HISTORIE: Opět stará otázka - jak zemřel Jan Masaryk?
Nový pohled do toho vnesl v roce 1993 Leonid Paršin, když zatelefonoval z Německa české redakci vysílání Svobodné Evropy, že podle tvrzení jeho matky vyhodili Jana Masaryka z okna příslušníci sovětské výzvědné služby. Paršinová to zopakovala i v seriálu České televize Československo ve zvláštních službách, vysílaném na jaře 2001. V jejím bytě se scházeli vysloužilí důstojníci NKVD-KGB. A generál Michail Iljič Bělkin se prý přiznal, že Masaryka vyhodil z okna on spolu s kolegou Bondarenkem. Udělali to proto, že ministr se odmítl stát jejich agentem.
Do prošetřování jejích slov se pustil Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu. V Praze se neměli její pracovníci o co opřít. Požádali proto o pomoc ruskou stranu. Moskva však neodpověděla. Nicméně ÚDV před časem uzavřel vyšetřování s tím, že to byla vražda.
Historici Alexandr Kolpadiki a Dmitrij Prochorov mezitím uveřejnili v knize Specoperacii sovětskoj razvědki (Speciální operace sovětské rozvědky), která vyšla v Moskvě roku 2000, trochu jinou verzi. Podle ní smrt československého ministra zinscenovala skupina zpravodajců z východního Německa vedená generálem Alexandrem Korotkovem.
Zato generál Pavel Sudoplatov, který ve čtyřicátých letech patřil mezi nejvyšší funkcionáře sovětských výzvědných služeb, možnost sovětské účasti na této akci popřel. Už v roce 1995 řekl na kameru České televize, že je to nesmysl. A upřímně se podivoval: Proč bychom Masaryka získávali za špiona?
Proč s tímto tvrzením Leonid Paršin znovu vystoupil? To není nic výjimečného. Zpracovává paměti své matky, která přišla do Československa v roce 1945 jako reemigrantka pod jménem Marie Kovalíková, pracovala ve sklárnách v Karlových Varech a chystala se k dalšímu přesunu do Francie. Syn potřebuje, aby se kniha dobře prodávala, případně se její překlad dostal do Čech, proto jí dělá dopředu reklamu.
A jaká je pravda? Tvrzení Bělkina zprostředkované Paršinovou je svědectvím z druhé ruky – to žádný soud neuzná. Zrovna tak zmínka obou historiků o Korotkovovi. Všichni účastníci těchto operací jsou mrtvi – Bělkin zemřel v roce 1980, Paršinová v dvanáct let později. Je zajímavé, že Vasilij Mitrochin, šéf archivu sovětské rozvědky, který uprchl do Velké Británie, se ve svých velmi podrobných záznamech o jejích akcích, které vyšly knižně, o ničem takovém nezmiňuje.
Dokud se neotevřou ruské archivy, pravdu se nedozvíme. A to může trvat desítky let.
Otištěno v MfD po úpravách 18.12.2006
PS: Ještě musím dodat, že Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) vydal v roce 2005 obsáhlou publikaci, v níž se různí odborníci a pamětníci vyjadřují k příčině smrti Jana Masaryka. Výsledek?
Přesvědčení ÚDV - nikoliv závěr -, že "byl zavražděn neznámými pachateli". Ale dokázat to nelze.
Se svolením autora převzato z www.karelpacner.cz