Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Tak byly StB a Stasi zločinecké organizace?

diskuse (16)
Tak jsem z toho jako amatérský moralista dosti popletený a zkrátka úplně paf. Měl jsem československou StB či německou tajnou policii Stasi za zločinecké organizace, přesně podle toho, jak mi o tom kdysi řekl táta i můj spolužák Petr Cibulka. K tomu mám od ministra Langoše negativní lustrační osvědčení z roku 1993 a to je asi tak všecko, co vím o spádech agentů StB či Stasi. A najednou to se mnou zamávalo, i když nejsem zase tolik naivní trouba.

Špičkoví šifranti a kryptologové zprofanované východoněmecké Stasi údajně pracuji od devadesátých let pro spolkovou vládu a dokonce pro Severoatlantickou alianci. Pokud mám tedy věřit tomu, co uvedl německý týdeník Der Spiegel a agentura AFP. Krátce po pádu berlínské zdi se uskutečnila za vlády známého korupčníka Helmuta Kohla tajná operace, jejímž cílem bylo získat tyto odborníky z devátého oddělení Stasi, jímž byla Centrála pro šifrování. Zlanařili je pro zaměstnání ve společnosti firmy Rohde & Schwarz SIT sídlící v berlínském Adlershofu, kde nyní zvesela dál šifrují, už ale ne proti vládě SRN a NATO, ale naopak ve věrných službách těchto dvou institucí.

Vláda Helmuta Kohla však milé kryptology kvůli jejich minulosti nemohla zaměstnat přímo. Někteří z nich přesto dosud stále pracují v podniku, který se sám označuje za "privilegovaného dodavatele vysoce bezpečných šifer" pro NATO. Jejich minulost je všem šumafuk. Že by o tom paní Merkelová neměla tušení? Asi měla nejen tušení, ale i máslo na hlavě. Vděčila právě Kohlovi, že se dostala na výsluní německé politiky. Z NDR přímo na vrchol politiky SRN.

(Bývalý německý lobbista a obchodník se zbraněmi Karlheinz Schreiber byl odsouzen k osmi letům vězení. Sponzor bývalého německého kancléře Helmuta Kohla nezdanil několikamilionové provize z obchodu s vojenskými letouny a tanky. Šestasedmdesátiletý lobbista obral německý stát o více než 7,3 milionu eur (téměř 190 milionů korun). Schreiber patřil v 90. letech mezi obviněné ve sponzorském skandálu německých křesťanských demokratů (CDU), které vedl tehdejší kancléř Helmut Kohl, jehož stál skandál s 300 miliony marek pro CDU křeslo čestného předsedy CDU.)

Merkelová je patrně typ známých čínských opiček; nevidím, neslyším, nemluvím. Stejně tak tomu bylo a je nejen u nás, ale všude na světě, tedy i v USA, kde pod nosem prezidenta Obamy pracují potomci nacistických bossů. Že syn nemůže za svého otce? Izidor Počiatek, otec ministra financí současné slovenské vlády Jána Počiatka, spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností, zahraniční rozvědkou i kontrarozvědkou. Tvrdí to nové číslo slovenského týdeníku Domino efekt (DE). Počiatek, který podle DE do strany vstoupil v roce 1952, byl StB označen za dvojitého agenta, který spoluprací sleduje jen vlastní prospěch… Geny jsou geny, ani jalbko nepadá daleko od.

Také ministr vnitra Radek John musel vysvětlovat. Spis s krycím jménem Rajon na něj tajná policie vedla, když byl v 80. letech minulého století redaktorem časopisu Mladý svět. Podle serveru Aktuálně.cz je z něho patrné, že StB zařadila Johna do kategorie "kandidát tajné spolupráce". Tímto termínem označovala lidi, kteří nepatřili mezi vědomé spolupracovníky totalitní moci. Svazek StB založila v srpnu 1981 a ukončila v březnu 1989. Část svazku zničila, tři strany se rozhodl nezveřejnit John, protože jsou tam "osobní údaje o jeho rodině".

Předseda KSČM Vojtěch Filip a poslanec zase stvrdil v roce 1986 svou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností vlastním podpisem. "Prohlašuji, že jsem si plně vědom důvěry, která je mně spoluprací s československou zpravodajskou službou prokazována, a slibuji, že danou důvěru nikdy nezklamu," píše se v dokumentu z archivu ministerstva vnitra opatřeném Filipovým podpisem.

Doc.PhDr. Miroslav Grebeníček, CSc, komunistický politik, poslanec a bývalý předseda Komunistické strany Čech a Moravy. Jeho otcem byl již zemřelý Alois Grebeníček, který byl letech 1945 až 1951 vyšetřovatelem Státní bezpečnosti na Krajském velitelství StB v Uherském Hradišti, kde údajně krutě týral a mučil vyšetřované.

V databázi StB figuruje rovněž jméno expremiéra Jana Fischera. Do své databáze ho v roce 1985 zanesla StB. Podle zjištění Aktuálně.cz začalo v databázi Fischerovo jméno figurovat poté, co byl bývalý šéf statistiků a nynější ministerský předseda prověřen StB pro styk se státním tajemstvím. A kromě něj jsou na seznamu ještě další tři ministři. StB se zajímala také o exministra zahraničí Jana Kohouta, ministra pro evropské záležitosti Štefana Füleho a exministra pro lidská práva Michaela Kocába. V "seznamu" lze nalézt i jména exministrů Petra Šimerky, který se dostal do databáze v roce 1989, a bývalého šéfa resortu zemědělství Jakuba Šebesty.

Hodně povyku bylo kolem jiného bývalého agenta StB. "Mým celoživotním cílem je služba ve složkách StB a zde dosáhnout úrovně velmi dobrého odborníka." Tak se hlásil v roce 1987 Jiří Komorous, šéf Národní protidrogové centrály a jeden z nejmocnějších policistů, do komunistických tajných služeb. Vyplývá to z dopisu, který má MF Dnes k dispozici. Zajímavá je i Komorousova profesní minulost. Koncem 80. let totiž studoval v odborné škole, která vychovávala pracovníky StB. "Plně souhlasím se vstupem spojeneckých vojsk v roce 1968," citovala MF Dnes Komorousův dopis, v němž se hlásil do školy SNB. Straně zelených vadilo i to, že Komorous proslul působením v kontroverzním řádu Ordo Lumen Templi zpěváka Daniela Landy.

A jak to s tím Německem a jím „využívanými“ nacisty? Na to by nejlépe odpověděl již zesnulý lovec německých válečných zločinců Simon Wiesenthal. Jejich pronásledování se věnoval s urputností sobě vlastní více než 50 let. Jak jsem zjistil v Izraeli, díky jeho úsilí bylo pohnáno k odpovědnosti na 1100 nacistických válečných zločinců. Ne všechny polapil. Vědec Hubertus Strughold měl asi patřit mezi ně. Byl totiž nedávno vyřazen z mezinárodní Kosmické síně slávy (Space Hall Of Fame), kam byl za zásluhy jmenován v roce 1978 jako "otec vesmírné medicíny".

Důvodem této degradace bylo odhalení jeho nacistické minulosti, když se za druhé světové války měl podílet na pokusech na vězních v koncentračním táboře Dachau. Zodpovídal se z toho, že někteří z jeho podřízených prováděli lidské ”experimenty” v Dachau a Auschwitz, kde byli vězni mraženi, umísťováni do komor s nízkým tlakem, v nichž často zemřeli. Po druhé světové válce byl americkou armádou převezen do státu Nové Mexiko, kde pak léta pracoval na vesmírném programu.

Do síně slávy se dostal za přínos k vývoji skafandrů a kosmických kabin. Tento bývalý nacista, jenž se stal součástí von Braunova týmu německých vědců pracujících v USA, je také “otcem vesmírné medicíny” za návrh palubního zařízení podpory života. Nadzvukové rakety, nervový plyn, proudová letadla, naváděné střely, technologie stealth neboli neviditelnost při užití radaru a tvrzený pancíř… To vše jsou jen některé unikátní technologie vyvinuté v nacistických laboratořích, dílnách a továrnách, nezřídka za pomoci vězňů, kteří pak byli jako nepotřební svědci likvidováni.

Americké jednotky odstranily po skončení války rakety V-2 z rozlehlého komplexu Nordhausen postaveného pod horami Harz ve středním Německu těsně před obsazením továrny Sověty. Generálmajor Hugh Knerr, zástupce velitele poválečných amerických vzdušných sil v Evropě, k tomuto kroku řekl: “Jestli nevyužijeme možnosti zmocnit se výzkumného aparátu a myslí, jež jsou součástí výzkumu, a pokud vše rychle neuskutečníme do provozuschopného celku, zůstaneme několik let pozadu v oblasti, jejíž potenciál je již využíván.” A vše by shrábli Sověti.

A tak začala americká operace Paperclip (Spona), která odvezla von Brauna a dalších více než 700 osob z Německa přímo před nosem amerických spojenců, hlavně Sovětů. Smyslem bylo využít německé vědce v americkém výzkumu a odepření těchto intelektuálních zdrojů Sovětskému svazu. Události nabraly rychlý spád. Prezident Truman autorizoval Paperclip v srpnu 1945 a 18. listopadu dorazili první Němci do Ameriky. A tak se USA vydaly cestou rizika formou lidské válečné kořisti, která jim však vyšla…

Mezi von Braunovy spolupracovníky patřili Arthur Rudolph, hlavní ředitel provozu v Nordhausenu, kde 20 000 otrockých prácovníků zemřelo při výrobě střel V-2. Řídil tým, který postavil raketu Saturn V. Popisován byl jako “stoprocentní nacista a nebezpečný typ”. Další byl Kurt Debus, specialista na odpalování raket a důstojník SS. V jeho složce stálo: ”Měl by být internován jako bezpečnostní hrozba spojeneckých sil.”

Všichni tito muži dostali zelenou pracovat v USA, jejich zločiny byly zakryty a jejich minulost vymazala armáda USA, pro kterou se stalo hlavní prioritou vítězství ve studené válce a jejich mozky. Inu, to jen české vlády mají ve zvyku po svých vítězstvích vyhodit všechny odborníky, kteří jsou nezbytní pro chod rozhodujících odvětví státu, a nahradit je svými politickými nýmandy. Je lepší si alibisticky říct: Proč nevyužít zkušeností profesionálů, hlavně vědců a třeba šifrantů či práskačů.

Na začáku jsem vyslovil řečnickou otázku, u níž je zvykem, že si její autor sám odpoví. Takže si odpovídám. Ano, můj otec a Cibulka měl asi pravdu; StB a Stazi byly zločinecké organizace. Také Hitler dělal dobro, když dal lidem napřed práci a najíst, aby je však vzápětí s plnými žaludky nahnal do největšího masakru novodobého světa. Ovšem, v rámci negace kolektivní viny, ne všichni nacisté či vojáci Wehrmachtu byli zločinci.

Olser.cz

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Marek Hudema
15. 7. 2024

Nepovedený atentát na prezidentského kandidáta Donalda Trumpa by mu mohl přinést výhodu v souboji...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Víkendový útok střelce na amerického exprezidenta Donalda Trumpa alespoň na čas upozadil spory...

Lukáš Karbulka
15. 7. 2024

Poloautomatická puška AR-15 patří v USA i ve světě k nejoblíbenějším, vlastní ji na 16 milionů...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz