17.4.2024 | Svátek má Rudolf


Diskuse k článku

HISTORIE: Válku proti Slovanům!

Tak takhle se v roce 1848 vyjádřil Karel Marx pro Neue Reinische Zeitung. Citát zněl přesně takto: "…nesmiřitelný boj, válku až do smrti proti Slovanům, těm zrádcům revoluce… je potřebné jejich vyhlazení, bezuzdný terorismus na ně – nikoli v zájmu Německa (jistěže ne, Karl....), ale v zájmu revoluce…

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Řehák 8.11.2011 14:25

historické citáty

Zmiňuje-li se dobový vídeňský tisk o "české pěchotě a moravských kyrysařích", tak soudobý tisk v našem vlastním státě píše jen o "Češích"  a nějakém "Česku" a přezíravý tón článků je podobný tónu tehdejších německých novinářů. Co se týče "zrádců revoluce" v prvním citátu, je dobré si uvědomit, že T.G.Masaryk si na revoluci velmi zakládal, dokonce na revoluci světové a s odstupem času se zdá, že to byla jeho hlavní starost.

R. Malaschitz 8.11.2011 8:33

Pravda ?

Pravdou je, že v Rakúsku Uhorsku žiadna snaha o vznik samostatného Česka neexistovala. A už vôbec nie Slovenska. Keby sa robilo referendum tak je jasné, že by k žiadnemu rozpadu Rakúsko-Uhorska nedošlo. Veď ešte aj po vzniku Československa odmietal Masaryk referendum, pretože sa oprávnene obával, že Slováci by si radšej zvolili spoločný štát s Maďarmi ako s Čechmi. Celé Českoslovesnko vzniklo vďaka zákulisným dohodám Masaryka, Beneša a Štefánika. Už len fakt, že v ňom žilo viac Nemcov ako Slovákov je jasným znamením o umelom potláčaní práv Nemcov.

V. Heidlerová 8.11.2011 8:45

Re: Pravda ?

No a myslíte, že by Slovákům bylo v koexistenci s Maďary lépe? Jaké referendum mezi lidmi, kteří většinou ani nevolili, byli nevzdělaní, neměli ani pořádný spisovný jazyk? Myslíte si, že by se Slováci vůbec k referendu hnali?Kolik jich v r. 1918 vůbec početně bylo? Byl to už jen etniocký kmen, ani ne národ, který by se rozplynul v Uhersku.  Proboha, neposuzujte tehdejší dobu prismatem dnešních politických mechanismů a úrovně! A která doba (doboví politikové) neužívá ku prospěchu své ideje zákulisní jednání? Slováci by dodnes měli Masarykovi líbat topánky třeba jen za to, že pro ně vydupal jakési hranicemi vymezené území, které se dalo označit jako Slovensko (pojmenování od českých buditelů). Nazdar.

P. Lenc 8.11.2011 9:16

Re: Pravda ?

Pane Malaschitzi,váš příspěvek by byl úsměvný,ale bohužel s něho leze zakomlexovanost.Co víte o stovkách českých učitelů,kteří vás Slováky učili číst a psát,mnohé učili dokonce slovensky.To vše ve 20.a30.letech.Prostě čehůni zabránili hodným Maďarům v emancipaci slovenského národa.Jde to vidět i na dnešních vztazích Slováků a Maďarů.Jen tak dál pokračujte.

V. Kraus 8.11.2011 9:45

Re: Pravda ?

To je škoda pane Malaschitz, že ano? Nebýt Čechů tak jste dnes mohli být Félvidék a mluvit maďarsky. 

P. Schuh 8.11.2011 10:35

Re: Pravda ?

Slovensko bylo zaostalou zemí s vůbec žádnou průmyslovou výrobou. To se však po boku Čechů změnilo. Slováci díky své trošku nacionální povaze měli po boku Čechů vždy svůj osud pevně v rukou. 

Osobně mě mrzí, že jsme se jako státy rozešli. Zvláště bez referenda, takže se dodnes můžeme jen trapně dohadovat, zda-li to byla vůle národa nebo jen čachry politiků....

P. Hlosta 8.11.2011 11:27

Re: Pravda ?

Někteří rozchod uvítali, jiní ne. Faktem zůstává, že se snížila averze mezi oběma národnostmi. Ekonomicky by na tom oba státy pohromadě byly hůř a politicky by to bylo k neunesení.

Mě naprosto nevadí člověk mluvící jinou řečí a už vůbec ne naší podobnou. Mě vadí agresivní tupec. A také ačkoliv jsem chápal slovenskou obsluhu v restauracích a obchodech, přeci jen mi vadila jejich averze k mé rodné řeči. Mluvil jsem proto tam raději slovensky a byl jsem vždy vítán jako host. Nevadil jim můj přízvuk, protože jejich nářečí jsou pestrá. Také nesnášela obsluha němčinu, nebo polštinu. Tvrdě trvali na tom, aby cizinec se dorozuměl v jejich řeči, třeba i lámané. Taková je aspoň má životní zkušenost.

Jinak, mě zase vadí pražáci s jejich nesnesitelným natahováním, jako kdyby nebyla spisovná řeč. Je to beztak na mě poznat a nikdo nemůže tvrdit, že za rozkol s Prahou a venkovem mohu já. :-))

V. Vlk 8.11.2011 14:10

Re: Pravda ?

A protože už se brzo dostaneme v seriálu k Slovensku 1918 a1919. A protože budu vycházet hodně z historických  i současných  slovenských materiálů, uvidí všichni,jak to tedy vlastně bylo. Ostatně, jakpak se asi dostala před Alžbetinské lázně v Karových Varech ta vyfotografovaná slovenská rota na jaře 1919? viz dnešní článek.

V. Heidlerová 8.11.2011 20:28

Re: Pravda ?

Já si toho všimla a chtěla jsem přičinit kousavou poznámku, že to byli asi všichni Slováci, kteří v r. 1918- 1919  zbyli a že se nechali vyfotit na památku, jako vyhynulý kmen, nebýt Čehůnů.  Ostatně, já znala spoustu Slováků, kteří mezi sebou švadronili po maďarsku, a to před 15 lety. Na ten seriál se těším, protože Slovensku pomohli Sokolové z českých zemí, jinak z jejich prostoru Féldvidék byla maďarská republika rad. A Béla Kún byl pěkný hnusák. Ostatně si myslím, že slovenská řeč je dialekt češtiny, protože tam operovali husité a ti zase zachránili a rozmnožili slovAnský živel ve Féldvidéku. Ovšem bohužel poturčenec horší Turka, to platí i o Slovácích, kteří nechtějí mít nic společného s Čechy, ačkoli by jim měli být vděční.  

R. Houška 8.11.2011 7:37

Pane Vlku, mohl byste nám prosím sdělit, kolik členů

Vaší rodiny zahynulo v koncentračních táborech Třetí říše nebo v souvislosti s odbojem proti ní? Uctivě děkuji za odpověď.

P. Hlosta 8.11.2011 8:02

Re: Pane Vlku, mohl byste nám prosím sdělit, kolik členů

Pravdivá fakta z historie neumenšují zločiny páchané v ní. Neospravedlňují ani podlé kroky politiků v historii i dnešku. Nevidím nejmenší důvod, proč by se neměly nám dříve utajované, zamlčované fakty sdělovat a tím i vyvracet vnucené mýty společnosti.

Na druhou stranu chápu názory starých lidí s kterými i umřou. Byli ve své době účastníky utrpení a to je ospravedlňuje při stranění nesnášenlivým náhledům na národnostní skupiny. A proto nelze nechápat nenávist mukla z koncentráku nacistů vůči Německému národu.

Poraďte však jak brát nenávist člověka, který prošel jak nacistické koncentráky, tak i Jáchymovské v lidově demokratickém Československu a za socialismu pak i věznice. Je toho hodně k pochopení, zvláště když se jedná o utrpení čestných nevinných lidí v historii. Proto je třeba poznat co možná nejvíc dříve zamlčovaných historických faktů, nemyslíte?

V. Heidlerová 8.11.2011 8:47

Re: Pane Vlku, mohl byste nám prosím sdělit, kolik členů

Také bych to chtěla vědět, ale nenávist bývá iracionální. Moje rodina byla persekvována, ale já mám naprosto odlišný názor než pan Vlk.

R. Houška 8.11.2011 9:47

Re: Pane Vlku, mohl byste nám prosím sdělit, kolik členů

Tak to jsme dva. Jak pravil můj děda- největšími bijci Němců byli po válce příslušníci RG, z valné části bývalí udavači gestapa a vrazi mnoha českých vlastenců. Zrádcem odbojové skupiny v Chrástu u Plzně, byl jediný komunista, který se do ní vetřel, rovněž agent gestapa. Po válce si opatřil glejt, že zachránil ruského oficíra, soud se táhl až do roku 1948, kdy byl "spravedlivě zastaven" a onen komunista si pak spokojeně žil dlouhá léta...

V. Heidlerová 8.11.2011 10:42

Re: Pane Vlku, mohl byste nám prosím sdělit, kolik členů

Právě čtu Křik koruny české od  od Václava Černého, tam je komunistický odboj vylíčen pravdivě bez dehonestace, ale s poukazem na naprostou ideovou závislost na Moskvě a na obrovské chyby , jichž se v odboji dopouštěli. Otec byl sokol a po válce vyprávěl, že ve věznici seděl jen s jedním komoušem, ten plakal a modlil se k pánbíčkovi, tatínek denně cvičil, zpíval si na samotce - a získal u Němců respekt. Němci mu také pomohli víc než čeští udavači, hlavně mu dali echo, jak mluvit u soudu. Je jasné, že ty rudé obludy, které vypluly po válečné bouři, byli lidé se špatným svědomím - znala jsem jich několik. Za války kraťasy kožené s padacím mostem a bílé podkolenky a hajlující při slavnostech , po r. 1945 - okamžitě odznak KSČ a příslušnost k partyzánům.

V. Kraus 8.11.2011 9:43

Re: Pane Vlku, mohl byste nám prosím sdělit, kolik členů

Vůbec nechápu Váš dotaz. Pan Vlk zde popisuje události mezi lety 1848 až 1919. Jak s tímto souvisí, zda někdo z jeho rodiny zahynul či nezahynul v koncentračních táborech Třetí říše? Nebo snad ti, kteří za 2.světové války nikoho neztratili, nesmějí psát o česko-německých vztazích v minulosti?  

R. Houška 8.11.2011 10:05

Re: Pane Vlku, mohl byste nám prosím sdělit, kolik členů

Pan Vlk projevuje v téměř každém svém příspěvku takovou dávku nenávisti vůči německému národu, že jsem se dovolil slušně zeptat na její možné příčiny. Toť vše.

V. Kraus 8.11.2011 10:39

Re: Pane Vlku, mohl byste nám prosím sdělit, kolik členů

Já v článcích pana Vlka žádnou nenávist vůči Němcům neshledávám. Beru je jako reakci na opačný jednostranný trend, kde se líčí, jako by dějiny začínaly v květnu 1945 nebo v říjnu 1918. A pan Vlk mi v tomto směru připadá mnohem objektivnější než třeba takový pan Bohumil Doležal. 

P. Hlosta 8.11.2011 7:27

Díky za článek o historii, ale

Je tady pane Vlk jedno "ale" v počátcích vzniku Československa, tedy spíš dlouho před tím. Nejsem zběhlý v historických událostech a datech. Co však vím je to, že naši dřívější obrozenci nesnili o samostatném a suverénním Československu, leč o PŘIPOJENÍ česky hovořících územích k slovanské Ruské říši. Slováci snad se k této myšlence přidávali časem. Karty zamíchala až První světová válka a historie, jak vy ji popisujete.

Že máme jen velmi slabé pravdivé vědomosti o historii vzniku Československa a našich obrozencích, to je zásluha našeho zkostnatělého školství dnes a dříve pochopitelně režim nastolený komunisty.

Na obranu K.Marxe lze uvést fakt, že měl na anále vředy a musel sedávat při psaní na kruhovém polštáři, aby snesl otravné bolesti. To pak takový myslitel ze svého utrpení zplodí kdejakou pitomost. Ovšem nevím nakolik je tato informace pravdivá a tak mé zastání se K.Marxe se může minout účinkem u znalců jeho života a on je tak jen nenávistným nacionalistou. Avšak to je celkem jedno, protože extrémní politika, levá či pravá, se na pomyslném hodinovém grafu setkává v požadavcích diktatury. A tak K.Marx klidně mohl být obé - levicovým extremistou, stejně jako pravicový nacionalista. Požadavek násilí proti národnostní skupině je vlastní oběma extrémům politiky, což dokázal historicky jak Lenin se Stalinem, tak i Hitler.

Utrpení lidí vlivem politiky je zcela prokazatelné v každé době. A je zhola jedno jestli se u nás jednalo o Sudetské Němce, či Čechy. V podstatě to odskákali všichni a to hlavně pro ambice politiků, avšak i pro vlastní hloupost a neschopnost empatie. Tento stav společnosti tu máme dnes také.

J. Urban 8.11.2011 8:29

Re: Díky za článek o historii, ale

Pěkně jste to napsal. Zdá se však, že lidé jsou nepoučitelní.

V. Heidlerová 8.11.2011 8:37

Re: Díky za článek o historii, ale

Jak se někteří členové našeho národa zachovali po válce k civilnímu německému obyvatelstvu(protiprávně a krutě), takový nastal trest v podobě bolševismu, z něhož se nemůžeme vymanit ještě dodnes. Bohužel to vždy odnesou nevinní.

P. Hlosta 8.11.2011 10:34

Re: Díky za článek o historii, ale

To nebyl trest. To bylo jen pokračování hlupáctví z neschopnosti empatie. Zneužívání politiky pokračuje po věky stále dál a přinese to vždy utrpení.