24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: Ultimus

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
cestad 17.5.2007 8:58

Re: Re: Re: Ty prase

Neni to tak uplne jednoduché - ti Rusi měli za sebou "skok" přes celé Bělorusko a západní Ukrajinu, k Visle došli spíš silou vůle, s obrovskými strátami na lidech a technice, bez logistického zabezpečení pro přechod velké řeky - Visla ve Varšavě není žádný potůček. Nepřipravený pokus o překročení řeky by pravděpodobně skončil tak, že Varšava by byla zničena stejně, jen místo X obětí by bylo 2X (jedno X Poláků ve Varšavě a druhé, možná ještě větší, Sovětů  před Varšavou).

cestad 17.5.2007 8:57

Re: Re: Ty prase

Neni to tak uplne jednoduché - ti Rusi měli za sebou "skok" přes celé Bělorusko a západní Ukrajinu, k Visle došli spíš silou vůle, s obrovskými strátami na lidech a technice, bez logistického zabezpečení pro přechod velké řeky - Visla ve Varšavě není žádný potůček. Nepřipravený pokus o překročení řeky by pravděpodobně skončil tak, že Varšava by byla zničena stejně, jen místo X obětí by bylo 2X (jedno X Poláků ve Varšavě a druhé, možná ještě větší, Sovětů  před Varšavou).

Václav Mužík 17.5.2007 0:37

Re: Ty prase

A víte proč je ta deska s těmi jmény na trojském mostu? Je to jen proto, že nějakého "hrdinu posledních pěti minut" napadla ta geniální myšlenka vystavět barikádu na předmostí a celé to nevýhodně umístit naproti kopci. Pak už jen stačilo nepříteli pár houfnic v Kobylisích a tragedie dostala reálný rozměr. Vy po letech máte instantní názor hotov a to včetně neskutečné reakce na článek. Navíc reagujete ad hominem.

Pamětní deska vypovídá něco o hrdinství, o válce, ale také o jednom strategickém "nesmyslu" -- naproti tomu váš příspěvek vypovídá o vaší křeči a žlučí potřísněnému textu.RvRv

zet 16.5.2007 21:55

Re: Já jsem ročník 1967

Zaujímave, lebo v 1970 som sa na SVŠ učil, že Amíci zastali na čiare, vedúcej cez Plzeň na základe spojeneckých dohôd - tuším z Jalty? Nespomínali sa iné dôvody (tu ich vidím prvý raz), ale bolo to možno spôsobené "neusporiadanými" pomermi tesne po 68.

Kubeš 16.5.2007 21:24

Dík Janu Benešovi

a doufám, že si od něho jěště hodně přečtu

Julibrnda 16.5.2007 21:12

Rekapitulace,

Netěžším náletem na německo, byl nálet na Hamburg. Nejlepe popsal dějiny 2SV Churchil v sedmidílném svazku, který u nás vyšel poprvé a naposledy v 90 létech minulého století. Němci a japonci měli dostat nařezáno mnohem více. Za zvěrstva, která prováděli na civilním obyvatelstvu v rusku a číně, jinde to nebylo tak masové nebyl důvod je nějak šetřit. Ty zvěrsva prováděli civilisté oblečení do vojenských uniforem. Odsuny neměly být, měli se prostě zlikividovat jak to dělali oni.

Julibrnda 16.5.2007 20:53

Re: Re: Ty prase

Prosím pěkně neurážejte dobytek za nic nemůže. Komunisti jsou prostě zločinci horší nacistů, asi tak.

Jarda 16.5.2007 20:49

Re: Re: Člověk se díky životním zkušenostem liší pohledem na svět

Toto je jenom prazdne tlachani. Hlavni je co nasledovalo. Zapadni spojenci a SSSR vyhrali valku, Japonsko a Nemecko vyhrali mir. Uz za 10 let po valce probihal v tehdejsi spolkove republice Erhardtuv hospodarsky zazrak, Nemci meli hojnost vseho, u nas lide stali od vecera pres noc fronty na maso, sadavali na rybarskych sedackach, v polovine let sedesatych kdyz prvni Cesi dorazili k Jadranu vezli si balik konzerv a pili sumak a vodu z vodovodu, Nemci si prijeli v;latnimy auty a zrali po hospodach. A Japonci? Ti se nakonec stali hospodarska velmoc c. 1. Uplne zlikvidovali americky elektronicky prumysl. Ted neexistuje televizor, fotak, video,DVD atd. "made in USA". Toyota je ted nevetsi vyrobce aut ne svete. Kdo je tedy vitez? Zadluzeni Amici, Rusove nemajici co zrat, nebo "porazeni" Nemci a Japonci?

Auiam 16.5.2007 19:01

Za Jana Benese

Jeden do infarktu vytoceny bolsevik denne, zda se, ze neziju zbytecne.

Auiam 16.5.2007 18:55

emigrovali

Narod po genocide a dlouholetem utlaku neni tentyz jako predtim. Tem par jedincum, kteri se do nabizene ohradky nevejdou, nezbyde nez emigrovat.

Tony 16.5.2007 17:45

Re: Re: ˇUmyslné vraždění civilistů ve válce

Uplna pravda. Ctete " Hell in Pacific".

komantsch 16.5.2007 16:57

Re: Ty prase

Soudruzu, rozumu spise mdleho!

Kdyz ve Varsave vypuklo povstani nechali je Rusaci vykrvacet .Mohli bez problemu pomoct (stali na druhem brehu reky) ale radeji nechali pobit vykvet polskeho naroda nemci. (Cesi si elitu pobili sami.) Komunisti jsou dobytek!

Historik 16.5.2007 15:17

Máte pravdu, Japonští generálové dokonce plánovali, jak útok na

Hirošimu propagandisticky využít a pořád tvrdili, že Američané měli tu bombu jen jednu. O kapitulaci (resp. přijetí podmínek z Postupimi, na to nezapomínat, nešlo o kapitulaci bezpodmínečnou) se zasadil osobně císař Hirohito a nebylo to bez nebezpečí. Vojenský puč, o který se pokusili válkychtiví důstojníci ale naštěstí zkrachoval.

Historik 16.5.2007 15:09

Ten nálet si výslovně vyžádal de Gaulle, uprchlo tuším 141 vězňů,

ale desítky dalších zahynuly. Francouzi se domnívali, že Němci hodlají popravit všechny, jinak by to nepožadovali.

Historik 16.5.2007 15:03

Bylo to ještě horší, ve škole se učilo, že Američané se zastavili v Plzni

úmyslně, neboť chtěli nechat bojovné složky českého národa vykrvácet. Podle sebe soudím tebe, napadá mě...

Historik 16.5.2007 15:00

Proto jsem se ptal na ty roky, důvod vidím stejný, přes západní Berlín

uprchli např. zbylí tři členové skupiny bratří Mašínů (Josef a Ctirad Mašín a Milan Paumer - s kulkou v břiše) poté, co se prostříleli přes NDR, což se dalším dvěma z nich, Václavu Švédovi a Zbyňkovi Janatovi nepodařilo, byli chyceni a posléze pověšeni.

Mirek F. 16.5.2007 14:45

Re: Komu není rady...

..tomu není pomoci.

Mirek F. 16.5.2007 14:44

Re: Ale jo, studuju...

Dodáváním si sebevědomí skrzevá řečnické otázky místo pořádných argumentů mě ještě nikdo nenaštval, buďte bez obav. V japonském velení se po Hirošimě objevovaly hlasy, že Amíci měli jen jednu bombu, i Japonci už cosi tušili o obtížné a pomalé výrobě. Po Nagasaki už tato víra ztratila přívržence a císař se konečně odhodlal celou válku odpískat.

Jura Jurax 16.5.2007 14:42

Re: Re: Člověk se díky životním zkušenostem liší pohledem na svět

A při tom náletu bylo na  francouzskou věznici v Amiensu (operace Jericho) byl sestřelen mj. Group Captain Percy Charles Pickard, DSO and two Bars, DFC, druhdy instruktor a styčný důstojník u 311. (Czech) Bomber Squadron.

jerry 16.5.2007 14:39

Ale jo, studuju...

A co ta druhá bomba na Nagasaki? Taky byla nutná? Štvu Vás ,co?:-)

jerry 16.5.2007 14:37

Komu není rady...

;-(

oakman 16.5.2007 14:28

Hezké

jurijv 16.5.2007 14:20

Re: Člověk se díky životním zkušenostem liší pohledem na svět

Kdo začal bombardovat Londýn, Coventry a další britská města? Kdo měl k tomu" oprávnění"? Od koho získali oprávnění Japonci k napadení Pearl Harbor? Kdo probudí spícího tygra, ať se pak nediví, co tím způsobí, víte, mladý muži! Kdo byl válečným zločincem - Angličané, Američané? Němci a Japonci mají Drážďany a Hirošimu a Nagasaki. Nevinně zabitých civilistů na opačné straně v této válce bylo daleko víc. Kdo začal? A kdo primárně způsobil utrpení i svým lidem? Je velice lákavé tvrzení: "Pravda je na straně vítězů". Nechápu, mladý muži, vaši druhou thesi. Proč myslíte, že byly fotografovány a většinou nebombardovány vyhlazovací tábory? Má to nějakou spojitost s Dražďanami a Hirošimou?  Myslíte, že měly být bombardovány?

Mirek F. 16.5.2007 14:19

Re: ˇUmyslné vraždění civilistů ve válce

Něco si o tématu prostudujte. Netvrdil jsem, že Japonci byli všichni zlí, psal jsem, že byli zfanatizovaní. Přečtěte si, jak reagovali japonští civilisté při bojích na Marianách, komu se nepovedlo zahynout při sebevražedných útocích, spáchal nakonec sebevraždu sám. Japonská strategie při bojích o vlastní ostrovy počítala s masovým nasazením civilistů, připočtěte si oběti pouličních bojů a zhrouceného zásobování...

Oběti v řádu milionů jsou možná podceněný odhad.   

Mirek F. 16.5.2007 14:15

Re: Těch nějakých pár tisíc životů Židů za tu námahu asi nestálo,

vaše sebekritika je zdravá, doplnil bych ještě, že životy vězňů by nálet ukončil s dosti nepříjemnou pravděpodobností a pokračování holocaustu neviselo jen na Osvětimi. Jistotou byla poutze porážka nacistů.  

zk 16.5.2007 14:13

Re: Ty prase

Další "inteligent", který nechápe psaný text. Prosím Vás, než začnete něco psát, raději si pořádně a několikrát přečtěte, na co odpovídáte. Jinak se vraťte do školy a naučte se číst!!Rv

Mirek F. 16.5.2007 14:11

Re: Existovaly německé plány na obranu v "alpské pevnosti."

Možnosti byly velmi omezené, leč nikoliv na okamžitý ručník do ringu. I to spojení bylo, K.H.Frank si ještě v květnu zaletěl k Dönitzovi do Flensburgu - to znamená, že v té době musel již nutně cestovat přes Spojenci obsazené území.  Neexistující Luftwaffe se ještě několik náletů na povstalce podařilo (nejen v Praze, ale třeba i v Holicích by mohli vyprávět), u zásob zbraní, munice PHM a trhavin se taky ještě nesahalo na dno, ústupovými boji vycepovaný Wehrmacht by ještě nějaký čas spořádaně couvat dokázal, měl-li by zajištěný týl.   

zk 16.5.2007 14:10

Re: Re: Samozřejmě, z křesla u počítače se to krásně hovoří, pokud by ale

Ne, oni ti "lidumilové" to řeší všechno zpětně. Oni vědí nejlépe, jak to mělo všechno proběhnout, jejich představa je, že když válka musí být, tak bez obětí, a když nějaké oběti musí být, tak proboha ne civilisté. Jako by to zbraně mohly rozeznat.

zk 16.5.2007 14:06

Re: ˇUmyslné vraždění civilistů ve válce

Pane bože, Vy jste naiva, jaké úmyslné vraždění civilistů. Japonci mohli kapitulovat, měli několik možností. Rozhodli se to neudělat, takže odpovědnost za atomové bomby nese jejich tehdejší vláda, generálové a jak se nedávno ukázalo, také císař, který měl poslední slovo a mohl je přesvědčit, aby Japonsko kapitulovalo. Civilisté v Číně a dalších asijských státech by asi měli jiný názor na to, jestli byli Japonci zlí nebo hodní. Nakonec i v Německu povolávali do posledních hodin do boje civilisty - děti i starce, to je úmyslné vraždění civilistů

Zvědavec 16.5.2007 14:02

Re: Samozřejmě, z křesla u počítače se to krásně hovoří, pokud by ale

Japonci by měli Amikum za bomby dodnes děkovat. Takto zahynulo asi čtvrt milionu lidi. Kdyby se konalo dobývání hlavních ostrovů, tak by se možná jednalo i o desítky milionů (mnohdy i sebevrahů - viz Okinawu). Kromě toho by sever byl "osvobozen" Sověty, Japonsko by logicky zdílelo osud Koreje, a Rusku by dodnes patřilo podstatně víc než jen pár ostruvků, které si přisvojili. O padlých Američanech a rudoarmějců  už se  vůbec nezmiňuji. Je zajimavé, jak mnoho lidumilů se dnes zabývá Drážďanami. A co takhle obklíčení Leningradu na dobu 900 dnů? Vědí titéž obránci, kolik a za jakých podmínek tam lidé umírali a trpěli?