29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
rolandszewczyk 14.3.2008 8:27

Re: Společenské poměry..

co prosím vás chcete ozřejmovat,když cca 90% občanů československa přijalo nacionální socialismus s otevřenou náručí, a pokud šlo o slovenskou část,tak cca 100% fašismus,pokud jde o zakarpatí,tak bych tam přidal sovětizaci,takže o čem chcete diskutovat,?Ty socialistické tendence u nás vyustily plynule v unor 48,a vlastně pokračují dodnes,akorát v čase se to pojmenovalo občas jinak,třeba demokracie,mluvit o černém,že je bílé,je jaksi u nás národní sport

Historik 14.3.2008 9:02

Pane, žvaníte a to tak že hodně.

Protektorát byl NĚMECKOU okupací a ve vztahu k Čechům se vyznačoval terorem. Byl to tedy režim od začátku nepřátelský a takto byl také vnímán. Pokud by nacisté nesáhli k teroru, měli skutečně možnost získat značnou část Čechů, rozhořčených zradou západních spojenců, na svou stranu. To by ovšem nemohli být nacisté.

Jestliže ale Heydrich dělal politiku cukru a biče, Stalin používal pouze bič. A to přesto, že jaku vítěz nad Hitlerem měl u nás dost dlouho značný kredit. Ač samozřejmě v době míru nebyl ten teror tak krvavý jako za Hitlera, neustále se stupňoval a tento trend zastavila až STalinova smrt.

tomfuk 14.3.2008 10:22

Re: Pane, žvaníte a to tak že hodně.

Ano ,německá okupace,byla vnímáma jako teror,ale nebyly by to Češi a Moravané aby se rychle neoklepali a přizpůsobili se dané situaci.Šmelinaření s nedostatkovým zbožím,byl ten nejrozšířenější boj s německou okupací.Čertovo semínko o socialismu bylo zasazeno do živné půdy.Vy páni,kteří si říkáte historici jste se  nažvanili dost a dost.Tak nechte zase žvanit nás laiky  a pečlivě naslouchejte třeba se v něčem poučíte.

Historik 14.3.2008 10:33

Teroru se nejde "přizpůsobit" za situace, kdy nevíte dne ani hodiny

kdy zatknou VÁS. Ačkoliv lidé časem otupí. Jistě, šmelilo se a přitom se jeden bál druhého, aby ho neudal.

Zeptejte se pamětníků, ještě nějací žijí.

Nemo 14.3.2008 10:36

Re: Teroru se nejde "přizpůsobit" za situace, kdy nevíte dne ani hodiny

Můj otec vyprávěl, že od Čechů přicházelo na Gestapo tolik udání, že to Gestapo vůbec nestačilo zpracovávat.

Mirek F. 14.3.2008 11:01

Re: Re: Teroru se nejde "přizpůsobit" za situace, kdy nevíte dne ani hodiny

A jak to váš otec věděl?

Ron 14.3.2008 12:22

Re: Re: Re: Teroru se nejde "přizpůsobit" za situace, kdy nevíte dne ani hodiny

no, pracoval na Gestapu, ne ? ;-D

Pišta 14.3.2008 21:55

Re: Re: Re: Re: Teroru se nejde "přizpůsobit" za situace, kdy nevíte dne ani hodiny

Pamětníci vyprávěli, že z Lidic se ještě kouřilo a před pozemkovým úřadem v Kladně už stála fronta zájemců o "uvolněná" pole.

Pete Brich 14.3.2008 11:01

Re: Re: Teroru se nejde "přizpůsobit" za situace, kdy nevíte dne ani hodiny

Neudávali na sebe pouze Češi. Byl to všeobecný jev v okupovaných zemích. A dost udavačů bylo před válkou, během ní i po ní i mezi Němci. Flagelantsví není na místě.

PB

Dan 14.3.2008 12:10

Udavaci

Na atentatniky prislo na Gestapo asi 250 udani, z toho asi 200 od Cechu.

Ale take je treba pamatovat, ze o atentatu vedelo 36 lidi. Vedeli, kde jsou ukryti, vedeli kdo jsou. A neudal je ani jeden. Charakterni lide byli v mensine, ale bylo jich dost a casto za svou statecnost zaplatili zivotem.

Jura Jurax 14.3.2008 13:47

Re: Re: Pane, žvaníte a to tak že hodně.

Ale kecáte ... každý se přizpůsobí nové situaci, protože chce přežít. Zbytečná smrt je jenom zbytečná smrt. Bylo to ve všech okupovaných zemích. Ale odboj byl taky - a dělali jej ti navenek přizpůsobení ...

Tak nechte zase žvanit nás laiky  a pečlivě naslouchejte třeba se v něčem poučíte. Hm - text Vašeho příspěvku a celé jeho vyznění napovídá, že stran historie se od Vás poučit není z čeho. Poučit by se mohl snad jen badatel v tajích lidské psýchy :-/

Jura Jurax 14.3.2008 13:40

Re: Pane, žvaníte a to tak že hodně.

Pokud by nacisté nesáhli k teroru, měli skutečně možnost získat značnou část Čechů, rozhořčených zradou západních spojenců, na svou stranu. To by ovšem nemohli být nacisté.

A přesně stejnou chybu - teror - udělali ýbrmenšové na Ukrajině i v Bělorusku ...

Jura Jurax 14.3.2008 13:42

Re: Re: Společenské poměry..

Máte to poněkud pomíchané, rolandszewczyku - zkuste si něco naštudovat :-(

Dan 14.3.2008 7:37

Neni cas na dustojne hroby?

Parašutisté Jan Kubiš s Josefem Gabčíkem, kteří před pětašedesáti lety zlikvidovali zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, jsou pochováni v anonymních jámách na pražském hřbitově v Ďáblicích. Potvrdil to roční výzkum expertů Vojenského historického ústavu, který nemá v Česku obdoby.

[Jan Kubiš (vlevo) s Jozefem Gabčíkem 18. prosince 1941. Je to jejich poslední snímek pořízený ještě v Británii.]foto: KNIHA JAROSLAVA ČVANČARY NĚKOMU ŽIVOT, NĚKOMU SMRT

Paradoxní je, že na tomtéž místě spočívají ostatky Karla Čurdy, který sedm parašutistů z kostela Cyrila a Metoděje zradil. A také nacisty K. H. Franka, který si po atentátu na Heydricha vybral Lidice k vyhlazení.

Jura Jurax 14.3.2008 13:49

Re: Neni cas na dustojne hroby?

Byl by čas - jenže není politická vůle - a snad i prachy Rv

zalozak 14.3.2008 6:27

Velmi dobre pane autore...

Kolem cele udalosti je bohuzel mnoho nejasnosti jiz mnoho let. Ty ktere zminujete jsou jen dalsimi do poctu. 

Je jiste ze exilova vlada z tohoto cinu profitovala politicky a je znamo ze Benes byl skutene "posedly" otazkou zruseni mnichova (za coz bychom mu meli byt vdecni). Bohuzel byl proto zrejme udelat vse vcetne padu do naruce "druhe strane".

Bohuzel , diky naslednym obetem, je to tak citlive tema ze neni mozne ho objektivne hodnotit na verejnosti. Je to skoda protoze dle meho by "hola fakta" mnoho napovedeli o zakulisi toho co se pred i po atentatu odehravalo jako v Londyne tak i v Praze. 

Hipik - pravicovy recidivista 14.3.2008 1:58

Kdyz uz jsme u tohoto tematu,

domnivam se, ze by bylo zapotrebi novych a overitelnych archivalii, abychom znali HOLOU PRAVDU. To se asi stane, az vymrou vsichni pametnici. Ja muzu soudit pouze na zaklade dvoudilne autobiografie - Soumrak Ceskoslovenske Demokracie od Ladislava Feierabenda. Byl v dobe anglickeho exilu presidenta Benese ministrem financi. Jak sam pise, neucastnil se vsech jednani, protoze sam president nemel agrarniky moc v lasce, ale jako ministr financi podepisoval vydaje a z tech mu vylyvaly skutecnosti. L.F. pise, ze rozkaz dal president Benes, frustrovany pristupem Anglie a Francie k Mnichovu a v exilu donuceny zit v Anglii. Reputaci Ceskoslovenska skvostne predvadeli nasi piloti, jenze domaci odboj byl podle mineni zahranicnich pozorovatelu minusovy. Tak podle L.F. rozhodl a taky se nechal, asi pomerne snadno, presvedcit k jednani se Stalinem. To byla jeho, podle meho soudu, katastrofalni chyba, kde precenil vlastni moznosti a zapricinil tak, mozna mu to udelalo i radost, ze v Kosickem vladnim programu agrarnici byli vylouceni z politickeho zivota a tim Stalinovi umetl cestu k Unoru. Od te chvile si podle me Stalin zacal peclive strezit jedinou figuru na sve sachovnici, ktera by mu mohla byt relativne nebezpecna, a to Jana Masaryka. Jeho smrt je tez dodnes velka neobjasnena.

Pišta 14.3.2008 21:51

Re: Kdyz uz jsme u tohoto tematu,

Beneš se nikdy netajil tím, že kromě odvolání Mnichova, považoval za nutné odsunout Němce. Když se mu podařilo přesvědčit Brity , kontaktoval Stalina. Jenže Stalin si dával s vyslovením předběžného souhlasu s odsunem na čas. Trvalo téměř půl roku, než byla Benešovi doručena zpráva, že Stalin s odsunem souhlasí. Vzápětí na to, posílá Beneš návrh smlouvy o poválečné spolupráci do Moskvy. To jistě nebyla náhoda, ale cena, kterou za Stalinův souhlas zaplatil.

Vlastimil Obereigner 14.3.2008 1:18

Zodpovědnost za Lidice

.....úmysl odvést pozornost od své osoby, od odpovědnosti za stovky zavražděných v heydrichiádě se přece „zprostil“ tvrzením, že rozkaz vydal president Beneš....

Takže president Beneš byl zodpovědný za Lidice, Ležáky a stovky obětí nacistické odplaty za odstranění stvůry jménem Heydrich. Prý PROČ? Já spíše nechápu smysl celého článku pana Hulíka. Proč vlastně nevěřit slovům generála Moravce? Přece je jasné, že nemohl celou akci provádět sám, z vlastní vůle a je také jasné, že formální rozkaz musel přijít od presidenta Beneše. Je také jasné, že dnes není absolutně možné vypátrat kdo s tím návrhem přišel a myslím, že by mělo být jasné, že to vůbec není důležité. Můžeme se jen domýšlet, jaké cíle takové "pátrání" a spekulace autor, či autoři sledují.