23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jenda 18.3.2009 15:32

Re: ČSR bylo jako R-U mnohonárodnostní, ale demokratické - a nefungovalo to

Vite, ono nejde jenom o to JAK se rozhoduje, ale taky O CEM VSEM se rozhoduje. Je sice hezke, ze pri platnosti LS bychom nemohli byt prevalcovani pri rozhodovani. Pry. Ovsem pri jeji platnosti by se rozhodovalo i o spouste veci ktere si v soucasne dobe stale jeste muzeme rozhodovat uplne sami.

Tady nejde ani tak o takovou nebo onakou rovnost (koneckoncu, pri hlasovani v bytovem druzstvu mate vahu hlasu zavislou na poctu clenu domacnosti?), tady jde o to, ze za nas budou ostatnirozhodovat i ve vecech ktere by bylo mnohem rozumejsi rozhodovat si samostatne. Za sebe a pro sebe.

tich@dohoda 18.3.2009 9:14

jeste poznamecka

ke slovum; Madar, Cech, Polak, Nemec, Rakusan a pod. , jsou to jen slova, odhlednoc od jmen, rozhodujici jsou geny a ty jsou prakticky u vsech narodu stredni Evropy silne promichane, tusim u Nemcu je to jen cca 50% a podil slovanskych genu/krve je vysoky, nejvetsi podil na tom ma tech cca 300 - 400 let , kdy 1/2 Polska byla pod Pruskou/R-U vladou, kdy 100% Polaci zacali mluvit nemecky a stali  se z nich "100% Nemci"  Tohle plati omezene i vice versa, proto ten stredoevropsky geneticky  gulas.  Cest :-)

Lukas B. 18.3.2009 9:42

Re: jeste poznamecka

přesně tak! ten učebnicový arijský plavý němec je prachobyčejný poněmčený slovan. původní etnický němec je paťatý hnědovlasý bavorák.

ok 18.3.2009 9:54

Re: jeste poznamecka

To si to dost zjednodušujete. Ti blonďáci jsou z pobřeží baltu, a to bez ohledu na národnost - viz severní Poláci versus Poláci z okolí Krakova.

Paťatý hnědovlasý nazrzlý Bavorák je jednoznačně keltského původu.

Praví Němci jsou v Hesensku a okolí - prostě v německém středohoří, lokální usedlí Germáni (sedí tam už vpodstatě 2500 let, od doby bronzové) ovlivnění keltskou kulturou  - viz Štefi Gráfová - to je pravá etnická Němka.

Petr Benes 18.3.2009 9:59

Re: jeste poznamecka

a ja to jeste zjednodusim - Slovane a Germani maji spolecny puvod daleko na vychode, jen Germani sem prisli o neco driv. :-P

vita 18.3.2009 11:09

Re: jeste poznamecka

Slovani i Germáni (a Číňani) mají společný původ někde v Africe...

Lukas B. 18.3.2009 10:11

Re: jeste poznamecka

však si to taky musím zjednodušit! jinak bych nenapsal dva řádky ale dvě stovky stránek. a na dvě stovky stránek bych si musel něco pořádně nastudovat. na což nemám ani čas, ani energii. a tak můžu vesele glosovat jak etnický původ evropanů, jadernou energii, architekturu, ekonomii i chov skotu a bravu. ostatně, nejsem takovým polyhistorem sám, je nás tady dvanáct do tuctu.

ostatně, popularizuji-li něco, čemu skutečně rozumím, tak se často zkratce a hrubým zjednodušováním za účelem srozumitelnosti a odsuchopárnění neubráním.

PPP 18.3.2009 11:13

Re: jeste poznamecka

Vynechal jste románské geny, které máme všichni a ne málo.

Jenda 19.3.2009 0:29

Re: jeste poznamecka

Na geny kali pes. Dulezite je se kterou skupinou se clovek identifikuje a s kym se dokaze domluvit.

Alois Podhajsky 18.3.2009 9:13

To že je "zaděláno"

na novou válku, tím že Německo podepsalo "jen" příměří, došlo i mnohým obyčejným vojákům a důstojníkům na západní frontě Velké války, svědčí o tom jejich zápisy do deníků z 11.11.1918. V historické literatuře je těchto poznámek dostupných dost.

realysta 18.3.2009 9:03

autor = znalec a pamětník

Ještě bych rád od pana Ruščáka slyšel (ve světle jeho ideologie),  kdo a co vygenerovalo pocit "práva na seberurčení" a vystoupení s geniálního říše = soustátí v případě Slováků vůči Československu, dále nástupnických států vůči bývalé Jugoslávii a v neposlední řadě vystoupení států a národů ze SSSR...

K. 18.3.2009 8:54

„Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

1) „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“ - Především to, bohužel, nedošlo za téměř 70 let samotným rakouským Němcům a Maďarům. Čechům to došlo už v roce 1848, kdy se poprvé Palacký snažil Vídni vysvětlit, v čem spočívá nenahraditelné poslání rakouské monarchie. Nebyl vyslyšen a přednost byla dána v 60. letech dualismu, tj.povýšení dvou národů na privilegované - Němců a Maďarů. Maďaři toho vůči ostatním národům Uherska využili dokonale, specielně vůči Slovákům. Nechybělo mnoho a  byli by je kulturně zcela vyhladili. Po Palackém převzal štafetu Masaryk, obhajoval existenci středoevropské monarchie na federativních základech. Ani on nebyl vyslyšen.

2) Pan Ruščák vytrvale odmítá vzít na vědomí, že v době před 1.sv.válkou Rak.-Uhersko nejen že  přestalo hrát roli ochránce před Německem, ale stalo se dokonce (spolu s Maďary) německým SPOJENCEM ! Je tedy nesmyslné vyčítat komukoli jinému, že neumožnil Rak.-Uhersku plnit jeho poslání.

3) Pan Ruščák dále odmítá vzít na vědomí existenci germánské a pangermánské rasistické ideologie a Plány Německa na zotročení negermánských národů. Nebraly ji dostatečně vážně ani některé vítězné velmoci. Důsledkem bylo, že tato ideologie, kořen všeho zla, nebyla poražena a mohli na ni navázat nacisté v čele s Hitlerem.

Správné řešení, které by bývalo zabránilo 2.sv.válce by tedy bylo takové, jaké (bohužel) následovalo až od r.1945: bezpodmínečná kapitulace, dlouhodobá vojenská okupace, demilitarizace,  de-ideologizace a dohled na vytvoření demokratických struktur.

Standa 18.3.2009 9:07

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Jenže Německo nebylo ve WWI poraženo tak drsně, jako ve WWII, v podstatě kapitulovalo pod vlivem Wilsonových 14 bodů, které mu připadaly akceptovatelné. To ovšem netušilo, že tyto budou platit pouze pro vítěze :-/. Logicky potom pokračovalo ve WWII až do úplného konce, aby se Versailles neopakovala, čímž ovšem umožnilo to správné řešení.

Rakousko ztratilo svou historickou úlohu po zastavení Turecké expanze a žádnou novou už nalézt nedokázalo. Je otázka, jestli by to dokázalo, kdyby se včas stal panovníkem třeba arcivévoda Ferdinand, také stoupenec federalismu. Osobně si myslím, že už bylo pozdě na nějakou rozumnou odpověď nacionalistické vlně 19. století.

K. 18.3.2009 9:38

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Taky si myslím, že by to s tou federalizací monarchie nebylo jednoduché, ale rozhodli Maďaři - byli kategoricky proti, až do poslední chvíle, a nikdo s nimi nic nezmohl.

S tím nacionalismemse přehání. Problém nebyl nacionalismus (potřeba národů udržovat a rozvíjet svou vlastní kulturu), ale dobyvačnost a víra v právo jedněch národů podmaňovat si jiné. Češi takové myšlenky rozhodně nehlásali, ani Francouzi, ti měli dost starostí s tím, aby se před Německou expanzí vůbec ubránili.

Standa 18.3.2009 10:07

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Třeba ten odpor Maďarů a do značné míry i Němců (či Rakušanů) federalizaci, tedy zrovnoprávnění ostatních národů R-U, je podle mne dost silným projevem onoho nacionalismu 19. století. Stejně jako naše národní obrození, které ale mohlo být pro R-U i přínosem.

Josef 18.3.2009 12:09

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Hele, K , Slovane byvali nejrozsirenejsi skupinou v R-U . Vidensky snem pocetne dominovali . Co tehdy branilo uskutecneni tripartijni federace R-U, byla tradicni slovanska neschopnost se mezi sebou dohodnout !!

Pišta 18.3.2009 17:12

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Vlastenectví a nacionalismus nejsou jedno a to samé. Nacionalismus je stručně řečeno nenávist k jiným . NENÁVIST.!!  Velikost národa v tom nehraje vůbec žádnou roli. Je jasné, že národ malý počtem si může svojí nenávist těžko kompenzovat obsazováním jiných zemí. Ne že by nebyla chuť. Ale svaly jaksi chybí. A to je také jediný rozdíl. Dobyvačnost mohli Čechové těžko hlásat. Nebyli na to lidi. Ale stačilo vědomí vlastní neporazitelnosti a husiti plavili koně v Baltu. Takže absence "víry v právo podmaňovat si jïné" je u nás jaksi z nouze cnost. Kdyby byla síla, ta víra by se určitě našla.    A zdůvodnění? To si najde každý agresor bez problému. Přemyslovská knížata pořádala výpravy na lovení otroků do Polska a dnešní Litvy bez nějakých velkých výčitek svědomí. První zprávu o Praze jako o městu z kamene a vápna v historii přinesl židovský obchodník s otroky, který přijel do Prahy nakupovat "zboží", které pak prodával dál machometánům.

huhu 18.3.2009 9:31

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

ano, pan Ruščák opomíjí, že se Češi pokoušeli jednáním získat rovnocennou pozici v R-U celá desetiletí. TGM a české politické vedení se pro samostatné ČSR rozhodlo teprve, když na další jednání prostě rezignovali, vlastně neměli s kým jednat - Kramáře a rašína Němci odsoudili k smrti, tak jaké  bylo R-U partnerem pro jednání ? Němci i Maďaři očekávali, že v případě vítězství dále upevní své pozice. Cisař Karel přišel s návrhem federalizace až pár dní před kapitulací, kdy už byl jen mimoň (ostatně jako naivní mimoň se projevoval vždy). Na Karlův návrh vlastně ani neznáme reakci sudetských Němců či Maďarů. Pokud někdo rozbil R-U, tak to byli svojí neschopností a nadřazeností sudetští němci a Maďaři. Ostatně ten jejich postoj trvá dodnes, naštěstí už nemají tu sílu...

K. 18.3.2009 9:47

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

No dle mého názoru je tu pan Ruščák  nasazený jako protičeský propagandista (podobně jako B.Doležal), čímž  se vysvětluje,  že něco soustavně "opomíjí" a něco jiného naopak neustále zdůrazňuje.

Standa 18.3.2009 9:57

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Ono občas neškodí si poslechnout i názory "druhé strany", případně jak to vidí někdo z venku. Já jsem si třeba dost ujasnil názor na "mnichovskou zradu" po přečtení Kissingerovy knihy "Umění diplomacie" - Británie v podstatě nemohla jednat jinak, aniž by porušila některé zásady, na nichž stojí. A o rok později už za to platila...

K. 18.3.2009 10:03

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

O jaké zásady  se jedná?

Standa 18.3.2009 10:33

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Třeba "presumpce neviny". Hitler do té doby neporušil žádné závazky, kromě těch, které bylo možno považovat za "nespravedlivé" (neúměrně vysoké reparace, znemožnění kontroly vlastního území, upírání "práva na sebeurčení" Němcům mimo Německo - všimněte si té vzestupné tendence). Pragmatičtěji uvažujícím politikům (Churchill) bylo jasné, že se tady Hitler nezastaví, ale převládly "tradiční britské hodnoty" (ono známé "nepůjdeme do války kvůli zemi, o níž nic nevíme"). Zlom nastal 15.3.1939, kdy Hitler zcela jasně a neospravedlnitelně porušil Mnichovskou dohodu - od této chvíle už Británie s válkou počítala na 100 % a čekala jen na vhodnou záminku - proto dala poměrně rychle garance Polsku.

ranbow 18.3.2009 11:11

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Ani ne tak presumpce neviny,jako spíše (ne)presumpce dodržování závazků a dohod (plus dohled na jejich dodržování a vynucování jejich dodržování - i to patří k právnímu systému). Takže, Německu byly předepsány reparace,omezení zbrojení, demilitarizace Porýní, sudetští Němci byli občany českého státu (do jehož řízení se vůbec Německo nemělo co míchat), a když tyto závazky a dohody Německo začalo postupně porušovat, Francie ani Anglie se nemělo k tomu, aby si jejich plnění vynutily...Ostatně, pokud píšete o rychlé garanci Polsku, ty se konaly rovněž pouze v diplomatickém hávu...

vita 18.3.2009 11:18

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Anglická politika a diplomacie se nejméně od 18. století soustřeďovala na "vyvažování" moci a sil v Evropě. Takže celkem ochotně povolila - dokonce smluvně, nemýlím-li se - Německu odstoupit od omezení válečného námořnictva, protože tím vyrovnávalo moc Francie, odvěkého to rivala.

A hlavně tady byla jistota, že se Hitler obrátí na východ za účelem hledání Lebensraumu. Pokud tím nenaruší britské kolonie, nezamýšlel nic jiného, než dělala Anglie od dob královny Alžběty I. Kdo by se staral o nějaké slovanské barbary - a navíc ještě ten SSSR... Pro britského gentlemana byla podpora "pana Hitlera" logickou.

Standa 18.3.2009 11:22

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Zkuste se na to podívat očima Brita: no reparace byly vážně přehnané, Porýní je jejich, tak ať si tam dělají co chtějí, Rakušané to chtěli sami, stejně jako ti Sudeťáci a ti Češi je přece nemůžou nutit setrvat v ČSR.

Jinak, ty garance Polsku samozřejmě nebyly jen diplomatické, po napadení Polska Británie vstoupila do války s Německem a v ní setrvala, dokud nebylo Polsko zase obnoveno (byť malinko jinde).

ranbow 18.3.2009 11:50

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Očima Brita? Reparace byly přehnané(ale dohodnuté - dluhy se mají platit),Porýní bylo demilitarizováno právě proto aby Německo nemohlo napadnout Francii (takže když k tomu v roce 1940 došlo, náramně se všichni divili), a zda bylo opravdu nutné řešit problém pronásledovaných sudetských Němců (když v té době už byli persekuováni Židé v Německu).Garance Polsku byly opravdu diplomatické - Británie sice vyhlásila diplomaticky válku Německu, ale Polsku nijak nepomohla...

Standa 18.3.2009 12:40

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

No ona mu těžko mohla pomoci přímo poté, co z druhé strany nastoupil SSSR... V roce 1939 prostě na nějakou přímou pomoc neměla dost sil. Přesto ale nepřistoupila na nabídku míru ze strany Německa (ani po pádu Polska, ani po pádu Francie).

vita 18.3.2009 16:47

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Ve chvíli, kdy vystoupil SSSR, nebylo už čemu pomáhat.

Historik 18.3.2009 11:14

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

V Británii byly roku 1938 spíše tendence "nepůjdeme už vůbec do žádné války." Británie, kterou Hitler ujišťoval v Mnichově, že "toto jsou už opravdu mé poslední požadavky" dospěla ale po 15.3.1939 k poznání, že Hitler žádnou další dohodu stejně nedodrží. Dokonce i samotné vyhlášení války bylo provedeno formou ultimata ve smyslu "Nestáhne li se Německo do 48 hodin, nastane po uplynutí této lhůty mezi námi a Německem válečný stav," proto se občas v Británii považuje za začátek WW2 až 3.9.1939.

Británie též koncem srpna 1939 upozorňovala Německo diplomatickými kanály, že pokud zaútočí na Polsko, bude to znamenat válku.

 

lear 18.3.2009 14:01

Re: „Málokomu došlo, v čem spočívá historická úloha habsburské monarchie“?

Nedávno jsem četl zajímavý názor /asi LN, autora už si nepamatuju/, resp. jako fakt uváděnou skutečnost, že 15.3. ještě nebyl pro Brity tím předělem důvěry k Hitlerovi. Obsazením čech a moravy nedošlo k porušení mnichova, protože vyhlášením samostatného slovenska 14.3. přestal existovat stát, kterému byly dány Mnichovem garance, Británie se tudíž nemusela cítit zavázána, když objekt, kterého se dohoda týkala již neexistoval. V článku to vyznívalo asi tak, že zradou slováků na společném státu bylo Hitlerovi ještě na krátkou dobu umožněno hrát hru na poctivce dodržující dohody.

Jiná věc je jistě ta, že už snad britských politiků, kteří by mu věřili doopravdy přece jen ubývalo. Ale Chamberlain se prý ve smyslu výše uvedeném ještě po 15.3 vyjádřil.