5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Diskuse k článku

HISTORIE: Slovanství, zhoubná posedlost českých dějin

Koloval v pětačtyřicátém roce takovýto vtip: přijde babička na ouřad a vidí na stěně dvojici státnických obrazů. „Prosím pěkně,“ táže se, „kterejpak je to tenhle pán, ten s tím fouskem pod nosem?“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Harabaska 8.7.2018 20:28

Re: poznámka

Nebyl to náhodou Rumburak z Rumbuburku?

J. Ráž 7.7.2018 19:54

Ani zasmát se tomu nedá

Snad si autor článku neříká historik.

V. Čermák 7.7.2018 18:37

Kecy pana Frýborta.

V současnosti je pro většinu Čechů důležité, Odkud ZLO do ČR přichází. Za komunismu to bylo ze SSSR, ale nyní je to už jinak. Po rozvrácení Iráku, Libie, Afganistánu a Sýrie Západními mocnostmi se ZLO přemístilo na Západ a odtud nyní přichází do ČR. Kecy Frýbortů o Slovanství to mají pouze maskovat...

M. Prokop 7.7.2018 21:21

Re: Kecy pana Frýborta.

Afghanistán rozvrátili Rusáci, oni "historiku". A prsty měli i v Iráku, Libyi a Sýrii, tam je mají dosud.

J. Babička 8.7.2018 18:32

Re: Kecy pana Frýborta.

No v Afganistánu, Iráku a Lybii se s pomocí SSSR a Tábora míru, podařilo svrhnout prozápadní krále a jejich vlády, ze kterými problémy nebyly a nastolit tam vlády prosovětských diktátorů. Takže to roštourali komunisté důkladnš, jenže nakonec se to začlo obracet i proti nim.

J. Hanzlík 7.7.2018 18:32

Slovanské kolečko s rozumem

Zhuštěně vtipné až brilantní jako pozvánka do cirkusu. Ukuté rozumem, pouhým rozumem, který bývá - jak si každým dnem můžeme ověřovat – voděn na obojku ideologie právě viděného světa. Jeho vyšší stádium je ověnčené přízviskem „kritický“ (rozum). Je to jako s tou „liberální“ demokracií. Nekaceřujme autora, tuto úspěšnou „metodiku“ (jakousi nadsázku) je možno už dávno zaznamenat v anglické literatuře. Ale všimněte si, jak zároveň britský poddaný lpí na tradici! A to je ten náš český problém. Nevěříte?

Není to epičnost, nýbrž jepičnost! Jako život jepice je česká stálost. Má diagnostickou povahu, která se projevuje soustavným zříkáním se oslavenců nedávné minulosti, když se nám něco v současnosti nelíbí. A vzápětí nastupuje sveřepá obhajoba dávných mýtů, tak dávných, že se tam na nikoho nedá nic najít. Pokud ano, tak je jejich nositel vyobcován.

Samozřejmě na autorově brilantní rozumové huspenině nic nepostavíte, jen podepřete skepsi a naftalínový relativismus. Působí to spíš jako tajná diplomatická správa o tom svinském světě plném mimikrů, kterou je možno využít leda tak k dalším machiavelistickým pletichám. Ale neházejme flintu do žita, každý kmen, etnikum, národ a konec konců i rodina má nějakou historii a potřebují nějaký étos, povyšující jejich existenci, o kultuře a civilizaci ani nemluvě. Bezčasí ponechme nomádům!

M. Hoblík 7.7.2018 17:58

Ten pán

je buď najatý, nebo blb.

P. Vaňura 7.7.2018 17:36

Skutečnost je taková, že Rastislav o vyslání věrozvěstů

opravdu požádal, a to z POLITICKÝCH důvodů. Usiloval o (nejen) církevní osamostatnění na Východofrancké říši a papež mu původně odmítl (na nátlak Franků) dát biskupa.

Přijetí křesťanství kyjevským Waldemarem (Vladimírem) bylo zase dáno i tím, že proti velkolepé Byzanci byli západní křesťané "žebrotou..." Ale hlavně, Byzanc byla "vedle" a byly tu politické vztahy.

L. Písařík 8.7.2018 23:34

Re: Skutečnost je taková, že Rastislav o vyslání věrozvěstů

Bilak taky požádal o osvobození z politických důvodů. Skutečnost je taková, že tady pobyli dost dlouho a počítali s tím, že pobudou - když je Kocáb stěhoval, tvrdili, že nemají kam jít, že doma nemají kde bydlet.

P. Vaňura 7.7.2018 17:14

Habsburgská monarchie nebyla ani náhodou stavěna

jako hráz proti Rusku, s Ruskem se idiotsky znepřátelila až r. 1854, když nesplnila své spojenecké závazky a spojila se (ne přímo vojensky) s nepřáteli Ruska! Od té doby nevyhrála žádnou válku a šlo to s ní s kopce! Předtím bojovala jako spojenec Ruska třeba ve válce sedmileté, ve válce proti Osmanské říši r. 1789-1790 i ve válce proti Napoleonovi.

Monarchie byla původně míněna jako hráz proti ISLÁMU a v tomto byla i spojencem Ruska!!! Dokonce si neuvědomuji, že by kdy před rokem 1914 válčila proti Rusku (pouze krátce jako stát, podmaněný Napoleonem), i když na Balkánu s ním před WW1 spoupeřila!

S dnešní EU, která přijímá islám horem dolem a cpe ho i nám nemůžeme, samozřejmě, mít nic společného!

V. Církva 7.7.2018 17:01

Tak trochu "odvážný" názor

Je známo že Němci se přes křesťanství násilně prosazovali směrem na východ. Christianizace polabských Slovanů nebyla bezbolestná ani mírumilovná. Cyril a Metoděj byli pozváni aby byl oslaben německý vliv a závislost na něm. A jako každá pluralita to určitý smysl mělo, jinak bychom dnes mluvili Německy a byli Němci. Byzantinští panovníci určitě nebyli proti získávání vlivu v našich zemích, ale s Němci se to asi nedalo srovnávat.

Co se týče Rakouska, to určitě svůj smysl kdysi mělo. Jen jak je i v článku správně uvedeno, přišli "Buršáci", tedy německý nacionalismus, a i ten český. Rakousko v 1.sv válce bylo značně zpátečnické a nelogické. Je celkem jasné, že s ním nechtěli Češi nic mít. Chyba bylo, že Rakousko šlo do války. Jinak by se třeba udrželo. Co se týká nás a Západní kultury, tam by se dalo souhlasit, že tam máme směřovat,jen se ta zápdni kultura nesmí měnit na blízkovýchodní.

J. Babička 8.7.2018 18:34

Re: Tak trochu "odvážný" názor

A kdo v tom polabí vlastně žil, než tam přišli slované ?

V. Kobetič 7.7.2018 16:35

Pane Frýborte, rád čtu vaše příspěvky

a většinou souhlasím... Ale dnes jste si realitu hodně přizpůsobil. Chtěl jste sám sobě něco zdůvodnit...(?) Především – v historii neexistují žádné „kdyby“. Taktéž - dohady nejsou fakta... Pak jste hravě zapomenul, kdo tu „chásku mravů nekulturních, z velké části negramotnou“ do Čech vlastně přivedl. Vracíte se k hodnocení slovanství v mlhavých dálkách věků, ale nějak vám rozhodující děje posledního století vypadly z paměti – žel i s největšími zločinci a zločiny od zrodu dějin. A když negramota z Východu dal na frak oněm „nositelům kultury“, jak bylo lze zabránit pohrobkům Lenina, aby zde nezůstali „tak dlouho, dokud ten smrad z našeho brlohu nevyvane“. A asi víte, kdo a proč bolševíka Lenina do Ruska přivezl a financoval... Ani oni Slované nebyli. Vaše hodnocení Slovanů a slovanství vidím tedy jako účelové. Ján Kollár, Fr.Palacký i Svatopluk Čech... by nad Vámi asi hořce zaplakali... A jsouce seznámeni s dneškem by se možná i zeptali, kde berete tu jistotu, že „mohutné to dubisko“ se vám byť v Německu, nemůže hodit? K tomu může stačit např. že si dostatečně nenastudujete Korán... Doporučuji, dočtěte si alespo%n tu Slávy dceru. „Však času ten horší je člověk, jenž berlu železnou v těchto krajích na tvou, Slávie, šíji chopil“

P. Zinga 7.7.2018 12:42

Pane Frýborte,

co se roztahovačnosti týká, tak tu cítil český lid, no, odkud celé tisíciletí? Neblbněte...

K. Janyška 7.7.2018 10:18

Hlavně nemáte nikdo vzdělání kompozitivní teorií.

To je hlavní problém... Dzp.

J. Lepka 7.7.2018 9:42

Slovani v české kotlině?

Po staletích nájezdů ze všech stran, Germány počínaje, přes Švédy, Francouze, Maďary, včetně nejmenovatelného indického kmene???

J. Jelínek 7.7.2018 10:14

Re: Slovani v české kotlině?

To je jasný, všichni jsme Tataři. Jediný čistý národ dnes žije na Islandu, potomci několika málo rodin.

J. Vintr 7.7.2018 9:35

Zvedat si sebevědomí

skrze příslušnost k nějakému skvělému národu člověka nestojí žádné osobní úsilí a proto je mezi lidem odjakživa velmi oblíbené. A skvělý může být každý národ. Stačí mu vyrobit skvělou historii. Každý rád uvěří tomu, co mu lichotí.

V. Kotas 7.7.2018 8:45

Když se jiní hlásí k Vikingům, Germánům, atd.,

tak proč bychom se nemohli hlásit ke Slovanství. Nebo je mají ostatní stále za podřadnou rasu ?

J. Jelínek 7.7.2018 10:16

Re: Když se jiní hlásí k Vikingům, Germánům, atd.,

Hlásit se můžeme k čemu chceme. Dnes mám zrovna náladu přihlásit se k Mašokulumbům nebo k Masájům.

V. Kotas 7.7.2018 10:22

Re: Když se jiní hlásí k Vikingům, Germánům, atd.,

To už jsi měl předevčírem.

J. Jelínek 7.7.2018 10:29

Re: Když se jiní hlásí k Vikingům, Germánům, atd.,

Předevčírem jsem chtěl být Eskymákem.

V. Kotas 7.7.2018 15:55

Re: Když se jiní hlásí k Vikingům, Germánům, atd.,

Třeba se ti jednou něco takového splní.

V. Němec 7.7.2018 8:20

Čert aby se

v tom vyznal.Však Habsburkové nevymřeli, obnovme ten středoevropský konglomerát, naší širší vlasti. Jako maloknížectví českého státu je se nám těžko bránit těm velkorybám. Vždyť kde jaké velkoměsto je má více obyvatel než ta naše milovaná vlast.

P. Portwyn 7.7.2018 8:13

Ale houby

Panslavismus tu prakticky nikdo neprožívá. Lidem je to ukradené.

Že lidi nemají rádi německé slouhy, kteří plivou na vlastní národ, je celkem zákonité, to by neměli rádi nikde a s panslavismem to nesouvisí ani za mák. Jak by asi dopadl irský Halík nebo skotský Pehe, kdyby povýšeně svým bohužel-krajanům kázali, jak je všechno anglické lepší?

A že by se někdo "zlobil na Maďary"? Maximálně tak eurovledop*dlkové, kteří je se slovanskými podlidmi házejí do jednoho pytle, protože si dovolili zpochybnit Její Svatost Angelu.

Nesmíte věřit blábolům z českého tisku, pane autore.

J. Kanioková 7.7.2018 13:32

1*****

Velmi souzním a přiznám se, že mě ten článek překvapil dost nemile. Možná nějaké mé předchozí generace cosi z autorova podezření smýšlely, nevím, ale silně pochybuji. Byli to obyčejní udření lidičkové, žádní intelektuálové, nejspíš ani žádného vzdělání nepobrali. Táta sice Palackého miloval, ale nikdy nám nic z jeho myšlenek neříkal, nevnucoval. A mé generaci zbyl už jen ten silný vztah k jazyku, krajině, k některým kulturním dílům a uznávaným hodnotám na našem území. A ty už nestranily vůbec nikomu, ani náboženství. I když mě mamka "mlátila desaterem" celodenně. A někdy podezírám, že by neškodilo naším mocným, věrchušce, to desatero alespoň občas připomínat. Místo šíleného množství debilních zákonů a pravidel.

A přiznám se, že mě teď neskutečně dojal sokolský slet. V tom jsem vyrůstala, moji rodiče byli fanatičtí Sokolové, zakládající mnohé z jednot v našem okolí. A po jeho zrušení se u nás na půdě skladoval veškerý sokolský inventář dlouhé roky. Taky v čase "tání" v r. 68 táta naprosto ožil a objíděl okolí, inicioval i pomáhal se znovuzakládáním sokolských jednot. Teprve, když to definitivně padlo, vzdal to. V podstatě i život.

P. Sulc 7.7.2018 22:40

Re: 1*****

Inu, muj tata Sokol nebyl a na prvni valku nerad vzpominal. Jen jednou se zminil, ze kdys se vracel z italskeho zajeti, zustal na bojisti s obema prostrelenyma nohama a tak jej Taliani nasli a nakonec vylecili, na nadrazi jim Sokolove ve jmenu noveho statu a ''rakusactvi'' zajatcu zabavovali, t.j. kradli temer vse, jen ten nos mezi ocima nesel odsroubovat a ''zabavit''. Takze sokolskym velkohubym vlastencovanim znacne pohrdal. Ostatne, ti dobri vlastenci Tyrsch a Fygner ten cestin dosti lamali, ne, asi jako ja tu deuches sprache, schwere sprache.

F. Houžňák 7.7.2018 8:09

Ano, opět ti hnusní Slované, kterými správní Velkoněmci

jako je Frýbort pohrdají. Onehdy jsem šel v tom jeho Hannoveru od univerzity k nádraží a cestou jsem slyšel od kolemjdoucích a kolemsepoflakujících jenom turečtinu, arabštinu a nějaké jiné mně neznámé, ale zjevně muslimské, jazyky. Němčina nikde. A všemu tomu panuje bolševická Velkoněmka Merkelová.

J. Kostelanský 7.7.2018 8:01

Klasický príklad nemeckej povýšenosti a nadradenosti

Neviem, či je to dané rodovo (z priezviska Frýbort cítit nemecký pôvod, aj keď veľmi starý) alebo tým, že pán Frýbort je už tak dlho v Nemecku, ale jeho článok je vzorový príklad nemeckého, resp. západného povýšenectva a nadradenosti a pohŕdania občas dokonca nenávisti voči všetkým a všetkému na východ od nemeckých hraníc. Plus je to okorenené účelovou interpretáciou až dezinterpretáciou relatívne nedávnych dejín (nechcem použiť slovo falšovanie) a mýtmi,ktoré paradoxne pán Frýbort tak veľmi pranieruje.

Zaujímavé, ako pohŕdavo sa o slovanských národoch vyjadruje (nie prvý raz), ale (nepriamo a podprahovo) vyzdvihuje nemectvo a akosi zabúda na hrôzy, čo svetu prinieslo.

Hovorí sa,že dejiny píšu víťazi, resp. tí silnejší. Tak je to v prípade Rímskej ríše, ale aj Nemecka. A je len logické,že tie dejiny sa píšu z ich pohľadu.Vyspelosť národa sa však dá posudzovať rôzne-napr. tým, že Slovania nikdy nemali kolónie a nevlastnili otrokov z cudzích krajín. Naopak oni sami často slúžili ako otroci či už Turkom alebo západným štátom - dôkaz je aj v tom, že slovo Slovan (Slawe) je veľmi príbuzné s anglickým slave alebo nemeckým Sklave.A asi by bolo veľmi zvláštne, keby západné národy dávali svojich otrokov na svoju vlastnú úroveň.Mimochodom tento historický postoj vidieť aj v súčasnosti pri jednaní EÚ.

Ale dobre by sa bolo pozrieť do histórie aj vlastným rozumom, nielen tým,čo napísali západní autori. Už 1000 rokov nám Nemci a predtým Frankovia vtĺkajú do hlavy, že Slovania prišli do Európy ako nekultúrni polodivosi z ázijských stepí niekedy v 5. storočí nášho letopočtu. A tento údaj sa stal nespochybniteľnou mantrou súčasných dejepiscov. Skúsme ale ísť do oveľa vzdialenejšej histórie: až k najstaršiemu jazyku v písomnej podobe - indickému sanskrtu. Jeho vek sa odhaduje na minimálne 4000 rokov. Dejepisci ako jeden muž hovoria, že z neho vznikli všetky indoeurópsky jazyky. Ale pri trochu väčšej snahy sa dá zistiť, že najviac podobností má sanskrt práve so slovanskými jazykmi.

J. Kostelanský 7.7.2018 8:04

Re: Klasický príklad nemeckej povýšenosti a nadradenosti