29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Rybenský 16.12.2010 16:29

Ano, správně

...podobně jako Římané převzali a rozvinuli vzdělanost řeckou, Frankové ty zbytky římsko-galské, a třeba dnes USA evropskou. Pořád stejný princip. Andalusie je trochu zvláštní tím, že tam tu nádheru tvořili nájemní křesťanští umělci dokonce i z Byzance.

J. Rybenský 16.12.2010 13:35

Koupat se bylo samozřejmostí

..... také v římské provincii Sýrii, kterou Arabové převzali a kde se naučili hygieně i spravování státu, vědě a kultuře nemluvě. Odtud ta opěvovaná muslimská vzdělanost proti "temné" Evropě, kterou ostatně zničily na jihu nájezdy Arabů.

V. Novák 16.12.2010 14:59

Arabové dokázali kulturní

a civilizační impulsy vstřebat, rozvinout, udržet a předat. Na rozdíl od barbarských kmenů, které ovládly Evropu. Dokázali to nejen v Sýrii, ale i na postřímském a vizigótském Pyrenejském poloostrově, z něhož vytvořili nejcivilizovanější část Evropy.

Mimochodem - očista je nedílnou součástí Mohammedova muslimského rituálu, zatímco v křesťanství té doby byla považována za hříšnou péči o lidské tělo. V západním křesťanství určitě.

K. Kužel 16.12.2010 17:42

Re: Arabové dokázali kulturní

Mám ale zlé tušení, že až nás muslimští přistěhovalci a jejich potomci přečíslí, budou se spíše než přebírání hodnot věnovat prostému vybydlování Evropy.

www.karelkuzel.cz

J. Václavíková 16.12.2010 13:18

Autore,

západní velmož se od byzantského odlišoval již čichem? Žeby větší nosy? :-))))

V. Novák 16.12.2010 9:59

Dvě poznámky.

1) Byzanc rozhodně ne(za)bránila vpádu Hunů, Chazarů nebo Tatarů (míněni zřejmě Bátúovi Mongolové) - už proto, že ti táhli zcela mimo oblasti Byzancí ovládané. Chazaři netáhli vůbec a jejich říše byla vvrácena Rusy. Araby a Turky vám přiznám.

2) Moskva a Rusko jako Třetí Řím ("a četvjortomu nebyvať!") vůbec není nový koncept, jak by se mohlo z článku zdát. Je to pojem z 15. století, kdy Ivan III., manžel byzantské princezny přijal po pádu Konstantinopole byzantský dvorní rituál a prohlásil Moskevské knížectví za "Třetí Řím".

P. Joch 16.12.2010 9:42

hledání souvislostí

Zajímavý článek. Protože žiju poblíž Starého Města u Uherského Hradiště, tyto věci mě zajímají.

Už ve škole mi bylo divné, že tzv. Velká Morava najednou zanikla pod nájezdy Hunů a zničehonic se generaci poté vynořili Přemyslovci. Bez žádného spojení, návaznosti..

A legenda o Přemyslovi? To je hodně přitažené za vlasy, že? Libuše, dcerunka velmože se zapomněla s nějakým hezkým, silným a ..., ale pořád to byl jen sedlák. Tak nezbylo než jej šikovně legitimovat jako nástupce na panovnickém stolci. To že kůň znal cestu ke Stadicím popaměti mluví samo za sebe..

Navštívi jste někdy vykopávky v Mikulčicích? Pokud ano, možná vás překvapí, tak jako mě, velikost kosterních pozůstatků. Ti lidé nebyli žádní neduživý skrčci, jako ve středověku. Muži měřili přes 180cm a ženy kolem 170cm. Z toho se dá soudit, že rozhodně netrpěli hladem, jejich civilizace musela být bohatá a prosperující. Vždyť k prodlužování průměrného vzrůstu u naší civilizace k těmto parametrům dochází v Evropě až ve 20 století.

A jedna poznámka ke klima alarmistům - celé vykopávky se uchovali do dnešních časů z jediného důvodu - město několikrát zaplavilo bahno z řeky moravy. Povodně byli už tehdy a možná, že ty je sužovali víc než Hunové a přinutili je přesídlit jinam.

V. Novák 16.12.2010 10:12

Pod nájezdy Maďarů - Hunové

v Evropě, to je 4.-5. století. Dávno před Velkou Moravou i Slovany u nás.

Přemyslovci byli v 9. stol. možná vládci Pražska, jedni z českých vládců. Bořivoje dosadil na trůn Svatopluk jako svého protégé - a taky mu pomohl proti povstání jiných, snad legitimnějších uchazečů. O Přemyslovcích před Bořivojem nemá vůbec smysl uvažovat, i Kosmas je zařadil mezi "bájivá vypravování starců".

Jinak - celé Čechy i s Moravou, Krakovskem a notným kusem území na východě až po Červeňské hrady sjednotil až Boleslav I. Ještě Václav byl knížetem Pražska a možná (možná!) částečně uznávanou hlavou českých knížat. Český stát založil Boleslav.

P. Joch 16.12.2010 13:00

Re: Pod nájezdy Maďarů - Hunové

Omlouvám se za záměnu Hunů s Avary.

Maďaři mají s tou svojí Hungarií stejný problém, jako my s Bohemií. Je to hystorický omyl.

V. Novák 16.12.2010 15:03

Ovšem existuje nacionalistický směr v maďarské

historiografii, pro který jsou Hunové předky Maďarů. A vpád v 9. století vnímá jako "návrat" Maďarů na území dříve hunská, tedy maďarská - ne jako jeden z vpádů východních kočovníků.

Sami Maďaři ale nikdy výraz odvozený od Hungaria, Uhry (země Hunů) nepoužívali. Vždy Magyarországh.

O. Löbl 16.12.2010 9:07

Temný středověk

ten ovšem nebyl tak temný a zaostalý, podobně jako tzv. Jiráskova doba temna v Českém království.

O. Löbl 16.12.2010 9:05

Postřehy

Dobrý popis doby, ovšem postrádám hlavní důvod  a ten byl výklad náboženství. Kdy se Byzance považovala za jediné správné náboženství a na tomto zakládala svojí moc. Jelikož tehdy bylo možné vládnout pouze na základě Boží vůle muselo dojít ke konkurečnímu boji. Zásadovost spojená s dogmatismes vede výdy ke zkáze a i ta nejlepší myšelnka a jednání  se může státi neřestí. A to také že se propaguje a prosazuje  tzv. objektivní kolektivní pravda která je údajně pro všechny dobrá.

O. Vašek 16.12.2010 12:44

Re: Postřehy

Heslo "filioque" v Googlu.

J. Chládek 16.12.2010 6:34

Temný věk...

Temný věk na západě a zaostalé kmeny germánské - slyšel jste pane autore někdy o císaři Karlu Velikém?

V. Novák 16.12.2010 9:48

Karel Veliký, to byl ten analfabet,

co se "podepisoval" pomocí zlaté šablony s otvory, kam stačilo strčit brk? Opravdu příklad vydělaného a nezaostalého panovníka... Jeho následovníci na tom nebyli líp. Proti tehdejší Byzanci a Cordóbskému chalífátu temno, špína a nevzdělanost.

Ale ten temný věk se týká pochopitelně zejména staršího období, tažení Franků Sálských a Ripuárských, Burgundů, Vandalů, Langobardů, Vizigótů etc. etc. z nichž se Evropa vzpamatovávala stovky let.

B. Brousková 16.12.2010 10:37

Re: Karel Veliký, to byl ten analfabet,

První český gramotný panovník byl až Jan Lucemburský a po něm Karel IV. Všichni před nimi byli analfabeti. Oni nepotřebovali umět číst a psát. Na takové pitomosti měli své lidi. Alespoň tak to oni sami viděli.

V. Novák 16.12.2010 14:03

O tom žádná.

Ovšem proti obecně rozšířené gramotnosti v Byzanci nebo obou chalífátech to je celkem úpadek. O jiných atributech - jako kupř. v článku zmíněná hygiena, nezmíněná úroveň státní správy, zemědělství, obchodu - nemluvě.

Problém s Karlem je v tom, že se na něj nahlíží optikou pozdějších hrdinských zpěvů, variant Písně o Rolandovi nebo francouzské hrdinské epiky. Ty ale mají s reáliemi Karlovy doby společného stejně málo jako Ilias s reáliemi mykénské civilizace. Nebo Píseň o Nibelunzích se skutečnými Burgundy a její Etzel s se skutečným Attilou.

P. Sulc 16.12.2010 4:08

Zajimavy clanek, ale nefandete si s tou starou cestinou.

Zadni Cesi a ani Nemci tehda nebyli, pouze slovanske a germanske kmeny, ktere se leckdy navzajem nemohli domluvit. /prof.Hroch: Na prahu narodni existence /  Byzanc bezpochyby prevazovala zapadni "temny vek", ale nezapomente ze zapadni kultura brzo dospela k renesanci, se vsemi dusledky. Vychodni kultura dospela ku tmarstvi, ktere se tahlo jeste do 20 stoleti, viz Rusko, Recko, Bulharsko, Srbsko.. Kdyz vychodni cirkev po 1918  v nove CSR uvazovala o pripojeni k Srbum ci Rekum, poslala tam nejake kneze, aby zjistili co a jak. Ti se vratili zhnuseni tmarstvim a oblizovanim ikon, a tak zustala tato cirkev samostatna pod nazvem : Ceskoslovenska cirkev. Ze jsou dnesni Cesi civilisovani je tim, ze tisic let patri k zapadni kulture a ze byli soucasti Svate rise rimskonemecke.. Ze lecktere slovanske narody, vyse jmenovane nejsou, je tim ze tam prevladalo tmarstvi. Asi by bylo jinak kdyby Byzanc v kvetnu 1453 nebyla vyvracena, ale stalo se to , Muhamed II vyhral a nema cenu spekulovat co by bylo kdyby nylo.