Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

HISTORIE: Popravy a Heydrich - oprávněný cíl

Čtyři představitelé pravoslavné církve Matěj Pavlík, Jan Sonnevend, Vladimír Petřek a Václav Čikl byli 4. a 5. září před osmdesáti lety popraveni na střelnici v Kobylisích, protože v chrámu svatého Cyrila a Metoděje poskytli úkryt skupině ze vzduchu vysazených likvidátorů Reinharda Heydricha.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
Foto

Aentát na Heydricha, to je kvintescence kafkoidní reality Čech. "Včey hočely a sluníčko svítilo, takový to byl krásný jarní čas. a pak odjel a odvezlo ho takový velý černý auto Bože to vypadá jako rakev... a už jsem ho nikdy neviděla", říká moje babička, vdova po popraveném řediteli Kooperativy Kalu Ludvíkovi. "A sekretářka Saradka, bývalá Zahrádka koaborantka zkontrolovala přítomé na schůzi správní rady a zavolala někam telefonem. Přišli pánové, velmi zdvořile, jen s jemnou ironií vyvolávali přítomé, vy už opravdu klobouk potřebovat nebudete, omlouváme se, že jsme vyrušovali, heilhitler nashledanou". Takové vlahé, dávno před globálním oteplováním svěží krásné jaro 1942.

0 0
možnosti
Foto

Ano, byl tooo velký válečný čin, ALE (i)racionálně, co mi na tom morálně vadí, že to byl z hlediska pravidel války teroristický čin, že mnozí ti islámští a jiní terosté viděli film Atentát a inspirovali se.

0 0
možnosti
MV

Heydrich žádnou židovskou hvězdu nevymyslel... Až potud to vypadalo jako solidní článek, ale tato věta to celé shodila do komické polohy. Buďto autor netuší nic o historických souvislostech a židovských symbolech, nebo bezmyšlenkovitý šotek se podepsal na znění. Jinak tento atentát přinesl prospěch především nacistům na nejvyšších postech, a otázkou zůstává, proč zrádce beneš posílá na zjevně sebevražednou misi vojáky, kteří mají za cíl v té době nedůležitý objekt? Přínos - mínusový, důležitost z hlediska války - nulová...; možná chtěl trochu Němce popostrčit, a podnítit je k většímu zabíjení našich občanů.

0 0
možnosti
PH

P49e33t55r 47H14a18n

22. 9. 2022 9:11

Ano, Heydrich žádnou židovskou hvězdu nevymyslel. Pouze její použití k viditelnému označení Židů. To skutečně vymyslel on, příslušné nařízení podepsal 1. září 1941.

0 0
možnosti
Foto

J78a41n 59R78y87b34n65í42k

22. 9. 2022 7:45

V první knize o atentáu od. Jana Drejse Za Heydrichem stín, tam je vše podstatné. Byla napsaná hned po válce a bez ideologických balastů, tedy z první ruky. Když ji seženete, určitě si ji přečtěte. A přeformuloval bych otázku, zda byli dost vycvičení vojáci, na to, jestli byl PBM připraven na ně. Šlo totiž o selhání zpravodajců v Londýně.

0 0
možnosti
RP

Nemyslím, že zpravodajci v Londýně něco zanedbali. Aspoň ne moc. Protektorát Čechy a Morava byl totiž úplně jiný stát než Čechy a Morava před zabráním Němců, ze kterého zpravodajci utíkali. Změnily se doklady, změnil se systém evidence a zaměstnávání obyvatelstva, zavedly se potravinové lístky a vůbec celkový válečný systém s přísnou kontrolou pohybu obyvatelstva atd. A o tom se v Londýně neměli jak dozvědět, protože Londýn byl s Německem ve válce. Maximálně mohli chtít po prvních parašutistech s vysílačkami tyto informace a dost možná je dostali, ale i tak s tím nemohli moc co dělat.

Důstojníky na atentát na Heydricha vyslat nemohli, protože tehdy byli důstojníci defakto panáci s odlišným chováním a vystupováním než civilisti a v každé skupině civilistů by tak byli výrazně viditelní i v civilních oděvech. A velice špatně by se jim učily boje ve stylui comandos. Na takové věci byli optimální poddůstojníci, lidi, kteřá neprošli důstojnickými školami, takže si udrželi nevojenské chování a vzhled a měli venkovskou odolnost, výdrž a vytrvalost.

0 0
možnosti
MH

Atentát na Heydricha by měl být konečně řádně prošetřen, aby se našli a byli potrestáni viníci, odpovědní za smrt tisíců nevinných lidí, popravených v důsledku atentátu!

0 0
možnosti
JB

J70i11ř79í 24B74r84e55i

22. 9. 2022 8:14

Pokud je to ironie, tak dobrý. Pokud to myslíte vážně, tak zapřaháte vůz před koně. Viníci jsou přece jasní - jsou jimi Němci, kteří napadli pokojný stát, začali vyhlazovat část jeho obyvatelstva (Židy a jiné nepohodlné osoby) a měli v plánu poněmčit a zlikvidovat zbytek obyvatel, jakmile ho nebudou potřebovat. Přečtěte si projev Reinharda Heydricha 2. října 1941 v Černínském paláci v Praze: https://www.mzv.cz/file/198483/Microsoft_Word___HeydrichCesky.pdf

0 0
možnosti
PH

Že bych doplnil, ono je poměrně snadné odpovědět na otázky typu ".. Byli dost vycvičeni ?" - no jistě že nebyli. Tahle akce patří do období války, kdy Churchill podobnými akcemi na celém území Německem ovládané Evropy nahrazoval vojenské operace armád. Kvantita zde nahrazovala kvalitu.

Tihle lidi byli obvykle špatně a málo vycvičeni, měli nejasné pokyny, nebyl zajištěn jejich návrat, atd. Prakticky se předpokládalo jen, že na místě výsadku naváží kontakty s místním odbojem , nějak budou škodit Němcům, a byla jen otázka času než ti je chytí a zlikvidují. Víc se od nich nečekalo.

No a proč do toho nešli důstojníci, je taky asi jasné, ty si armády šetřily právě pro ty skutečné armádní operace, které ale přišly až mnohem později.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz