27.3.2023 | Svátek má Dita


Diskuse k článku

HISTORIE: Sametová revoluce už je vědecky vyvrácená

Svátek 17. listopadu mi připomněl, že bych měl pokračovat ve svém seriálu o podivuhodných objevech pracovníků Ústavu pro soudobé dějiny AVČR. Tento úžasný kolektiv objektivních vědců se totiž nezabývá jen obhajováním socialismu, ale věnuje se náležitému popírání polistopadové demokracie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Aron 2.12.2022 14:31

R^R^

F. Navrátil 2.12.2022 7:58

Historice není náboženství a vědecká práce má plné právo bořit tabu a vykládat fakta jinak, než se momentálně hodí politické reprezentaci a jejím politrukům.

J. Kostelanský 2.12.2022 8:28

To jó, ale ke kvalitní vědecké práci patří také kvalitní oponentura...

Ale jaká je to vědecká práce, která se snaží tvrdit, že 2 a 2 jsou 7?

Maturoval jsem pár měsíců před Sametovou. Navíc jsem se o dění u nás zajímal od 13 let a poslouchal "štvavé vysílačky", takže "nějaké ty rozdíly" medzi říjnem 1989 a lednem 1990 jsem přece jenom vnímal... :-)

Jiná věc je, že se mnohé ideály nenaplnily. Jenom že ideály jsou proto ideály, že jsou jen těžce splnitelné, jestli vůbec. Matematicky řečeno ideál je limita, ke které se dá blížit a blížit, ale nikdy se ji nedosáhne.

Život nikdy nebyl, není a ani nebude procházka ružovou záhradou. Nebo školní večírek. Život se dá spíš přirovnat k výcvikovému kursu v armádě.

Nebo jej lze chápat i zcela jinak. Jako divadelní one-man-show, kde má každý člověk svou vlastní hru, ve které je hlavním protagonistou on sám. A aby bylo o čem hrát, aby to nebyla jen pantomíma na černém pozadí. tak jsou v té hře kulisy, rekvizity, kostýmy, ale také komparzisté. Co se týče těch posledních, jsou to všichni lidé krom hlavní postavy. Ten samý člověk pak hrá nejen ve své vlastní hře, ale také jakom kompars ve spoustě jiných her jiných lidí.

A teď k tomu hlavnímu: jak by asi působil herec, který by řekl, že nemůže podat dobrý výkon, protože nemá ty správné kulisy nebo že je obklopen zlým komparsem, a že musí úroveň svého hraní snížit a úroveň toho, čím je obklopen?

Dobrému herci stačí i prázdné jeviště. To stejné platí i o životě. Takový herec života by si nemel stěžovat, že nemůže dobře hrát (tedy žít), protože tohle je špatné, tamto je špatné, a kompars kolem něho je zlý... Bohužel tímto způsobem na život nahlížejí levičáci.

F. Král 2.12.2022 11:24

Pochybuji, že nespokojení lidé považují kupř. vládu za "špatný kompars".

S odstavcem o ideálech nelze nesouhlasit. Nicméně, od limity ideálu se lze i mílovými kroky vzdalovat, což nám od velvetu bylo předvedeno nesčetněkrát.

P. Diviš 2.12.2022 8:40

Jistěže, ale nemělo by to být očividně lživé.

F. Navrátil 2.12.2022 11:16

Jak víte, že je to lživé? Pokud jsou respektována fakta, pak to není lež. Věda nevychází z emocí nebo zpravodajství České televize.

P. Diviš 2.12.2022 13:20

Pokud jsem něco zažil a pamatuji, nepotřebuji ČT, té máte plnou hlavu vy.

J. Jurax 2.12.2022 12:58

Jistě.

Ale je dobré si k tomu zvolit dobu, k níž už nejsou pamětníci. Sametovou revoluci i dobu před ní a po ní si ještě půlka populace pamatuje, takže se lehce může stát, že si z vědecké práce tabu bořící a fakta jinak vykládající dělá prdel a tvůrce oné práce nemá za progresivní myslitele, nýbrž za voly.

M. Pecina 2.12.2022 7:19

Bohužel zde máme pořád socialismus. Většina lidí ke kapitalismu ještě stále nedospěla.

H. Kotaz 2.12.2022 7:22

Hlavně politici, nedospěli ke kapitalismu i demokracii a sociálnímu smíru !

P. Diviš 2.12.2022 8:41

Politici jsou jen obraz Kotazů.

H. Kotaz 2.12.2022 9:30

Ty současné u moci, jsem nevolil !!

P. Hák 2.12.2022 6:37

"...kluzkým intelektuálním jazykem říká nebulózní teze, které Gjuričová v rozhovorech pro média říká na plnou hubu..."

"kluzké intelektuální floskule"

Šalí mne zrak? Je tam napsáno falešné jméno, někdo se za pana Cermana jen vydává? Takhle v minulosti nepsal.

O sporu mezi historiky nemám informace a nebudu předstírat, že mu rozumím. Klidně se článek může opírat o skutečnost. Jen bych byl hrozně rád, kdyby se vrátil historik, který pod jménem Ivo Cerman publikoval ty věcné články. Tohle je snůška emocí, je mi líto.

"Jak se má potom lidem, kteří demonstrují za Babiše, vysvětlit, co je v sázce?"

On někdo demonstruje za Babiše? Kde? A co je v sázce, i kdyby někdo za Babiše demonstroval?

M. Hanko 2.12.2022 6:53

Jaká snůška emocí? Asi každý čteme jiný článek. Já tam naopak vidím zcela konkrétní fakta a tvrzení těch lidí, odkazy na konkrétní články, z nichž ten paní Gjuričové na novinkách právě čtu a nestačím žasnout, a hlavně tam vidím ten základní fakt, že dotyční pracovníci Akademie věd jsou za své "bádání" placeni ze svých peněz.

Dle mého je to velmi špatně - ostatně připomeňme, že neomarxistický mor v západní Evropě a hlavně z USA se šíří právě z univerzit! - a velké díky panu Cermanovi, že na to upozorňuje.

M. Hanko 2.12.2022 6:55

Jsou samozřejmě placeni z veřejných peněz, z NAŠICH peněz, zatímco ve svobodné společnosti ať si klidně tímto způsobem bádají a publikují nadále, ale právě jen za své.

I. Mentlík 2.12.2022 8:01

To je právě ono. Ty, kteří se mi líbí, si klidně budu platit. Ti, kteří se mi nelíbí, ať si to platí sami.

P. Hák 2.12.2022 10:52

Nevím, jakou máte zkušenost s panem Cermanem a s odbornými články. Dřív prostě psal jinak, nepoužíval citované emočně zatížené výrazy, počínal si jako vědec. O to mi jde.

Pravdivost jeho tvrzení nejsem schopen posoudit, proto se jí nezabývám. Že je neomarxismus na Západních univerzitách rozšířen, věřím. Projevuje se hlavně zakazováním, což u nás začíná také, ovšem nedělají to neomarxisté.

I. Mentlík 2.12.2022 6:19

(Předesílám, že nechci být považován za zastánce bývalého režimu.) Tak nám autor zhodnotil jakési dílo a představil jeho autory, a těžko soudit, má-li pravdu, neznáme-li je. Všechny lidské výtvory mají jak odpůrce, tak i zastánce. Pravda, mohu jít na ulici, a policie a milice (ty už ani neexistují) mě nezvalchují. Mohu sednout do auta nebo jít pěšky do (západního) Německa a začít se bát až za hranicemi. Jen když přijdu na poštu nebo do většiny úřadů, si tak nějak i po těch letech změny moc nevšimnu. Zeptejte se na změny řadových pracovníků např. ve školství, ale i v některých zprivatizovaných firmách. Co se změnilo určitě, jsou mezilidské vztahy, a řekl bych, že ne k lepšímu. Ale co chcete po společnosti, která prohlásí komunistický režim za zločinný, ale jeho exponenti zasednou v parlamentu pod červenou nebo většinou pod jinými vlajkami. Co chcete po společnosti, ve které vedou prezidentský peloton bývalí komunističtí špioni. Co chcete po společnosti, jejíž "veřejná" media to u některých bagatelizují.

Z. Lapil 2.12.2022 6:58

1/ Čeho bych se měl v Německu bát, tedy kromě toho, čeho se bojím tady?

2/ Že se na úřadech nic nezměnilo? Určitě jak na kterém, ale v poslední době jsem vyřizovat cosi s autem a novou občanku. Absolutně bez fronty, až jsem si říkal, jestli tam těch lidí není zbytečně moc. Nemluvím o technice, ta paní u občanek mě dokonce i vyfotila.

3/ Mezilidské vztahy... Inu, taky jde vývoj dopředu, takže ti osklivi napadají ty hodně spíš virtuálně na síti než fyzicky na ulici, jak se nejednou stalo mě. Prosím- nenechte se v této souvislosti zmást poněkud bulvarnejsim přístupem médií, která by například fotbalový průšvih Belgie (kamsi nepostoupila) neřešila skrze články, kdo s kým nemluví, ale skrze tzv. morálně volní vlastnosti týmu.

J. Krásenský 2.12.2022 4:27

Inu, nadcházející eurototalita potřebuje obhájit svou oprávněnost. Greendealem, woke, cancelculture a všezahrnující lží politické korektnosti ke světlým zítřkům! Však oni tu zkázu dotáhnou až do hořkého konce!

[>-]

J. Jurax 2.12.2022 1:56

No jo, žvanírna.

Připomíná mi to alchymistickou dílnu z Císařova pekaře - za císařovy tolary tam šarlatáni a vykukové bádali nad kamenem mudrců a nesmrtelností chrousta. Patláma, patláma, paprťála žbrdluch. Ale tam aspoň vymysleli slivovici.

J. Zak 2.12.2022 0:57

Jako na pametnika jde na mne smutek: mluv se slepym o barvach...