28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
bhfg 23.10.2008 11:49

vccuc

;-D;-D;-D;-D

vosatko 25.3.2006 14:27

cesky nacismus

Inklinoval pred valkou k nemectvi. A to je zlocin? Po r. 1918 se v Masarykove republice mohl kazdy volne rozhodnout. Kdyz doma mluvili nemecky,studovali na nemeckych skolach, a to uz cele generace, tak to byli Nemci. Tretina obyvatel CSR se prihlasila k narodnosti nemecke. Takze, kdyby nebyl Benes nacionalista, musela by se taky nemcina stat uredni reci.
Jiri Breber 24.3.2006 23:59

Dekuji za kazdy prispevek o legionarich

Dekuji za kazdy prispevek v NP (i jinde) o legionarich, ktery se drzi historickych fakt.  Existuje jeste mnoho deniku legionaru, ktere nebyly nikdy publikovany, vetsinou po r. 1938 byt publikovany ani nemohly.   Piste podle nic o legiich!  Bez pompeznosti prvni republiky, bez ideologicke nenavisti komunistickeho rezimu!  Dekuji pane Uhliri za Vase prispevky.
cyril šimek 24.3.2006 21:13

bratrstvo

jsem vděčen jako syn legionáře, že si pan Neff na legie vzpomenul. Nejvíce jsem na legionářích obdivoval pocit sounáležitosti a bratrství, který vznikl v bojích na Sibiři. Masaryk mluvil o legionářích jako o svých hoších, otec ač "Kramářovec" a funkcionář pravicové "Nezávislé jednoty čs legionářů" vždy Masaryka ctil jako svého vrchního velitele. Historie legií, zejména události v Čeljabinsku, sebevražda plukovníka Švece, jejich návrat na amerických lodích přes Japonsko a Suez by si zasloužila historického studia. Pro úplnost poznamenávám, že za první republiky byl filmově zpracován "Zborov" a "Plukovník Švec" dle divadelní hry gen.Medka. Plukovník Švec měl pomník na Pohořelci, který byl odstraněn Němci a po roce 1945 nebyl obnoven  
Milan 24.3.2006 16:56

Ceskoslovensky sen

Ceskoslovenske legie jsou hlavnim podstatnym duvodem existence svobodneho Ceskoslovenska, at se to verejnosti libi ci ne. To, ze je jim to neprijemne je obrazem naroda take. "Jankejove" Evropy to dnes do Evropy "zaslouzene" dotahli.
J. Kraus 24.3.2006 16:16

Mohl bych uvést

ze svého okolí dva případy, jak dopadla vojenská pozůstalost, kterou dali příbuzní do muzea po ujištění, že hlavně trojrozměrné předměty jsou vzácné a budou určitě vystaveny - pochopitelně věděli, že z jejich prodeje by nějaký peníz byl. Když se po čase zajímali, kdy to tedy bude, že by si to jinak zase vzali zpět a jestli uniformy nežerou moli, zjistili, že v muzeu nic není, zato různí známí (já) objevovali jasně identifikovatelné předměty a fotky po burzách a antikvariátech. Vše spadá do první poloviny 90. let.
Vzpomínám si taky, jak začátkem 90. let při jedné z prvních výročních parašutistických vzpomínek v Resslově ulici přistoupilo ke skupině Klapálkovců několik mladíků a začali se ptát, kolik dětí za té války zabili. Jakoby mě polil, pánové to naštěstí nepochopili, jen se zarazili a mluvili s nimi jako s prosťáčky - mladíci ještě nebyli tak kreativní jako ti dnešní.
Jako člověk, který má k našim starým vojákům blízko, rád jsem se snažil za komunistů nenápadně tohle téma zavádět do hovoru v práci i jinde a odezva byla příznivá. Teď bych se bál, že vysvětlováním jaksi zneuctím je i svůj vztah k nim, nehledě k marnosti toho vysvětlování lidem bez zájmu . Stačí mi reakce těch, kterým řeknu, že sbírám vojenské pochody. Je to asi přirozené, v době dlouhého míru je averse k militér pochopitelná, zvlášť když otec-muž jako typ už dávno vymizel a kluci jsou vychovávaní ke slabosti a hajzlovství. Te
J. Kraus 24.3.2006 16:19

Re: pokračování

Teprve až si mírotvorci bez citu pro světové dění přivolají svoji válku a lidé začnou umírat ve velkém, staré pravdy a ideály se opět objeví.
Edmont Dante 24.3.2006 14:54

Trochu objektivity by neškodilo

Je faktem, že legionářům jsme dost dlužní a naše generace, mám na mysli všechny co jsme absolvovali socialistické školství, byla historie naších legionářů utajená. Náhodou něco málo vím rovněž o Dr. Braunovi. Byl to svinovský lékař, který bydlel v domě, který byl zbouraný a na jeho místě je nyní náměstí nazvané jeho jménem. Ano, asi nebyl žádným hrdinou, ale pouze ubohou obětí bojůvky Hitlerjugend, která ho napadla na nádražním záchodku, kde ho ukopali k smrti. A je skutečnosti, že tento Dr.Braun inklinoval před válkou k němectví a hovořil zásadně německy, ale tak se chovala většina ostravských židů a až nacisté jim připomněli, že existuje i český jazyk. Odkud to vše vím? Můj přítel je rodák ze Svinova a rád si poslechnu vzpomínky na jeho rodiče, kteří měli obchod tuším, že v Hulvákách do doby než přišel židovský obchodník, který jeho rodiče přivedl svými cenami na mizinu a jejích obchod pak koupil no a ceny pak upravil k obrazu svému no a i ten skončil s celou rodinou v koncetračním táboře, ale to vše je minulost na kterou bychom neměli zapomínat.
ok 24.3.2006 14:39

Cesi nemaji historickou pamet - na Internet s tim! Tam Vam nemuze nikdo branit

Ja bych dr. Brauna nezatracoval. Je to symbol stejne jako ti Legionari.
90% Cechu si pamatuje maximalne tak poslednich 5 let. Je opravdu neuveritelne, ze nikdo nevi, jaky byl puvodni vyznam pamatniku na Vitkove. A ani televizni porad s Medkem nestaci.
Udelejte webove stranky s temi fotografiemi, tim je zvecnite lip nez v nejakem muzeu, kde se stejne nedaji zverejnit vsechny. Na webu to jde, budou k dispozici vsechny detailni informace, a pro cely svet, pri vhodnem zadani klicovych slov na vas web o legionarich narazi i deti ve Vladivostoku nebo na Bajkale, a to je prece FANTASTICKE.
www racek 24.3.2006 12:39

ivan medek ... nebyl to ten po válce odsouzený

kolaborant? něco jako moravec, taky se dal na špatnou stranu?
vosatko 24.3.2006 12:38

Dr. Braun

Bojovali za nasi statnost, proto si zaslouzi oceneni. Na druhe strane mnozi z nich byli extremne nacionalisticti. V Praze zmlatili tehotnou zenu angickeho diplomata, protoze mluvila na verejnosti nemecky. Ve skutecnosti mluvila anglicky. Dr. Braun byl humanni clovek,kteremu byl sovinismus cizi. Proto ho, ac Nemec, zvolili starostou.
zoch 24.3.2006 11:24

MŮŽEME JEN V ÚCTĚ VZDÁT ČEST

To,co dokázali legionáři již nedokáže skoro nikdo docenit. A státnost,za kterou bojovali společně a nerozdílně oba národy ,jen tak mávnutím ruky pro své reformy pochoval nějaký ekonomický experimentátor Václav Klaus. Uvědomuje si vůbec někdo ten paradox ? Uvědomuje si někdo ,co by asi řekli nyní ti naši dědové a pradědové,kdyby věděli,jak se doprošoval  současný prezident sídlící na onom památném Hradě  o svůj úřad ?
Jaka 24.3.2006 12:26

Proboha, přestaňte s tím obviňováním! Rozpad chtěla především

nezanedbatelná část Slováků! Vážený pane, jsem členem společenství česko slovenské vzájemnosti, dali jsme se dohromady na základě "boje" proti rozdělení a každoročně jezdíme na společné dovolené! Ale i tam už naprostá většina lidí pochopila, že tehdy nebylo zbytí. Že to byla, bohužel, lepší varianta než pokračující seriál, uražené a burcující národovce apod. Přestaňte ze všeho vinit Klause. Jestli má nějakou "vinu", pak to, že vidí dál, než většina lidí. To není málo, protože vidím-li dál, můžu zvolit lepší variantu. A rudé voliče Klausovy klidně vzpomínejte, bylo jich určitě míň, než Havlovi. Buďte fér..
zoch 24.3.2006 13:01

Jako

Ve vší úctě s Vámi nesouhlasím.Ačkoli rozpad státu by se dal vynutit,nemyslím,že by to bylo prakticky tehdy možné.Pamatuji dobu,kdy chodil nějaký rozumem neobdařený člověk s praporem po Slovensku a byl fakticky sám. Pohyboval se od skupinky ke skupince. Pokud potom Mečiar zaňuchal ,že by prostřednictvím rozdmýchávání národovectví za podpory  politiků toužících po korytech mohl něco urvat,pustil se do toho a s ničím se tak dobře neobchoduje,  jako s nadějí na zisk a koryto. Valné většině to nebylo vhod i na Slovensku. Nyní už opravdu není návrat k minulosti na pořadu dne. Zejména když na obou stranách hranice mají lidé co dělat,aby se uživili. 
Opakuji,že k rozdělení státu neměli mandát. A není nutné zde říkat,kam až vidí ten či onen.A mimochodem :  Kdyby viděl pan VK  alespoň tak daleko,jak říkáte,byly by banky dávno odstátněny ještě v dobách,kdy měl v PS pohodlnou většinu. Co by to znamenalo pro státní finance snad není nutno nyní připomínat.
myskamiki 24.3.2006 13:56

Re: Jako

Mate HODNE spatnou pamet. 1/ Meciar byl ten posledni, kdo chtel pristoupit na rozdeleni statu. on to chtel uhrad na konfederaci 2/ privatizaci bank nekdo blokoval a ODS to nebyla a take nemela pohldlnou vetsinu v PS PCR, z duvodu, ze tam byla jedna strana, ktera to nechtela.
H.K. 24.3.2006 14:52

Re: Jako

Můžete sdělit, která strana na Slovensku, která měla ve volebním programu společný stát, se dostala do parlamentu. Václav Klaus na rozdělení neměl nejmenší podíl. Kdo blokoval privatizaci bank si najděte sám. Když něco napíšete , tak by bylo docela dobré kdyby jste si ověřil fakta.
ok 24.3.2006 14:47

Re: MŮŽEME JEN V ÚCTĚ VZDÁT ČEST

Bylo to obnoveni Ceske statnosti, obnoveni Ceskeho kralovstvi, navrat pred 30-tiletou valku. Takze legionare by to asi mrzelo, ale s Ceskou republikou by se urcite ztotoznili.
Rakousko-Uhersko se proste rozpadlo ve trech fazich. Kdyz se podivate na mapu Rakouska-Uherska a 1. republiky, je to zrejme: 1. republika bylo "Severni Rakousko-Uhersko", a zdedila i nektere problemy Rakouska.
Rozpad Rakouska-Uherska trval 80 let, byly to 3 postupne kroky.
Karel 24.3.2006 10:56

dotaz

Mám dotaz: setkal jsem se s tvrzením, že ani za 1. republiky nebyli legionáři všude přijímáni kladně, prý na ně po příjezdu do Čech na nádraží čekaly ozbrojení členové Sokola a donutili je odevzdat zbraně, prý sám Masaryk neměl legionáře v lásce, protože se jich obával. Tušíte někdo něco o tom?
Ing. Václav Křepelka 24.3.2006 11:13

Re: dotaz

Vaši. informace patří do soudku komunistických dezinformací z doby totality. Stačí vidět díl Slavné návraty z Hledání ztraceného času Karla Čáslavského, abyste viděl, jakými ovacemi včetně Sokolů v plné parádě byly legie vítány. A Masaryk bez legií a jejich mrtvých podél transsibiřské magistrály by také Československo neprosadil. Stejně jako Edvard Beneš bez prolité krve zahraničních vojáků a letců by také tento stát v roce 1945 neobnovil. Dnes se to zdá jako samozřejmost, ale v roce 1938 potažmo 1939 to bylo reálné jak let na měsíc.  
Karel 24.3.2006 12:50

Re: Re: dotaz

Mně to říkal jeden chlap, že to má od svého dědy, legionáře. No, mohl si vymýšlet, ale ten příspěvek hned tady dole tvrdí to samé. Film naopak mohl sloužit jako jistá propaganda.
Jasně, že Masaryk se o legie politicky opíral, ale mohl se jich obávat po jejich návratu domů.
G. Pašek 24.3.2006 18:59

Re: Re: Re: dotaz

Ne každý byl Hurá TGM, Hurá Republiko . . . . jak v Česchách tak na Slovensku bylo plno šlechty, která byla maďarská, rakouská, německá a jiní monarchisti, kteří se neradovali a nepřáli nové republice.  
To byli právě legionáři o které se TGM mohl opřít, a opíral a  spolehnout coby opravdové vlastence, betonová zeď na kterou mohl otočit záda a čelo kverulantům a nespokojencům. 
 
To byli legiońáři, kteří prosadili, že že česká hymna z mnoha návrhů byla vybrána v nové ČSR Kde domov můj . . . . byla to nejpopulárnější píseň českých legionářů tak daleko od domova. 
G. Pašek 24.3.2006 20:43

Re: Re: Re: Re: dotaz

Chtěl jsem dodat, v Čechách a Moravě žilo 30% Němců a Rakušáků, kteří před a za války měli horní ruku a pochopitelně nechtěli, aby se monarchie rozpadla a vznikla ČSR, kde nebudou panovat. Na Slovensku to nebylo příznivnější . . . slovenských škol poskrovnu, Maďaři jim panovali . . . . když Štefanik chtěl jít na gymnázium, musel se naučit perfektně a složit pčijímací zkoušku z maďarštiny, protože na slovensku se vyučovalo pouze maďarsky. Vládnoucí Maďaři byli krutý na Slováky.
Ano, je to málo, filmy jako Šindlerův seznam, Tmavomodrý svět , Všichni moji blízcí . . .  které uzkázaly mladé generaci a ignorantům kousíček důležité historie. Možná Svěráci by měli udělat příští film o českých legionářích.    
jt 24.3.2006 11:49

Re: dotaz

"Karle"
Mas pravdu memu otci pri navratu Sokolove sebrali vsechno i zavazadlo s pradlem , zkratka vsecko. Jo sokolove byli narodni hrdinove. Rovnez v Plzni v roce  1945 kratce po osvobozeni Plzne americkou armadou, vyrukovali do ulic s puskou na rameni a zacali si hrat na hrdiny a chovali se jako by jim Plzen patrila. Abych nezapomel pred 7. kvetnem 1945 si o nich nic neslysel.
ALEX 24.3.2006 10:45

Asi by to chtělo natočit film

Přiznávám, že o moje znalosti o legionářích jsou velmi malé moje generace (je mi 46) se ve školních lavicích o Čs. legiích dozvěděla příliš málo, podobně jako o vzniku 1. republiky, a jejich úloha nám byla presentována spíše negativně jako snaha zardousit mladý Sovětský stát. Nevím co se učí dnes o této historii nynější děti u mých synů, kteří mají kolem dvaceti je povědomí o těchto věcech ještě menší než mé a to mají za sebou střední školu. Tohle nepíši proto, abych se chlubil ignoranstvím své rodiny. Ale jsem přesvědčen, že by si jak problematika legií, tak vznik první republiky zasloužil větší zviditelnění nejlépe prostřednictvím filmové tvorby. Možná by to někdo mohl napovědět dnešnímu ministru kultury nebo tomu příštímu, aby tento národ dostal nějaké kladné vzory z naší historie na které je dnešní i minulá doba tak chudá.
Jaka 24.3.2006 8:51

naprostý souhlas, protikomunistické postoje tu nejsou hodnoceny nijak výjimečně

Pak se divíme procentům preferencí pro komunisty. O legionářích mimo přímé potomky ticho po pěšině, Mašíni jsou pořád vrazi...
gerontusinza 24.3.2006 14:37

Jsou, protože vraždili zbytečně. Krádež peněz je banditismus, bez ohledu na co si hraju. Leda že ETA enjsou vrazi, IRA nejsou vrazi, atd. takové hrdiny nechci.Re: naprostý souhlas, protikomunistické postoje tu nejsou hodnoceny nijak výjimečně

Skepticus Maximus 24.3.2006 8:32

Zajímalo by mě, jestli by legionáři fňukali jako autor článku? :-)

Svět se točí dál a pomníky staví jen všelijací parazité. Kdo chce vzpomínat, vzpomene si soukromě a nepotřebuje žádné symboly a divadelní výstupy kolem nich.
Jaka 24.3.2006 9:10

Skeptiku,

ono snad až tak nejde o ty oslavy či divadelní výstupy. A nepopírám, že Váš názor není kousínek pravdivý. Ale bylo by záhodno rozebrat si konkrétní situace a promyslet si příčiny. Kdyby se ty "šaškárny" prováděly, i děcka se jich zúčastňovaly, myslíte, že by pak 95% z nich v dospělosti byli k ideji komunistů tak tolerantní? Že by komunisti měli tak vysoké preference? Myšlenka, za kterou legionáři byli ochotni riskovat život hnala české Chlapy (bývalé legionáře i už jejich potomky) k ochotě znovu mobilizovat proti Hítlerovi ! Ještě pár potomků bylo ochotno v r. 48 demonstrovat proti atakujícím komunistům.. Obávám se, že dnes už skoro není nikdo, kdo by byl ochoten za tuto zemi riskovat svůj život. Obávám se, že jsme už většinou schopni jen remcat na netu.. Docela těžce hledám důvod, který by byl patřičně průbojný, aby naši muži byli ochotni jít do rizika nepohodlí, odříkání a krve... možná islám? Obávám se, že i to by se čekalo, až zas za nás někdo začne tahat kaštany z ohně...jako v obou válkách... Ale slyším-li slovo český legionář, věřte, že to je jedna z dost mála hrdostí tohoto národa... a my ji nechali tak nějak zplanět, nevychovali jsme na ní další generace hrdých lidiček..
Skepticus Maximus 24.3.2006 9:27

Jako

Dnes je všechno trochu jinak, díky informačním technologiím se svět propojil do jednoho celku, zvýšila se vzdělanost a díky vzájemnému obchodu se válčí hlavně v zemích, které jsou kulturně a civilizačně více vzdálené. Pak tu jsou také poněkud ultimátní jaderné zbraně zajišťující světový mír, takže osobní hrdinství už není v kurzu. Nicméně já mám k legionářům rovněž kladný vztah, ale ne k stavění pomníků. Komunisti stavěli pořád nějaké a tím si rozhodně nikoho nenaklonili, to že neviseli na lampách je důsledkem toho, že jejich represe se omezili na přímé zmrvení životů několika málo jedinců a více maskované u ostatní populace. V podstatě každého trochu namočili a impregnovali závistivou propagandou. Na to plebs slyší vždy.
šimon klein 24.3.2006 14:23

skeptiku,

abyste se nedivil....."se válčí hlavně v zemích, které jsou kulturně a civilizačně více vzdálené." - dnešní trend o multikulti Vám obyvatele těchto zemí promísí (a kde jinde, než v těch vzdělaných a tedy bohatých částech světa) a pak už stačí málo.....nebylo snad dost příkladů za poslední léta ?
A ani odstrašování jadernou hrozbou nepomohlo (a ostatně to jedinci v momentálním pekle může být jedno, jak je to peklo velké).