláky.Jinak souhlasím,že Rakousko nejméně od r.1868 byl demokratický stát,ale jen ve své předlitavské části.Po rakousko-uherském vyrovnání totiž Maďaři zavedli poměrně nevybíravý národnostní útisk, na který Habsburkové neměli nikdy žaludek.A ještě k tomu odsunu-vyhnání.1) nebyl jen odsun z českých zemí.V jiných oblastech byli Němci vyháněni z historického německého území,u nás z historicky českého. 2) vzhledem k pozdějšímu vývoji v české kotlině na tom vlastně vydělali.Jsem přesvědčen že do dvaceti let po únoru by odešli dobrovolně ,sami a rádi.3)Nelze zavřít oči ani nad tím,že se naši spoluobčané rozhodli upřednostnit diktaturu hromadného vraha před nedokonalou,ale přece jen demokracií.4)Jak si nyní představujete nápravu křivd aniž by vznikly křivdy nové?

yx 18.3.2009 7:58

Re: Rozpad Rakousko-Uherska - POKRAČOVÁNÍ

ano, Poláci by si nejraději utrhli kus Československa na severu, Němci ten zbytek Čech a Maďaři celé Slovensko. Tak by to jistě bylo "spravedlivé, že řezníkuRvRv

Petr Kohout 18.3.2009 7:29

Re: Rozpad Rakousko-Uherska

na původně zcela české území byli pozváni němečtí osadníci. Mohli se usadit, pokud za sebe i své potomky odpřisáhnou věrnost Českému království. Pokus o odtržení by například Karel IV vyřešil "vyčištěním" dotčeného prostoru od separatistického obyvatelstva (tím se myslí pobití, tenkrát se neodsunovalo) a pozváním nových, věrnějších osadníků.

J.G. Pašek 18.3.2009 7:43

Re: Rozpad Rakousko-Uherska

Na dvoře Karla IV se v  Praze mluvilo nejmodernějš němčinou . . .

yx 18.3.2009 8:02

Re: Rozpad Rakousko-Uherska

Ano? "Nejmodernějš"?????:-/

J.G. Pašek 18.3.2009 4:33

Versailská smlouva . . .

díky pomstychtivé Francie, uvalila obrovské reparace na poražené Německo . . .  reparace, obrovské sumy které Německo mělo splácet ve zlatě až do roku 1988 . . . . 1933 Hitler byl zvolen kancléřem a 1934 zrušil platit jakékoliv reparace a Francie na to nic . . .  poražené RU, které ve skutečnosti válku začalo, rozflákalo kus světa, materiální škody, způsobila statisíce mrtvol, mrzáků, vdov a sirotků, reparace platit nemuselo . . . Proč? Snad byl považovánza velký trest, že bylo potrestáno, aby se rozpadlo  . . .  Vzniklý československý stát musel platit velkou část válečných dluhů, které si RU monarcha císař pán Franc Josef  napůjčoval od bankéřů platit válčící RU armády . . . . .  přiklepnutý obnos dluhopisu československá vláda bez reptání  poctivě platila a bez vykrucování včas a ráda zaplatila . . . 

Skopčákům se v novém Československu nelábilo žít a od konce války dělali československé vládě brikule . . . a nebyli sami . . .

JH 18.3.2009 4:16

Jaké národnosti je vlastně A. Ruščák?

Je to důležité jen proto, zda se jedná o sadistickou nebo masochistickou úchylku - to jeho kopání do Čechů. Asi ho vychovával Doležal.

Fleischer 18.3.2009 5:30

Re: Jaké národnosti je vlastně A. Ruščák?

Je národnost opravdu tak důležitá?

Mejla 18.3.2009 7:12

Ruščák jr. už patří do nové revoluční generace kosmpolitních úředníků bez chuti, zápachu a národnosti.

Jejich světem je univerzální kancelář a tlupy těchto úředníků táhnou Evropou a vyhryzávají poslední zbytky hodnot.

K. 18.3.2009 10:12

Re: Ruščák jr. už patří do nové revoluční generace kosmpolitních úředníků bez chuti, zápachu a národnosti.

Ruščák univerzalismus jen předstírá, ve skutečnosti je silně germanofilský a protičeský.

yx 18.3.2009 8:07

Re: Jaké národnosti je vlastně A. Ruščák?

Pro někoho ano, pro někoho je to zbytečnost. Ruščák bude asi bez....:-/

JH 18.3.2009 11:28

Pane Řezníku, opravdu jste to nepochopil

Psal jsem, že je to důležité jen proto, jak přesně nazvat Ruščákovu úchylku. Protože tuto jednoduchou otázku nechápete, napadne každého logická otázka, jak můžete chápat něco složitějšího, například historii českého národa. Je to pro vás asi hodně cizí pojem :-(

Svatopluk 18.3.2009 3:12

To snad je Doležalova inkarnace

Jinak si tu sbírku zjednodušujících nesmyslů nemohu vysvětlit. Habsburkové - jak DOLOŽIL Masaryk - přišli o země koruny české sami vlastním rozhodnutím (pohrdli korunovací). Proto jsme si zvolili svého vladaře sami (již ne feudální, nýbrž demokratickou metodou). Tzv. sudety (s malým písmenem - za název to používají pouze sudeťáci - opět malé písmeno, protože je to vlastnost politická - nikoli název národa) nejsou žádným přílepkem, ale tísíciletou součástí Čech, kterou němečtí panovníci v rozporu s názory sněmu (Marie Terezie - sněm suspendován) osídlovali německým etnikem. Země koruny české byly díky M.T. ZMENŠENÉ o velký kus Slezska.

Jako cizinec by jste neměl tak plácat o naší historii, kterou vidíte východníma očima.

Jen na okraj - proč se necháváte fotit před norskou vlajkou ?

Květoslav 18.3.2009 6:20

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Habsburkové přišli na český trůn na základě smlouvy s Karlem IV. a pokud někdo tvrdí něco jiného, nejspíš šíří nacionálně motivované lži.

yx 18.3.2009 8:12

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Myslíte, proboha, Karla IV. Přemyslovce a Lucemburka? 8-o8-o Ten tedy s Habsburky těžko podepisoval smlouvu, na trůn po něm dosedl jeho syn Václav IV. A ani po něm na trůně neseděli Habsburkové. Nemáte v tom trošku zmatek?

Pišta 18.3.2009 8:48

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Oni tam totiž seděli už před ním. ( 1307 Rudolf Habsburský -král Český)

Pišta 18.3.2009 7:02

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Takže, kdyby se Franta Procházka nechal korunovat českým králem, jako ostatně snad všichni před ním celých tři sta let , RU by se nerozpadlo? Rusáci se do pobaltských zemí nacpali poměrně nedávno, znamená to že by je měli vypráskat domů do Svaté Rusi? Stejně tam dělají jenom rotiku... Ti panovníci co k nám i "německé etnikum" dosazovali se jmenovali Přemysl Otakar I, Václav I ,  Přemysl Otakar II .  a další  Před Bílou horou se u nás usazovalo " německé etnikum" jaksi samo ,utíkajíc do nábožensky tolerantních Čech germánsko -španělského Habsburka Rudolfa II. Dědeček Prokopa Holého byl jedním s donátorů Betlémské kaple a zároveň Němec jako poleno. Maminka Elišky Přemyslovny a babička " největšího z Čechů, Karla IV, byla Němka a navíc z rodu Habsburků. Dědeček Karla IV z otcovy strany ,byl německým císařem a jeho manželka , Karlova babička pocházela z Bábenberska, tedy Němka jako poleno. Petr Parléř stavitel, chrámu patřícího pod roku 1954 pokrokovému československémumu lidu byl Němec jako poleno. Co s tím ? Všechny vymazat z učebnic, chrám zbourat,češtinu zrušit (dokonce i ten Jungman byl po otci i matce Němec) lodní šrouby zakázat ,(Resselův otec byl Němec) Sokoly pozavírat a odsunout, protože i Tyrš byl Němec? Jak to bylo s "největší českou spisovatelkou Boženou Němcovou" raději moc nepátrat. Z jejích snad jedenácti sourozenců se stali (babička nebabička) Němci s prominutím jako polena. A tak dále a tak dále. Samí zrádci!!! I ten Havlíček ! Považte že vlastnímu bratrovi psal dopisy zásadně německy.(!!!!) To byl také pěkný ptáček ! Vymazat??!!! Prostě všetko popílit a rozbourovat, žádné okolky! Se zrádci a odrodilci , žádné slitování.

Mirek F. 18.3.2009 7:21

Re: To snad je Doležalova inkarnace

A proč je odsunovat či vyhánět, Kdo byl k zemím koruny české loyální, mohl tady žít bez nejmenších problémů. Že snad každý z Čechů má i nějakého předka z Německa, je známá a bezproblémová věc.

yx 18.3.2009 8:20

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Ne každý, kdo psal a mluvil německy byl Němec, v dobách, o kterých hovoříte, byla němčina státní jazyk, na rozdíl ne češtiny. Také proto vadilo Němcům po 1918, že státním jazykem se stala čeština. I když Němci měli své školy od základních v každé vesnici, kde žili, až po německou Karlovu univerzitu. To, že Přemyslovci a další měli ve svých rodech i příslušníky německého národa, to bylo mezi šlechtou obvyklé, každý panovnický rod Evropy má mezi sebou různé národnosti, Angličané, Rusové atd. No, a co se týká řemeslníků a umělců, tenkrát bylo zvykem cestovat a pracovat tam, kde dostali práci, takže tady nebyli jen Němci, ale Italové, Španělé a Češi naopak tvořili třeba v Anglii. Každý může žít, kde chce, ale měl by se chovat loajálně ke státu, ve kterém žije. No a to čeští Němci jaksi nedodrželi a naopak se stali pátou kolonou Hitlera a pomohli mu k rozbití Československa. Proto museli odejít, ne proto, že byli německé národnosti.

Pišta 18.3.2009 8:40

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Jistě i Kutnorský dekret Václava IV pokládal jaksi za samozřejmé, že čeští Němci jsou (světe div se-Češi) On nebyl důležitý jazyk, ale zem, kde dotyčný žil. Jak prosté a vlastně geniální.  My to používáme , když se nám to hodí. A když se nám to nehodí rychle to zapomeneme. Takže hodný Václav IV je vlastně Čech a naopak "zlý" Zikmund Lucemburský ta proklatá Liška Ryšavá byl co? Jeho rodný polobratr ,vychovávaný největším z Čechů Karlem IV?  Ten byl také Čech? korunován Českým králem byl. Takže co vlastně byl?

Finrod Felagund 18.3.2009 10:09

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Jsem občan České republiky narozen v Praze. Kdo je u Vás cizinec?

Vlaod 18.3.2009 11:22

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Vaše předchozí inkarnace - kadet Biegler - byl snad také z Prahy, nebo odkud to?

Pišta 18.3.2009 17:47

Re: To snad je Doležalova inkarnace

Kadetů.Bieglerů tady dnes diskutuje fůra . ale pan R. k nim určitě , docela určitě nepatří!

R.J. 18.3.2009 2:09

Pane Ruščáku,

Dostáváme se ve Vašem příspěvku ke kořenům věci, bohužel , u "nás" ještě pořád straší Jirásek  Beněš a komouši. Ti poučenější mají za bernou minci čítanku s vlastivědou pro pátý ročník, další jsou zase v zajetí  "Mladočechů". A teď se jim něco snažte vysvětlit, se zlou se potážete. Jsou nepoučitelní, proto odsouzeni dělat stejné chyby. Ale to je již problém etologický, v našich krajinách. Nakonec, naše historie posledních dvaceti let je dost výmluvná. Jinak Vás zdravím pane Ruščáku. Urážek si nevšímejte, nemohou Vás  již mlátit v koncentráku, rádi by to dělali, to si pište, tak jen nadávají, to jim jde, nakonec, vždyť nic jiného celý život nedělali, než bolševického pohůnka a přicmrdovače.  Tak je omluvte, "naše národovce". 

JH 18.3.2009 4:13

Pan R. J. a Ruščák jsou poučitelní

Nachali se poučit dějepisem od Doležalových soukmenovců z SdL :-(

yx 18.3.2009 8:31

Re: Pane Ruščáku,

No, tak R.J., pochlubte se, kde čerpáte své "vědomosti" vy? Ono totiž existuje docela dost informací a vůbec ne od Jiráska, komunistů, ani z vlastivědy. Vy a vám podobní naopak děláte přicmrdovače a pohůnka pohrobkům sudeťáků v čele s Posseltem a čerpáte vědomosti z jejich příruček:-/;-€

R.J. 18.3.2009 12:09

Re: Pane Ruščáku,

Tak jako opisuješ slovní obraty, tak opisuješ komoušskou lež. Máš to ale zase v hlavě jednoduší, nevím ale jestli je to výhoda.

Jenda 18.3.2009 12:51

Re: Pane Ruščáku,

Ted nejak nevim R.J. ... ono prepisovani historie pokrocilo uz az tak? Ja tak nejak myslel, ze koncentraky zavedli nemci. Asi jsem se mylil, omlouvam se, provedu sebekritiku a pujdu do sebe. Vy jdete kam chcete.

R.J. 18.3.2009 13:26

Re: Pane Ruščáku,

Jeníku, koncetráky zavedli Angláni, za "Burské " války, potom jejich štafetu přebírá SSSR, GULAG, potom to rozvinou Náckové. No, a potom ta esence všeho předchozího vrcholí u nás  v Jáchymově, na Mariánské, Bytíz a pod. Takže vidíš, že se zase umíme poučit, ale tak nějak ve zle,to dobré nám nějak nechce lézt do palice. Takže fakt jdi do sebe. Buď jsi lhář, nebo mlaďoch, který toho moc o zemi kde žije neví, to je ovšem skandál, v tak závažné věci nic nevědět, nebo jsi jen komouš. Takže se nedivím, že Jáchymov, třeba jeden z mnoha, Ti do pusy neleze. Jinak slovo "sebekritiku " používali hojně soudruzi, takže budeš asi komouš.;-D

Jenda 18.3.2009 23:58

Re: Pane Ruščáku,

"ta esence vseho predchoziho vrcholi"? Teda ne ze by Jachymov bylo prijemne rekreacni zarizeni, ale to jste malicko ujel. Malicko vic. Trosku dost nam fandite. Dokonalosti nemeckych tovaren rozhodne nedosahoval. A burska valka nebo gulagy to jsou sice pekne veci, ale jaksi ... ani jedna se netykala nas. V Cechach a okoli zavedli koncentraky nemci. I kdyby se herr Dolezal stavel Ruscakovi na hlavu.