5.7.2020 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Diskuse k článku

HISTORIE: Nebyli jen vlasovci

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 5.6.2020 18:58

Tak rozumím tomu správně.? Osvobodili nás Vlasovci, Rumuni, Poláci a několik Rakušáků a pak nás obsadili Rusáci.

Ale vlastně to celé bylo zbytečné, protože Němci byli vyspělý národ se skvělými zbraněmi, vědou a technikou, za války nám dali nažrat a jen chtěli abychom my Češi správně artikulovali a nepletli do hantecu české výrazy. No a neznabozi Izraelci si stejně nic dobrého nezaslouží, protože nemají rádi Muslimy, které naopak EU pozvala k nám, aby nás zbavili nevěřících jak říká guru Halík.

Š. Hašek 5.6.2020 22:01

Souhlas. Trefná poznámka.

Rozumíte tomu skoro správně!!! Malinko Vás poopravím. Druhou válku totiž rozhodli tři partyzáni od Ďumbieru. Narukovali jako pěšáci, 1941, směr východ.

Koněv (ovšem i Patton) se s nimi radili, bez těch třech by to nešlo.

J. Zmek 5.6.2020 10:39

Rumunští vojáci mají v Humpolci svůj pomník a každý rok se u něj konají pietní akce na jejich památku. Dle vzpomínek mojí matky se rumunští vojáci chovali k obyvatelům v Humpolci a okolí velice dobře, dokonce mnohdy chránili mladé dívky před chtivými sověty.

V. Církva 5.6.2020 18:50

Ale pili Rum :-)

L. Písařík 7.6.2020 6:44

Brňačky mají na Rumuny úplně jiné vzpomínky.

Š. Hašek 5.6.2020 8:39

Samozřejmě nebyli.

Můj otec sedával na třídních schůzkách s Rumunem, otcem mojí spolužačky ....... ten byl za války jeden čas pilotem Luftwaffe (Wehrmacht). A nakonec tady založil rodinu.

Jen bych upozornil, že článek se věnuje zajímavostem z druhé války, střípkům z mozaiky. A nic objevného. Pro mladé ano.

Hlavní, ty největší části mozaiky druhé války jsou jinde.

D. Marynel 5.6.2020 9:50

Mohl byste nam nebo vlastne jenom me, kde jsou ty nejvetsi casti mozaiky? Podle vas v tech mensich mozaikach nepadly hrdinove?

D. Marynel 5.6.2020 9:51

omluva ( vysvetlit?

Š. Hašek 5.6.2020 20:27

Samozřejmě!

Největšími částmi té mozaiky druhé války byla Rudá Armáda a síly spojenecké USA, Británie, (Francie) .... řekněme. A určitě střípečkem malinkým byli třeba Vlasovci a nějaká vojenská četa Slovenské štátu ...... která ale včas zjistila směr nového větru.

Je mi tedy malinko žinantní odpovídat na otázku prvňáčka.

Jestli to nechápete, já vám to rozepíšu. Po večeři.

P. Victorin 5.6.2020 10:17

Hašku! Jenom detail: Luftwaffe samozřejmě nebyl Wehrmacht... Rv

Š. Hašek 5.6.2020 20:20

Victorine, profesore nejchytřejší, chytráčku trapný ....

Luftwaffe byla a je i dnes stále v Bundeswehru.

Hluboce se Vám omlouvám, že jsem nenapsal -Luftwaffe, odnož Německé branné moci/Wehrmacht, 2. svět. válka-.

Ostatní to asi pochopili, Vy ovšem musíte honem něco naštudovat a honem odepsat. Znáte kadeta Bieglera?

J. Pokoutný 5.6.2020 7:50

Ono je to i obráceně. Kdo si přečte vzpomínky plk. Klapálka (Ozvěny bojů, NV 1966), dozví se zajímavé věci o "hvězdářích", kteří do napadení SSSR válečnému úsilí spíše škodili. Kdopak to asi byl? Nejspíš podobní "hvězdáři" také rozvraceli francouzskou obranu v letech 1939-40, protože nechtěli bojovat proti "bratrům národně socialistickým dělníkům".

P. Lenc 5.6.2020 9:21

Jo, francouzká tragedie vznikla pod taktovkou francouzkých komunistů a rudých odborů, kteří sabotovaly válečnou výrobu a v armádě byla beztrestně propagovaná defétistická linie.Kdo má zájem má možnost získat informace nejen na internetu, ale i v každé slušně vybavené české knihovně.

P. Staronový 5.6.2020 9:57

To taky, ale hlavně zastaralá taktika, zastaralá výzbroj, nedostatek i zastaralých letadel ....

M. Miky 5.6.2020 12:25

Dovolím si Vás opravit, tuto často tradovanou legendu o zastaralé technice a jejím nedostatku ve francouzské armádě rozšířili zejména Gaullisté, kteří tak mohli dehonestovat předválečný fr. stát, ale jde i o výmluvu předválečné generality, která tím maskovala svou neschopnost. Papírově byla fr.armáda a BEF mnohem silnější než něm.branná moc, nadto byla v obraně. Příčinou porážky bylo zhroucení neschopného fr. velení po prvních neúspěších v Belgii a v Ardenách a fakt, že Němci byli lépe vycvičeni a měli bojové zkušenosti, nikoliv zastaralá výzbroj a její nedostatek. Přímé střety mezi spojeneckou a německou armádou pro Německo nevyznívaly nijak přesvědčivě. Při porovnání se situací během začátku I.svět.války, kdy Němci došli v roce 1914 skoro do Paříže, je docela pěkně vidět ten rozdíl.

P. Staronový 5.6.2020 14:43

Papírově ...

Tak třeba rychlé a vyzbrojené stíhačky prakticky nebyly, i těch ostaních málo, problémy s výzbrojí a náhradnímy díly, bombardéry pomalé a zastaralé, nějaká obdoba "štuk" žádná, tanky sice velké a obrněné, ale s jednomužnou věží a bez spojení, k tomu neschopné velení ...

Která francouzská bojová technika byla moderní a v dostatečném množství?

J. Jurax 5.6.2020 18:41

No, snad tanky Somua, ovšem taky s jednomužnou věží, i Char B-1bis snesly srovnání, každého měli cca po čtyřech stovkách. Nakonec ani Hotchkissy 35/38/39 a Renaulty 35/39/40, byť taky s jednomužnou věží byly nadřazeny PzKpfw I a II a snesly srovnání i s PzKpfw III s tehdy 37 mm dělem.

No a u letadel Dewoitiny D-520, jež byly nadřazeny Bf-109C/D a vyrovnaly se Bf-109E. Bylo jich ovšem málo, cca stovka. A pochopitelně z USA koupené Curtissy H-35 (P-36). Odhaduje se, že v roce 1939 Francie obdržela celkem 630 Hawků H75 a v roce 1940 ještě dalších zhruba 650 kusů, ovšem zdaleka ne všechny se dostaly do bojů. Nicméně lze nalézt zmínku, že tvořily jeden čas téměř třetinu jednomístných stíhaček Armée de l ́Air.

I moderní bombardéry by se našly, ale bylo jich málo.

I. Pávek 5.6.2020 6:34

Je lepší být vítězem než poraženým, je lepší být s vítězem než s poraženým. To je dějinná pravda. Však i Slováci o tom vědí své.

Š. Hašek 5.6.2020 8:40

Trefné.

P. Victorin 5.6.2020 5:42

Takovému článku říkám "historický přínos"! Nikoliv blábolům, raději nejmenovaného proruského kolaboranta, který si osobuje právo poučovat spoluobčany i v oboru moderní historie...

J. Kalina 5.6.2020 8:30

tak snad jsou jedna věc fakta, byť okrajová z hlediska celé 2.SV a druhá věc jsou motivace a ano i účelové (ono snad ani jiné nejsou). Že se RA dostala od Moskvy v roce 1941 až do Berlína v roce 1945 je fakt jak prase. Na propuknutí Pražského povstání měl vliv hlavně vývoj války: smrt Hitlera, rudá vlajka nad Reichstágem, jasná porážka Němců, amíci u Plzně a konečně za 2 dny po začátku kapitulace. toto všechno bylo známo všem a někteří z povstalců toho hodlali využít i z velmi různých důvodů. V Praze ani ve Varšavě nepropuklo povstání když byla tato města obsazena a neměla šanci, ale když to vypadalo na to, že už už budou osvobozena. Jak dopadla Varšava, když to bylo jenom na jejích silách, víme. Vlasovci a jiní také nepomáhali "Praze" když byli rusové ještě někde na Ukrajině, ale až když bylo všem jasné.

P. Victorin 5.6.2020 10:08

J. Kalino - vaše zmatené historické litanie, jakož i které zde výše zmiňuji, důvodně pokládám za vysloveně žalostné výplody, oproti zde pojednávaným kvalitním článkům... Pochopeno?

J. Kalina 5.6.2020 14:52

tak aby vás to nemátlo jsem se musel podrobit duševnímu cvičení na zklidnění a hodně to zestručním: 2. světová válka začala v roce 1939, Plán Barbarrosa začal v létě 1941 a pád Berlína se konal v květnu 1945. Obrovské masy armád se hnuly k Volze a na Kavkaz a zpět a když byly za prdelí, tak vypuklo Pražské povstání a někdo se tady točí na dvou třech dnech kdo koho osvobodil. To mi vadí a vadí mi to víc než ti Rusáci, ti si dělají svoji geopolitiku za carů, bolševiků a nyní za Putina, ale proč to tady musí někdo pořád kroutit a lhát když nemusí?

To je jako s tím špehováním pomocí chytré karantény. Že je hanba netluče přes hubu. tady jsme špehováni pomocí telefonů co mi paměť sahá a i ten spor USA - Huawei je hlavně kvůli tomu neb asi by se někomu lépe špehovalo pomocí jedné sítě a jinému zase podle onaké. Ale mi prý ztrácíme svobodu na chytré karanténě. Jakou mají dotyční kecalové na mysli.

Š. Hašek 5.6.2020 8:47

Buďte konkrétnější.

Ruským kolaborantem myslíte kolaborujícího s ruskými cary? Nebo se současnou parlamentní Rusí? Nebo někoho, kdo si vaří čaj na ruském zemním plynu? Nebo toho, kdo ubytuje (bez oka mrknutí) ruské turisty? Taky někdo má doma novou koupelnu, kterou dělali makáči z Ruska/Ukrajiny.

A bláboly myslíte to, že Sovětský svaz napráskal Adolfovi? A že Vlasovci byli dvojití zrádci?

Přinášejte i Vy "přínosná fakta".

D. Marynel 5.6.2020 9:55

Myslim si ze vy pane Hasku moc dobre vite koho ten pan Victorin mysli ze to uhodnu ;-D;-D;-D

P. Victorin 5.6.2020 10:14

Pane Hašku, dnes zde jinde jsem vám již zdvořile vysvětlil, proč vás důvodně mám, lidově řečeno, za "poloblázna", se kterým nemíním komunikovat, pro neuspokojivou smysluplnost vašich zdejších duševních produktů... Pochopeno?

Š. Hašek 5.6.2020 20:34

Tak nekomunikujte. ........ A co furt ztrácíte vědátorský čas????

Nepochopeno. Polo/celoblázni toho moc nechápou. A voliči Klause už nechápou vůbec nic (říkal Halík).

Aby někdo použil pro slovo -poznámka/připomínka- vysoce odborný, ale už poněku otřelý výraz -duševní produkt - .... ehm .... ??? Jak dlouho a kde jste ráčil studovati?

D. Marynel 5.6.2020 9:56

R^R^