8.6.2023 | Svátek má Medard


Diskuse k článku

HISTORIE: Památka na časy poštovních kurýrů

Každý si jistě vzpomene na písničku Jede jede poštovský panáček. V ní se zpívá, že ten poštovský pán má "vraný koníčky" a vpředu má "trubičku a vzadu truhličku".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Steiner 10.5.2013 21:12

velmi zajímavý článek

Velmi zajímavý článek, který si zasluhuje pozornost.

A. Uhlíř 9.5.2013 14:19

Re: Názor pana Pavla Rapušáka z klubu Za starý Bruntál

Vážený pane Jiráku, kontakt jsem Vám zaslal. Jinak - pan Pavel Rapušák z klubu Za starý Bruntál mi zaslat v návaznosti na zdejší diskusi toto stanovisko, z něhož cituji:

"Při určování významu zbaků jsem vycházel ze starší práce p.Ferdinanda Souška, který se řadu let zajímal o poštovní historii ( bohužel již nežije). Popsal většinu kurýrních cest od Olomouce do Vratislavi a symbolu trubky se též v této souvislosti věnoval. Jeden kámen (balvan) popsal v Karlovicích a je snad někde přesunutý v zahradě školy. My jsme objevili dva v těsné blízkosti Andělské Hory. Těch hraničních kamenů je v okolí velké množství jak z produkce ŘNŘ

tak i knížectví Lichtenštejnského (FL). Jenže znaky s trubkou jsou jen u starých cest, v lesích u Razové jsme kameny mapovali, ale je tam vše ostatní až na tu trubku ( jsou tam dva druhy hranečníků téhož panství, jeden starší na plochých kamenech a pak novější spíše bloky vč. z razovského tufitu s označením FL). Takže já bych v každém případě u těch poštovních cest zůstal a knížeství L. bych k letopočtu, případně poř. číslu nechal ještě tu korunu."

M. Jirák 9.5.2013 13:16

Re: Pravděpodobně jde o hraniční kámen

Vážený pane Uhlíři,

ještě jsem trochu pátral ve starých indikačních skicách. Zjistil jsem, že na hranici mezi Jelením a Miloticemi se nacházelo velké množství hraničních kamenů datovaných rokem 1727. Nějaké byly i u potoka. Pravděpodobně v tom roce proběhla revize hranic, při které byly doplněny hraniční kameny.

Nález u Andělské Hory bohužel neznám - mohl bych Vás požádat o podrobnější informace o tomto nálezu? Můj kontakt: kamenne.pamatky@centrum.cz

Děkuji a přeji pěkný den,

Matouš Jirák

A. Uhlíř 9.5.2013 12:49

Re: Pravděpodobně jde o hraniční kámen

Vážený pane Jiráku,

děkuji Vám za Vaši připomínku. Pan Rapušák z klubu Za starý Bruntál to určil jako poštovní směrník (analogií nálezu u bývalého zájezdního histince nedaleko Andělské Hory). Můžete mít pravdu, mohl by to být i hraniční kámen. Písmeno J bude jistě z označení Krnova. Jen jsem myslel, že písmena FL (ty hraniční kameny velmi dobře znám, jsou všude v lesích kolem Bruntálu na starých lesních cestách) znamenají Freudenthaler Länder.

S pozdravem

Aleš Uhlíř

M. Jirák 9.5.2013 10:53

Pravděpodobně jde o hraniční kámen

Vážený pane Uhlíři,

se zájmem jsem si přečetl Váš článek, týkající se drobné kamenné památky, nalezené v Miloticích nad Opavou. Máte pravdu, že se jedná o zajímavou památku, dovoluji si však Vám oponovat, co se týče účelu a výzamu nalezeného kamene. Domnívám se, že nejde o poštovní směrník, nýbrž o kámen hraniční. Symbol, který popisujete jako trubku, je dle mého soudu lovčí roh, symbol Krnovského knížectví. Geografická poloha nálezu na hranici mezi katastry Milotice nad Opavou (Krnovské knížectví) a Jelení (panství Bruntál) a možnost srovnání s jinými hraničními kameny s vyobrazením lovčího rohu mne v tomto názoru utvrzuje. Co se týče velkého písmene J, jsou dvě možnosti: a) J=Jägerndorf (německý název Krnova); b) V roce 1727 spravoval lichtenštejnská dominia, mimo jiné i Krnov, Josef Johann Adam z Lichtenštejna - velké písmeno J by mohlo představovat iniciálu jeho jména. Pro srovnání uvádím odkaz na fotografie dalších hraničních kamenů se znázorněním lovčího rohu: http://jubilejnikameny.euweb.cz/_hranicniky/krnov/hranicniky.html http://jubilejnikameny.euweb.cz/_hranicniky/krnov/ifvl1814.jpg

http://jubilejnikameny.euweb.cz/_hranicniky/krnov/ifvl_1814.jpg

S pozdravem Matouš Jirák