2.6.2023 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

HISTORIE: Vánoce, nebo Saturnálie?

Málokdo ví, že Vánoce byly původně svátky zimního slunovratu - Saturnálie, významné a veskrze pohanské svátky, při nichž docházelo i k lidským obětem. Křesťany byl tento pohanský svátek "přeznačkován" na Vánoce (údajné narozeniny Ježíše Krista, přičemž Ježíš se zcela jistě narodil roku 1. př. n.l., tedy ve 36. roce Herodovy vlády, 42. roce vlády císaře Augusta a ve 3. čtvrtině 194. olympiády).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Janda 26.12.2012 23:12

Informace a dík za připomínky

Děkuji diskutérům za věcné připomínky k tématu. Současně upozorňuji, že se historické údaje i v poměrně důvěryhodných pramenech vzájemně liší. Sám dávám přednost těm údajům, které jsou podpořeny pozorováními ověřitelných astronomických úkazů, případně údajem o roční době a popisem aktuálního počasí. A ovšem i shodou nezávislých zdrojů, i když zde je trochu problém právě s nezávislostí - v předkřesťanských náboženstvích zejména Předního východu a severovýchodní Afriky nacházíme shodné ideje, jména a části textů.

Zdůrazňuji, že článek nebyl psán ani z náboženských, ani z ateistických pozic. Navíc současná náboženství chápou lecos trochu jinak, než před dvěma tisíci lety, o ateizmu nemluvě - ten je i dnes pro většinu obyvatel zeměkoule zcela nepředstavitelný.