4.10.2022 | Svátek má František


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Domi 31.8.2008 8:53

Karola Franková - video

Doporučuju shlédnout všem, koho Karola Franková zajímá ! Excelentní reportáž o vztahu Franka a jeho mladičké manželky ...

http://www.nova.cz/tvarchiv/?238d=04.06.2008&238m=p&238p=OCI&238v=138360

Jiri 7.7.2008 10:36

Je hodně otázek

Zajímala by mě výpověď řidiče Kleina. Ví někdo kde skončil ? Též výpověď samotného Heydricha, umřel až 4.6. a do té doby byl při vědomí.

Vili 6.7.2008 22:19

Kdo konkuroval Heydrichovi v nástupu do Protektorátu?

Kdo konkuroval Heydrichovi v nástupu do protektorátu? Kdysi jsem někde četl, že Hitler na změnu uvažoval někoho z východní fronty a až na přímluvu Himmera, nebo Borkmanna se Hitler rozhodl pro Heydricha... víte to?

Mirek 3.7.2008 0:32

souhlas až na maličkost

Lina H. nedostala generálskou penzi, ale pouze nadporučickou 150,-DM per monat. Polovinu životního minima. SRN totiž neuznala jeho hodnosti v SD, a měla s R,E.T.H. 4 děti.

john 20.1.2008 12:44

holansko@mecsiko.cz

(Y)

wwwwwwwww 23.2.2007 10:00

Smrt Heidricha

pry se mu zasekl naboj nebo byl vadny to je jedno hlavne ze je mrtvej

Kubera 20.5.2008 9:42

Re: Smrt Heidricha

Britský autor Callum MacDonald píše ve své pozoruhodné knize Úder z Londýna (BB Art 1996), že příčinou selhání Gabčíkova Stenu mohla být tráva, která se dostala do mechnismu zbraně. Proč tráva? Oba atentátníci měli své aktovky naplněné trávou. Prý to nebylo nic neobvyklého, když tehdy lidé trhali trávu doslova kde se dalo pro své domácí králíky...

Tomáš 14.2.2007 19:00

zabít Heidricha pomohli čeští doktoři na bulovce

Nedávno v souvislosti s nemocničním vrahem, mi vyprávěla jedna zákaznice o své stařičké tetičce, která tehdy pracovala jako sestřička na Bulovce o tom, jak tam přivezli Heidricha těsně po atentátu a ona a další mu sundavala uniformu. Vyprávěla jak prý byl tlustý, což nebylo vidět protože byl strašně sešněrovaný v té uniformě. Tetička potvrdila, že zranění Heidricha nebylo takové aby ho nešlo zachránit, ale než dorazili doktoři z říše, naši lékaři mu podali něco, co mu pomohlo na onen svět (tedy snad do pekla).

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy 26.9.2007 10:04

Re: zabít Heidricha pomohli čeští doktoři na bulovce

Tvrzení, že čeští lékaři zabili Heydricha je nesmyslem. Naopak. Čeští lékaři se ho snažili zachránit. On ovšem jejich pomoc odmítal. MUDr. Jarolímek vyčistil pouze ránu způsobenou vstupem střepin do břišní dutiny. Ačkoli Jarolímek tvrdil, že okamžitá operace je nutná, Heydrich k tomu nedal souhlas. Vyžadoval německého chirurga. Zbytečné čekání  na německého specialistu (10,30 - 13.00 hod.) způsobilo mezitím otravu krve. Problém by se dal léčit antibiotiky, ale ty tehdá neexistovaly. Zbytečnou nedůvěrou k českým lékařům, spáchal Heydrich vlastní sebevraždu.

Kubera 20.5.2008 9:44

Re: Re: zabít Heidricha pomohli čeští doktoři na bulovce

...antibiotika existovala, ale ne v protektorátu. Řešili to sulfonamidem.

vláďa 13.2.2007 16:22

Konverzní komentář

Je těžké po létech, kdy vítězové jsou tvůrci pravdy říci, že ti co stříleli ,oblečeni v civilu ,ze zálohy, byli teroristé. Ale cítím to tak. Proto je v pořádku, že těmto se osazenstvo tramvaje snažilo zabránit v útěku...

jb 13.2.2007 16:30

Re: Konverzní komentář

Člověče za války? To snad ne.

Magid 14.3.2007 13:28

Re: Konverzní komentář

To jste včera asi prěbral né!8-o

jb 13.2.2007 14:41

Chtěl bych se autora zeptat na dvě věci.

1) Proč všichni tak bezvýhradně věří Panwitzovu memorandu. Psal ho zhruba 17 let po událostech, nevím co měl k disposici protože kromě závěrečné zprávy gestapa se po válce nic nenašlo.  Ale hlavně člověk jaho typu vůbec neměl důvod něco objasňovat. Spíš se asi snažil vylepšit svou pozici a vůbec svou roli v událostech okolo atentátu.

2) Opravdu by mne zajímal ten film, který údajně vznikl v průběhu atentátu. Pokud vím, mluvil o tom jen profesor Vaněk 30 let po válce. A jeho údaje zněly hodně divoce. Kdo jsou ti svědkové kteří film údajně viděli? Nepochází to vše jen z tvrzení prof. Vaňka? 

quetzal 13.2.2007 14:01

skvělý článek

JM 12.2.2007 21:05

Nástup Heydricha

Není žádným tajemstvím pověstné udavačství čechů. Při nástupu Heydricha k jeho funkci protektora, Heydrich nepotřeboval ochranku a vozit v kapse nabitou zbraň. Mezi čechy byl v naprostém bezpečí. (Nikdo nepředpokládal výsadek z Anglie k jeho likvidaci. Jsem přesvědčen, že Gestapo vědělo o naléhavé žádosti české illegality, aby se žádný krok proti Heydrichovi nekonal). Při nástupu do své funkce mu samozřejmě říše přidělila množství příslušníků Gestapa. Heydrich seznam proškrtal s odůvodněním, že tolik vyšetřovatelů nepotřebuje, ti jsou potřeba v říši, protože má na práci DOST ČESKÝCH VYŠETŘOVATELÚ.

milipa 12.2.2007 19:41

MUDr.Carola Franková v sovětském zajetí ?

Tvrzení, že druhá manželka K.H.Franka skončila svůj život  v sovětském zajetí, slyším prvně.  Vždyť i ona utíkala, v Praze nezůstala. Je známo, že v Rokycanech byl zadržen americkými vojáky nejen K.H.Frank, ale i celá jeho rodina. Poté byli všichni umístěni do internace v Německu a Frank posléze americkými orgány vydán přímo čs.úřadům. O Carole Frankové odborná literatura mlčí, že by ji však Američané vydali rovnou sovětům se mi jeví jako krajně nepravděpodobné. Čs.úřadům určitě nebyla vydána. Nevíte o tom někdo víc ?

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy 29.12.2007 15:35

Re: MUDr.Carola Franková v sovětském zajetí ?

MUDr. Carola Franková, byla druhou manželkou K.H. Franka. Rodné jméno Blašková (Blaschek). Byla sudetskou Němkou českého původu. Narodila se v Mostě (Brüx) v Sudetech. Narozdíl od manžela, mluvila plynule česky.  Za Franka se provdala 1940. Když byl K.H. Frank se svým konvojem 1945 zadržen v Rokycanech. Prohlásila, že je sovětskou vyzvědačkou v hodnosti poručíka. Ovládala ruštinu a pro sovětskou špionáž byla získána v roce 1937. Za Franka se provdala na rozkaz NKVD.  Jako spojenecký důstojník  musela být předána Sovětům.   Ti jí za nepovolenou spolupráci s britskými  výzvědnými službami MI6 a SOE  (dvojitý agent) v době války,  odsoudili 1945  v SSSR na 12 let  vězení. V roce 1956 byla propuštěna do SRN.  Údajně v hodnosti kapitána.

Petr 3.1.2008 22:33

Re: Re: MUDr.Carola Franková v sovětském zajetí ?

To jsou opravdu velmi cenné informace. Děkuji. Mohu se zeptat, kde jste odkud jste čerpal? Děkuji

Laura 8.8.2008 16:02

Re: Re: MUDr.Carola Franková

Nemáte někdo, prosím fotografie Caroly Frankové ?  Je zajímavé, že na internetu je o této velmi zvláštní a údajně i velmi krásné ženě, velmi málo...

Martin Helebrant 12.2.2007 10:22

Heydrich

Podle všech svědectví byl Heydrich vysoce inteligentní a osobně, ve fyzickém slova smyslu, odvážný muž. Byl to sportovec a ač se to příliš neví, byl i aktivní polní letec stíhač s bojovými lety ještě v ruském tažení. Taky ho nejméně jednou sestřelili.

Ohledně jízdy v otevřeném vozidle, beze zbraně a ozbrojeného doprovodu bych chtěl bez záruky historické věrnosti uvést historku, se kterou jsem se ale setkal mezi badateli "atentátology" a "Heydrichology" poměrně velmi často. Na jedné z posledních schůzek Heydricha s Hitlerem údajně Hitler Heydrichovi vytýkal neopatrnost a nezodpovědné chování, když po Protektorátu jezdí v otevřeném nepancéřovaném voze, v lepším případě doprovázen jen jednou či dvěma motospojkami. Heydrich měl na tuto výtku údajně Hitlerovi odpovědět slovy: "Ale mein Führer, to přece není žádná neopatrnost. Čech přece nezabíjí, Čech udává." Jeden z mých známých k tomu s hořkým ironickým podtextem dodává: "A měl pravdu. Nezabil ho český odboj, zabili ho Angličani, kteří byli impulsem k akci."

Nemluvím pak o skutečnosti, že celá záležitost se slibovanou odměnou za udání atentátníků měla také smutný konec. Služebny gestapa obdržely tak velké množství udání, že ani přes personální dočasné posílení alespoň částečně jazykově vybaveným personálem z Rakouska a Drážďan nebyly schopné tento příval zvládnout a přiměřeně vyhodnotit. Netřeba snad dodávat, že v podstatě všechna došlá udání neměla s atentátem nic společného, byla typu :Soused má o krávu víc, teď mu to osladím.

čtenář 12.2.2007 16:49

Re: Heydrich

Angličané o akci nepochybně věděli a parašutisty do Čech dopravili, ale sami akci považovali za českou. Až pod dojmem jejího úspěchu a represálií, které následovaly, zejména demonstrativního vyhlazení Lidic, se nechali pohnout Benešovým naléháním a oduznali mnichovskou dohodu, tj. uznali ČSR v jejich předmnichovských hranicích. Pro Angličany to nebylo lehké rozhodování, protože si uvědomovali, že obnovení ČSR v předválečných hranicích bude znamenat poválečný odsun německého obyvatelstva. V šuplíku měli totiž stále předválečné dobrozdání lorda Runcimana, že soužití obou národností v jednom státě není možné.

milipa 12.2.2007 20:01

Re: Heydrich

Ano, Heydrich byl i výkonným bojovým letcem. Již v září 1939 létal jako střelec v bombardovacím Heinkelu 111. Pak absolvoval pilotní stíhací výcvik a v dubnu a květnu 1940 se zůčastnil skandinávského tažení. Létal na ME Bf 109. Při tažení proti SSSR byl skutečně 22.7.1941 sestřelen sovětskou protivzdušnou obranou, nouzově přistál ještě na sověty ovládaném území, měl však  kliku, byl zachráněn rychle postupujícími německými pozemními jednotkami. Za svou leteckou kariéru zničil tři letadla, všechna ale německá při vlastních haváriích, žádný stroj nepřítele nesestřelil. Za leteckou činnost obdržel Železný kříž  II. i I.třídy. a Stříbrnou frontovou leteckou sponu, ta se udělovala po 60 bojovém letu. Na tuto sponu byl náležitě hrdý, nosil ji neustále na uniformě. Nosila se vlevo, nad stužkami ostatních řádů, je vidět prakticky na každé fotografii Heydricha, včetně oné známé oficiální.

Karel Kocourek 12.2.2007 21:43

Re: Re: Heydrich

Jenom bych dodal, že mu jeho stíhačské adrenalinové zábavy později zatrhli, jelikož jeho zajetí, jako šéfa RSHA představovalo obrovské bezpečnostní riziko. Kromě toho jeho výkony jako stíhače byly neuspokojivé, akorát, že byl příliš vysoce postavenou osobou, než aby mu odmítli dát svolení jenom kvůli tomu. Ani to jinak být nemohlo. Jednak musel jako amatér nutně zaostávat za důstojníky, kteří byli stíhači na full-time job, jednak na to vlastně už ani neměl věk.

JM 12.2.2007 21:09

Re: Heydrich

Čti příspěvek JM, ten Ti dává za pravdu.

ivoš 13.2.2007 11:53

Re: Heydrich

Heydrich byl jistě mimořádnou osobností, ovšem gauner "par excellence". Lidé jako on, výkonní, (všeho) schopní, s tahem po kariéře se obvykle prosadí v každém režimu. Konkrétní výsledky jejich činnosti jsou pak závislé na době, ve které působí. U něj patrně, jako u řady jiných podobných (např. Berija), nefungovala jakákoli etická zpětná vazba. (A ta, vedená i strachem z nějaké pomsty či trestu,  často v nějaké míře funguje i u velkých zločinců - ostatně i Hitler, jako iniciátor holocaustu si dával pozor, aby s ním nebyl přímo spojován). Jinak by si Heydrich, který nebyl fanatickým nacistou ani antisemitou, sotva mohl vzít na triko předsednictví Wannsee konference (asi mu připadal úkol, kvůli kterému byla konference svolána, hodný jeho talentu a schopnostem).

Dr.Dr. Jan Berwid-Buquoy 11.10.2007 22:49

Re: Heydrich

Nebyl to Hitler, kdo mu vyčítal "neopatrnost", nýbrž říšský ministr Alber Speer, během jeho návštěvy v Praze 1942. Heydrich mu na to odpověděl ononou známou větou: "Die Tschechen töten nicht. Sie zeigen an." (Češi nezabijejí. Češi udávají). Máte pravdu. Britská tajná služba MI6 si s problémem poradila sama. Heydricha nechal popravit Winston Churchill. Měl na to Kubiše, Gabčíka, Opálku, Valčíka a další důstojníky a poddůstojníky z British Army.

Jabo 12.2.2007 0:14

Heydrich a parasutisti

Trochu pozde. ale chci se pripojit, ze jsou v tech nazorech, mnou celych prectenych, urcite diry ve vedomosti. Ta prvni je, ze cela branna moc 3. rise i s marsalem Rommelem, by nedostala ty nase chabre parasutisty ven ze sklepa chramu v Resslove ulici, kdyby nebylo toho, kdo je udal za 30 stribrnych anebo 10 milionu marek, coz v te dobe bylo neco jako 10 dolaru. A nikdo nikdy nikde nerekl, kdo je zabil:  Jako ocividny svedek, ktery byl hned za rohem, i kdyz to samo bylo obsazeno nemeckymi zoldaky, videl jsem, jak prazsky hasicsky sbor prinesl hadice, aby ty hrdiny uplavil k smrti. A to je, co se stalo. O tom nikdo uz dnes nevi, anebo nechce vedet.? Samozrejme, za 41 let komunisticke totality, nikdo nemohl  hanit hasice, oni jsou ochranci nasi bezpecnosti, zvast kdyz usneme se zapalenou cigaretou po navsteve nasi hospody.

krmič 12.2.2007 15:04

Re: Heydrich a parasutisti

Ale to je přece všeobecně známá věc, běžně uváděná. Mám dojem, že je to i ve filmu (viděl jsem ho dávno, tak si nejsem na sto procent jistý, ale myslím, že ano).

čtenář 12.2.2007 16:26

Re: Heydrich a parasutisti

Je pravda, že se někteří z českých hasičů snažili, protože jeden z nich dokonce zachytil konec žebříku, kterým obránci vyhazovali ven hadice zaplavující kryptu přes to okénko, a dokonce se mu podařilo jim ho vytrhnout a zmocnit se ho, ale nebylo to tak, že by se obránce podařilo vytopit. Těm prostě došly náboje a poslední použili pro sebe. Ten smutný hasičský hrdina byl pak nějak vyznamenán Frankem a po válce byl odsouzen. Krypta měla dokonce snad jakýsi druh odvodnění, kterým se obránci zpočátku pokoušeli uniknout, ale nešlo to.