Pondělí 13. dubna 2026, svátek má Aleš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

HISTORIE: Parašutistická skupina Clay-Eva

Z parašutistických výsadků vyslaných za druhé světové války na Německem okupované území je nejznámějším výsadek z operace Anthropoid. Likvidace Heydricha, prominentní osoby nacistického Německa příslušníky československé armády, měla ve světě pozitivní ohlas.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

RP

Tak jestli se cvičili dva roky, tak mohli ve výcviku začínat přímo s Gabčíkem a Kubišem a dalšími, kteří v kryptě kostela v Praze položili život. Nebo nastoupit po výcviku hned po nich.

A je vidět, že se v Británii poučili a nacvičili s nimi , jak v Protektorátu přežívat a existovat i sami o sobě, normálně se někde pohybovat v civilním prostředí a obstát s falešnými doklady i při zběžné prohlídce. A nevypadat neverbální komunikací jako vojáci zrovna převlečení do civilu, ale jako civilisté, co nikdy vojáci nebyli. Což pravděpodobně těm předchozím výsadkářům chybělo, proto se o ně muselo starat tolik Čechů odbojářů a proto jich taky tolik po odhalení výsadkářů padlo.

0 0
možnosti
LS

Snad jen doplnění. Antonín Bartoš po roce 1948 musel opět emigrovat. Neměl s komunisty dobré zkušenosti. V citované knížce se uvádí, že dostal spojení i na komunistický odboj. Ti však odmítli jakoukoliv spolupráci. Patrně měli docela jiné úkoly, hlavně spojené s poválečným obdobím.

0 0
možnosti
JF

Těmto, a nejen těmto, chlapům náleží náš stálý vděk! R^

0 0
možnosti
VD

Každým rokem se v den výročí v místě seskoku skupiny v Hostišové koná pietní akt u pomníku parašutistů a následuje vzpomínkový noční pochod do Bystřice p.H. Akci navštěvují také synové parašutistů i potomci sítě spolupracovníků. K 75. výročí působení paraskupiny několik radioamatérů provozovalo stanici se speciální značkou OL75CLAY a navázali tisíce spojení se všemi kontinenty na krátkých vlnách. Každé spojení bylo završeno odesláním potvrzovacího lístku s vyobrazením parašutistů a stručným příběhem Clay-Eva.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz