25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bezdomovec 17.9.2008 20:58

Ještě horší

  My děláme blbce a vysmíváme se našim dědum a pradědum přesto, že statečně bojovali   .

PK 19.5.2006 18:38

Pokud jde o válečné hroby,

jsou starostí ministerstva obrany, ambasády jsou jen prostředníky. A pokud vím, rozpočet na obranu významně klesá.

Lojza 18.5.2006 18:52

Nuž, pane Beneši

Dovoluje-li Vám Váš zdravotní stav sledovat reakce na články, nemáte dojem, že Češi si zaslouží ještě něco horšího než Paroubka?

Tito žvástalové (Šnek), kdyby znali podrobnosti Vašeho pobytu ve Státech (Vietnam), by Vás pravděpodobně šli udat na KGB.

Jinak, v Normandii to je (či ještě nedávno bylo) s hroby padlých Čechoslováků naprosto stejné. A tam, ani tací pitomečci jako Šnek, nemohou laborovat dávnou minulostí, či příslušností k porobitelskému národu.

Dokonce ani jistej Havel, byvše tam před pár lety návštěvou jako president, nesnížil se k návštěvě tamního hřbitova.

Když to tak vezmu, tak opilec, bigamista, vojenský zběh a rudý komisař Hašek jest vzorem české národní ctnosti.

PK 19.5.2006 18:27

myslím, že nemáte pravdu

pokud si vzpomínám, v programu návštěvy p. presidenta byla i návštěva oněch míst a zvláště kostelíku Javorca

Korsika 18.5.2006 14:29

Korsika

My, co jezdíme trhat každý rok jabka do Jižního Tyrolska jsem několikrát vyšlapali na kole Stilfserjoch - 2760 m. Je to dřina. Samozřejmě, že je třeba vzpomenou všechny ty, kteří tam zahynuli - ať už bojovali na jedné či druhé straně. My Moravané říkáme - válka je sviňa.

Šnek 18.5.2006 18:34

Re: Korsika

A kde to, prosím, má konec? Má plakat za mrtvé v Třicetileté válce, nebo za padlé u T(h)ermopyl? Znovu: měli halt smůlu.

Korsika 18.5.2006 18:59

Re: Re: Korsika

My se asi neshodneme, ale to nevadí, máte svůj názor. Já mám jiný. Myslím se, že ti mrtví si naši vzpomínku a úctu určitě zaslouží. Přeji hezký večer.

terra 18.5.2006 10:07

určitě

Díky, pane Beneši, za vzpomínku totiž docela určitě stojí všechny události, ve kterých Češi neselhali. Bohužel, tolik jich zase není. A nesrovnávat se s nimi je tak pohodlné...:-(. Krásný den.

bosek 18.5.2006 8:45

poděkování

Hezký článek, myslím si, že určitě účast Čechů v bojích 1. světové války na straně RU stojí za připomínání. Byli to vojáci, kteří bojovali za svou vlast a splnili bezvýhradně svoji vojenskou přísahu , čili nepřeběhli a hlavně  nezradili. Důstojníci kteří přežili válku na straně RU se v nové republice přílišných poct nedočkali, ale dnes již historicky jim budiž útěchou, že si zachovali svoji čest..

PJK 18.5.2006 13:18

Re: poděkování

Vážený, pomíjíte ve svém příspěvku několik aspektů. Zřejmě je pomíjíte i ve svých názorech, které máte potom následně značně pomýleny.

1) Drtivá většina českých vojáků v rakouských uniformách bojovala v této válce prostě proto, že musela! Neměli na výběr (ti, kteří měli, tak z 99% zvolili jinou armádu, než RU, Německa nebo jejich vazalů...). Byli mobilizovaní jako občané RU a museli jít cedit krev za císaře pána a jeho monarchii, jejíhož němectví a germanizace měla většina z nich plné zuby. Někteří to jen cítili v sobě, někteří o tom mluvili v kruhu rodinném, někteří o tom mluvili i veřejně. No a pak byli i ti, kteří nezůstali jen u slov ;-)

2) To, že do čs. zahraničního vojska (protože mezi řádky cítím, že jste chtěl naznačit, že byli i Češi, kteří vynucenou přísahu Habsburkům "zradili", čímž zřejmě nemůžete myslet nikoho jiného než čs. legionáře) nepřeběhlo přes frontu do zajetí více českých vojáků, nebylo zdaleka způsobeno pouze nějakou oddaností k Frantovi Pepovi jedničkovi, ale prostě tím, že neměli tu možnost (např. byli v jednotce hlídáni německými "druhy" nebo byli v týlu nebo byli na úseku, kde Italové odmítali brát zajatce atd. - důvodů bylo více).

3) Srdnatost některých rakouských jednotek s majoritním českým zastoupením mezi mužstvem v boji na italské frontě nebyla způsobena ani tolik tím, že by si neuměli nic lepšího, než dalších 400 let pod Habsburky představit, ale prostě tím, že k Italům nefungovala slovanská vzájemnost a právě sami Italové si české vojáky popouzeli tím, že do těch, kteří k nim přebíhali do zajetí mnohdy stříleli nebo že při boji nebrali ohled na ty, co se jim sami vzdávali a bez slitování je mnohdy likvidovali také.

Pokud chcete mluvit o cti, pak se zkuste zamyslet nad ctí národní, nad ctí Čecha. A zamyslete se třeba nad tím, jak to u nás vypadalo před podzimem 1526 a také nad tím, co vedlo cca 100.000 čs. legionářů k boji za ČSR.

Občan ČR 18.5.2006 15:10

Re: Re: poděkování

Obyvatelé Rakouska-Uherska, bez ohledu na národnost,  považovali postup Itálie za zradu, proto ta nevraživost vůči Italům.

Boj legionářů za samostatné Československo byl částečně podporován nadšením, nacionalismem a naivitou. Naivní byli i představitelé tohoto boje včetně Masaryka, Beneše i Štefánika. Naprosto úsměvná byla představa, že hlasy malých států budou mít stejnou váhu jako názory států velkých.

ČSR byla slepencem, který přetrval necelých 20 let a který byl vlastí pouze pro česky mluvící obyvatelstvo.

Národ československý byla naprostá lež!

Zahraniční politika Dr. E. Beneše byla tak "úspěšná", že ČSR neměla přátelské vztahy ani s jedním sousedem a vedla k Mnichovu.  

JAB 18.5.2006 18:56

Re: Re: poděkování

Nikol, milý pane. O legiícjh jsem toho napsal dost a ocenil je rozhodně výše než kohokoli jiného. on i můj táta byl legionář a "zradil " císaře pána, který své poddané hnal do války za cosi, co nebyl jejich zájem. Ani v zajetí se pak nikoli všichni ovšem hlásili do legií, ono to bylo dobrodružství proti němuž neexistovala žádná pojišťovna. Takže ponaučení opravdu netřeba. Nicméně starost o hroby padlých, kterékoli strany, patří k vojenským a válečnáým cnostem. V normandii i na monte Casino a jinde jsou nejen američané, angličané, Poláci,ale také Němci .

PJK 22.5.2006 6:58

Re: Re: Re: poděkování

Pane Beneši, doufám, že jste nereagoval tímto na můj příspěvek, protože ten nebyl reakcí na Váš článek ale na nesmysly výše v komentářích výše uvedeného čtenáře.

Šnek 18.5.2006 18:37

Re: poděkování

Dědeček byl za Rakouska oficírem a později za republiky generálem. A ne, že se vděku nedočkali. Republika je prostě převzal, protože je potřebovala. Bez vší sentimentality a podobných nesmyslů.

Šnek 18.5.2006 8:24

A proč?

" A považuji za ostudné..." Kdo trochu coural po Alpách ví, že hrobů z válek je tam jak, s prominutím nas... Komu z těch padlých to pomůže? V roce 1970 jsem utíkal přes Jugoslávii a Itálii, přes Ploeckenpass do Rakouska a dál. Musel jsem lézt mimo silnici, přes kopce. Všude tam bylo nastláno starých nábojnic a kusů ostnatých drátů a já ty bojovníky, bez ohledu na národnost, vřele proklínal. Bylo to o otravu krve.

Totéž na Stillfserjoch, kam jsem si léta později vyjel na kole. U silnice stánky se suvenýry a 20 metrů dál hrobečky všech možných, kteří před devadesáti lety padli. No a? Měli halt smůlu a já nevím, proč bych tam, do skoro tří tisíc metrů nad mořem, měl vláčet nějaké kytky nebo vlaječky. Proč to dělat, věděli Maďaři. Dobře jim tak. České hroby tam stejně nebyly, asi se naši krajané při té řeži někam šikovně zašili.

Slimák 18.5.2006 11:37

Re: A proč?

Šneku,

myslíte si, že všichni naši krajané utekli, nebo se zašívali? Asi soudíte podle sebe!

Šnek 18.5.2006 18:27

Re: Re: A proč?

Jasně Slimáku, to je ono. Já bych pro republiku snítko nezkřížil. Natož pak pro Rakousko-Uhersko.

honzak 18.5.2006 11:41

Re: A proč?

Výjezd na Passo Stelvio je sice velká dřina (taky jsem tam vyjel), ale nikoho neopravňuje ke znevažování padlých. Oni sice měli smůlu, ale je přinejmenším dobrým mravem takové lidi vzpomenout a uctít. Můj odlišný názor pramení i z toho, že děda byl italský legionář.

Šnek 18.5.2006 18:29

Re: Re: A proč?

Napište raději, jak jste se cítil nahoře prima. To bude lepší, než oplakávat udalosti před devadesáti lety.

PK 19.5.2006 18:23

nemáte pravdu, jeďte se tam podívat a určitě to osloví i Vás

Stojí za to zajít z Tolminu pár kilometrů směrem na sever do hlubokého údolí (naštěstí auty nedostupného) - a podívat se na dřevěný kostelík JAVORCA, postavený rakousko-uherskými vojáky jako památník padlým. Je nepochybně daleko nejhezčí  z trojice s italským či německým. Památka je skutečně mimořádně působivá, malý krásný hřejivý kostelík pod drtivými horami. Stejně jako muzeum v Kobaridu i cesty po okolních horách s představou, že tam někdo musel ležet v mrazivé vánici i v letním horku bez vody ve vápencových horách.

A hovořit o tom, že  se krajané někam zašili, je nevědomé (a je to především vina  komunistického školství, pro něž byla pravda o těch letech jen pravdou o vítězné říjnové, ale o našich dědečcích na Piavě jsme se nedověděli ani slovo). V kostelíku na stěnách jsou tabule z beden od nábojů, a v nich vypálená jména. České vedle slovenského, rakouského, bosenského či maďarského. Jen malý výsek z těch statisíců. Smrt šla šmahem (i díky hloupým rakouským  a italským generálům a politikům, vedoucím válku na pitomém místě, s předem jasným výsledkem).

Kostelík Javorca je třeba tady: www.tol-muzej.si/eng/spomeniki_javorca.html 

a mapa třeba tady: http://www.tolmin.si/predstavitev/ - směr Zatolmin, pokud si dobře vzpomínám, je to  12 let.

Šnek 18.5.2006 8:10

A proč?

bosek 18.5.2006 8:48

Re: A proč?

Protože to lidi vašehu typu nemůžou pochopit. Ale já vám to nemám za zlé, taková je už doba.

honzak 18.5.2006 7:03

dneska výtečný!

jen ty fotky mohly být ostřejší, ale mně to občas taky nevyjde...