21.5.2022 | Svátek má Monika


HISTORIE: Tak byly StB a Stasi zločinecké organizace?

4.10.2010

Tak jsem z toho jako amatérský moralista dosti popletený a zkrátka úplně paf. Měl jsem československou StB či německou tajnou policii Stasi za zločinecké organizace, přesně podle toho, jak mi o tom kdysi řekl táta i můj spolužák Petr Cibulka. K tomu mám od ministra Langoše negativní lustrační osvědčení z roku 1993 a to je asi tak všecko, co vím o spádech agentů StB či Stasi. A najednou to se mnou zamávalo, i když nejsem zase tolik naivní trouba.

Špičkoví šifranti a kryptologové zprofanované východoněmecké Stasi údajně pracuji od devadesátých let pro spolkovou vládu a dokonce pro Severoatlantickou alianci. Pokud mám tedy věřit tomu, co uvedl německý týdeník Der Spiegel a agentura AFP. Krátce po pádu berlínské zdi se uskutečnila za vlády známého korupčníka Helmuta Kohla tajná operace, jejímž cílem bylo získat tyto odborníky z devátého oddělení Stasi, jímž byla Centrála pro šifrování. Zlanařili je pro zaměstnání ve společnosti firmy Rohde & Schwarz SIT sídlící v berlínském Adlershofu, kde nyní zvesela dál šifrují, už ale ne proti vládě SRN a NATO, ale naopak ve věrných službách těchto dvou institucí.

Vláda Helmuta Kohla však milé kryptology kvůli jejich minulosti nemohla zaměstnat přímo. Někteří z nich přesto dosud stále pracují v podniku, který se sám označuje za "privilegovaného dodavatele vysoce bezpečných šifer" pro NATO. Jejich minulost je všem šumafuk. Že by o tom paní Merkelová neměla tušení? Asi měla nejen tušení, ale i máslo na hlavě. Vděčila právě Kohlovi, že se dostala na výsluní německé politiky. Z NDR přímo na vrchol politiky SRN.

(Bývalý německý lobbista a obchodník se zbraněmi Karlheinz Schreiber byl odsouzen k osmi letům vězení. Sponzor bývalého německého kancléře Helmuta Kohla nezdanil několikamilionové provize z obchodu s vojenskými letouny a tanky. Šestasedmdesátiletý lobbista obral německý stát o více než 7,3 milionu eur (téměř 190 milionů korun). Schreiber patřil v 90. letech mezi obviněné ve sponzorském skandálu německých křesťanských demokratů (CDU), které vedl tehdejší kancléř Helmut Kohl, jehož stál skandál s 300 miliony marek pro CDU křeslo čestného předsedy CDU.)

Merkelová je patrně typ známých čínských opiček; nevidím, neslyším, nemluvím. Stejně tak tomu bylo a je nejen u nás, ale všude na světě, tedy i v USA, kde pod nosem prezidenta Obamy pracují potomci nacistických bossů. Že syn nemůže za svého otce? Izidor Počiatek, otec ministra financí současné slovenské vlády Jána Počiatka, spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, zahraniční rozvědkou i kontrarozvědkou. Tvrdí to nové číslo slovenského týdeníku Domino efekt (DE). Počiatek, který podle DE do strany vstoupil v roce 1952, byl StB označen za dvojitého agenta, který spoluprací sleduje jen vlastní prospěch… Geny jsou geny, ani jalbko nepadá daleko od.

Také ministr vnitra Radek John musel vysvětlovat. Spis s krycím jménem Rajon na něj tajná policie vedla, když byl v 80. letech minulého století redaktorem časopisu Mladý svět. Podle serveru Aktuálně.cz je z něho patrné, že StB zařadila Johna do kategorie "kandidát tajné spolupráce". Tímto termínem označovala lidi, kteří nepatřili mezi vědomé spolupracovníky totalitní moci. Svazek StB založila v srpnu 1981 a ukončila v březnu 1989. Část svazku zničila, tři strany se rozhodl nezveřejnit John, protože jsou tam "osobní údaje o jeho rodině".

Předseda KSČM Vojtěch Filip a poslanec zase stvrdil v roce 1986 svou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností vlastním podpisem. "Prohlašuji, že jsem si plně vědom důvěry, která je mně spoluprací s československou zpravodajskou službou prokazována, a slibuji, že danou důvěru nikdy nezklamu," píše se v dokumentu z archivu ministerstva vnitra opatřeném Filipovým podpisem.

Doc.PhDr. Miroslav Grebeníček, CSc, komunistický politik, poslanec a bývalý předseda Komunistické strany Čech a Moravy. Jeho otcem byl již zemřelý Alois Grebeníček, který byl letech 1945 až 1951 vyšetřovatelem Státní bezpečnosti na Krajském velitelství StB v Uherském Hradišti, kde údajně krutě týral a mučil vyšetřované.

V databázi StB figuruje rovněž jméno expremiéra Jana Fischera. Do své databáze ho v roce 1985 zanesla StB. Podle zjištění Aktuálně.cz začalo v databázi Fischerovo jméno figurovat poté, co byl bývalý šéf statistiků a nynější ministerský předseda prověřen StB pro styk se státním tajemstvím. A kromě něj jsou na seznamu ještě další tři ministři. StB se zajímala také o exministra zahraničí Jana Kohouta, ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho a exministra pro lidská práva Michaela Kocába. V "seznamu" lze nalézt i jména exministrů Petra Šimerky, který se dostal do databáze v roce 1989, a bývalého šéfa resortu zemědělství Jakuba Šebesty.

Hodně povyku bylo kolem jiného bývalého agenta StB. "Mým celoživotním cílem je služba ve složkách StB a zde dosáhnout úrovně velmi dobrého odborníka." Tak se hlásil v roce 1987 Jiří Komorous, šéf Národní protidrogové centrály a jeden z nejmocnějších policistů, do komunistických tajných služeb. Vyplývá to z dopisu, který má MF Dnes k dispozici. Zajímavá je i Komorousova profesní minulost. Koncem 80. let totiž studoval v odborné škole, která vychovávala pracovníky StB. "Plně souhlasím se vstupem spojeneckých vojsk v roce 1968," citovala MF Dnes Komorousův dopis, v němž se hlásil do školy SNB. Straně zelených vadilo i to, že Komorous proslul působením v kontroverzním řádu Ordo Lumen Templi zpěváka Daniela Landy.

A jak to s tím Německem a jím „využívanými“ nacisty? Na to by nejlépe odpověděl již zesnulý lovec německých válečných zločinců Simon Wiesenthal. Jejich pronásledování se věnoval s urputností sobě vlastní více než 50 let. Jak jsem zjistil v Izraeli, díky jeho úsilí bylo pohnáno k odpovědnosti na 1100 nacistických válečných zločinců. Ne všechny polapil. Vědec Hubertus Strughold měl asi patřit mezi ně. Byl totiž nedávno vyřazen z mezinárodní Kosmické síně slávy (Space Hall Of Fame), kam byl za zásluhy jmenován v roce 1978 jako "otec vesmírné medicíny".

Důvodem této degradace bylo odhalení jeho nacistické minulosti, když se za druhé světové války měl podílet na pokusech na vězních v koncentračním táboře Dachau. Zodpovídal se z toho, že někteří z jeho podřízených prováděli lidské ”experimenty” v Dachau a Auschwitz, kde byli vězni mraženi, umísťováni do komor s nízkým tlakem, v nichž často zemřeli. Po druhé světové válce byl americkou armádou převezen do státu Nové Mexiko, kde pak léta pracoval na vesmírném programu.

Do síně slávy se dostal za přínos k vývoji skafandrů a kosmických kabin. Tento bývalý nacista, jenž se stal součástí von Braunova týmu německých vědců pracujících v USA, je také “otcem vesmírné medicíny” za návrh palubního zařízení podpory života. Nadzvukové rakety, nervový plyn, proudová letadla, naváděné střely, technologie stealth neboli neviditelnost při užití radaru a tvrzený pancíř… To vše jsou jen některé unikátní technologie vyvinuté v nacistických laboratořích, dílnách a továrnách, nezřídka za pomoci vězňů, kteří pak byli jako nepotřební svědci likvidováni.

Americké jednotky odstranily po skončení války rakety V-2 z rozlehlého komplexu Nordhausen postaveného pod horami Harz ve středním Německu těsně před obsazením továrny Sověty. Generálmajor Hugh Knerr, zástupce velitele poválečných amerických vzdušných sil v Evropě, k tomuto kroku řekl: “Jestli nevyužijeme možnosti zmocnit se výzkumného aparátu a myslí, jež jsou součástí výzkumu, a pokud vše rychle neuskutečníme do provozuschopného celku, zůstaneme několik let pozadu v oblasti, jejíž potenciál je již využíván.” A vše by shrábli Sověti.

A tak začala americká operace Paperclip (Spona), která odvezla von Brauna a dalších více než 700 osob z Německa přímo před nosem amerických spojenců, hlavně Sovětů. Smyslem bylo využít německé vědce v americkém výzkumu a odepření těchto intelektuálních zdrojů Sovětskému svazu. Události nabraly rychlý spád. Prezident Truman autorizoval Paperclip v srpnu 1945 a 18. listopadu dorazili první Němci do Ameriky. A tak se USA vydaly cestou rizika formou lidské válečné kořisti, která jim však vyšla…

Mezi von Braunovy spolupracovníky patřili Arthur Rudolph, hlavní ředitel provozu v Nordhausenu, kde 20 000 otrockých prácovníků zemřelo při výrobě střel V-2. Řídil tým, který postavil raketu Saturn V. Popisován byl jako “stoprocentní nacista a nebezpečný typ”. Další byl Kurt Debus, specialista na odpalování raket a důstojník SS. V jeho složce stálo: ”Měl by být internován jako bezpečnostní hrozba spojeneckých sil.”

Všichni tito muži dostali zelenou pracovat v USA, jejich zločiny byly zakryty a jejich minulost vymazala armáda USA, pro kterou se stalo hlavní prioritou vítězství ve studené válce a jejich mozky. Inu, to jen české vlády mají ve zvyku po svých vítězstvích vyhodit všechny odborníky, kteří jsou nezbytní pro chod rozhodujících odvětví státu, a nahradit je svými politickými nýmandy. Je lepší si alibisticky říct: Proč nevyužít zkušeností profesionálů, hlavně vědců a třeba šifrantů či práskačů.

Na začáku jsem vyslovil řečnickou otázku, u níž je zvykem, že si její autor sám odpoví. Takže si odpovídám. Ano, můj otec a Cibulka měl asi pravdu; StB a Stazi byly zločinecké organizace. Také Hitler dělal dobro, když dal lidem napřed práci a najíst, aby je však vzápětí s plnými žaludky nahnal do největšího masakru novodobého světa. Ovšem, v rámci negace kolektivní viny, ne všichni nacisté či vojáci Wehrmachtu byli zločinci.

Olser.cz