29.9.2023 | Svátek má Michal


Diskuse k článku

HISTORIE: Vánoce před sto lety a za první republiky

„Druhé už Vánoce slavíme ve svém státě. Jestliže jsme o prvních Vánocích žili v opojení nad svým vítězstvím a svou samostatností, hlásí se o druhých Vánocích stesk, že nám je hospodářsky zle,“ napsal pro Lidové noviny před sto lety národohospodář Karel Engliš, v té době rektor Masarykovy univerzity v Brně a pozdější ministr financí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 26.12.2019 21:30

Zatím jsem si všiml: Zákon Vánoční 1.

Kdo moc a furt mluví o klidu o Vánocích ....... tak lítá jako pometlo/chaotik, všude čurbes blbinek, únava jak horník z Ostravy .....

Kdo nic neříká ....... všechno fertig, ...... a pozoruje svíčku u betlémka, víno, cukroví ....... koukne z okna na tu pohodu ......

Zkráceno.

J. Jurax 26.12.2019 16:16

Jojo, jako pubertální tvrdí muži jsme někdy v půlce šedesátých říkali Svět je zasrán do výše dospělého muže. To jsme ještě netušili, co nás potká, nicméně vesměs jsme z toho vyrostli.

A Vám bych doporučil - ožerte se nebo se pověste. Možná Vám to prosvětlí pohled na svět ... :-)

F. Kusák 26.12.2019 10:43

Fakt je mi vás líto. Zahořklost chápu, ale nenávist ne. Zkuste si položit otázku, co křesťany spojuje. Když to pochopíte, bude vám lépe.

P. Lenc 26.12.2019 10:09

Rada Flenere, oběste se, ať vás "ten svět" ne...re.:-P

P. Flener 26.12.2019 9:14

Z vánoc není třeba dělat vědu. Vznikly proto, že svět byl vždycky posr..anej, řádili v něm šmejdi a násilí, nespravedlnost a bylo třeba vymyslet, že přijde spasitel a nespravedlnost napraví. Církev se tohoto příběhu zmocnila a postavila na něm část své ideologie, kterou manipulovala lidi - a bylo to možné, protože lidé byli věřící.

Dnes jsou v silné většině nevěřící a na tyto báchorky nevěří - mládež vůbec ne, ta ani neví proč vánoce jsou. Je to jen stará rádoby pěkná setrvačná tradice, která se snažila dávat lidem v pos.raném světě prolezlém arogancí, násilím, chamtivostí, agresivitou, nesnášenlivostí, zlodějinou lhaním atd... alespoň nějakou naději na lepší svět a spravedlnost. Nikdy se ale nic nezměnilo, svět zůstal pos...raný až po dnešek, stačí se rozhlédnout.

J. Novak 26.12.2019 2:52

Děkuji panu Hvížďalovi za první opravdu pěkný článek v tomto roce .. a těším se na ten další. Který , jak mi zkušenost říká, nepřijde dříve než za rok touhle dobou. Ale doufám že si ho budu moci přečíst a doufám že ho pan Hvížďala bude schopen napsat. Protože na tom záleží. Hezký konec roku i hezký Nový i nový rok všem.