Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jap

4. 12. 2005 23:05
TO SE BUDE "SEFOVI" URCITE LIBIT
Clanek  jako vystrizen z komunisticke  citanky,  trochu  nacionalizmu a sovinizmu nikdy neuskodi, a upravit si  trochu fakta neni zadny problem, daleko nejdulezitejsi je najit neco proti Nemcum /Austerlitz/, jeste ze nam sem autor nezapletl Bozenu Nemcovou Jiraska,  Psohlavce a Sudtaky, ali tak se  to  bude sefovi  autora /  panu prezidentovi /   urcite libit.    Skoda ze  se nam pan autor nezminil,  v jakem oboru prezidentovi radi  zda se ,ze to neni obor historie ale spise obor prihloupleho nacionalizmu a demagogie.
Pro ucel pohledu na bitvu u Slavkova,  byly ceske zeme nedelitelnou casti Rakouska, a je hloupe  se na to divat z pohledu pozdejsiho  ceskeho nacionalizmu . Dlouhodoby politicky vyznam bitvy, jeji  dusledky  byly smazany Videnskym kongresem hned po napoleonskych valkach.
Napoleon nekolik mesicu  pred Slavkovem, mel znacne vojenske uspechy, sve protivniky nekolikrat  pekne proplesknul v rychle a briliantni kampani / Ulm a dalsi vitezstvi /,   Slavkov byl z jeho strany vitezstvi spise briliantni nez dulezite.  Byl daleko od sveho uzemi a zakladen, mel mensi armadu nez protivnik, , ktera mela v nohach tezkou sezonu boju a pochodu , mel zimu na krku  a pres to u Slavkova rozhodne zvitezil.  A kdyby prohral a 60.000 velikou armadu ztratil celou , tak by to nebylo rozhodujici v evropske politice. Spojenci by rozhodne nebyli schopni Po Slavkove zahajit okamzite zimni kampan a vest zimni kampan proti Francii a behem nekolika kratkych mesicu mohl Napoleon postavi nekolikrat vetsi vysoce kvalitni armadu, ktera by Francii  lehce ubranila , s jednou rukou za zady, jen o nekolik let pozdeji pri kampani do Ruska postavil Napoleon armadu 10x  /desetkrat / vetsi nez tu co mel u Slavkova. A i pri prohre u Slavkova by bylo pro Rakusany  a Rusy
0 0
možnosti

Jap

4. 12. 2005 23:09
Re: TO SE BUDE "SEFOVI" URCITE LIBIT
a Rusy velice tezke ustupujici Francouze dohnat a dorazit, nebo zajmout. Francouzska armada manevrovala a pochodovala daleko rychleji a byla daleko lepe vycvicena a mela vysokou moralku. Jedine co by v takove situaci meli spojenci sanci udelat, bylo postavit mezi ustupujiciho Napoleona a Francii pocetnejsi cerstve sily a ty nemeli, Napoleon jim je v Nemcku a zapadnim Rakousku rozprasil a porazil o nekolik tydnu drive a pokud by postavili neco mensiho, tak by o to prisli. Cela Napoleonova kampan v 1805 od atlantickeho pobrezi az po Slavkov, byla mensi , ale velice rychla trestni vyprava, s nekolika viteznymi bitvami, zakoncena nadhernym vitezstvim u Slavkova, Slavkov nebyla zadna bitva o osud Evropy, jak se mylne domniva pan prezidentsky poradce.
Naopak osudova byla spise namorni bitva u spanelskeho mysu Trafalgar, ktera se odhrala nekolik mesicu pred Slavkovem . Bylo to rozhodujici stretnuti Anglickeho namornictva / Nelson/ s namorni silou Francie a Spanelska. Napoleon ztratil temer cele lodstvo ale hlavne ztratil kontrolu mori , ztratil jakoukoliv nadeji provest invazi do Anglie, blokadu Anglie.
Fakt je ze Napoleonovi protivnici , Rusko , Prusko, Anglie, Rakousko byli ekonomicky a potencialne i vojensky silnejsi a Napoleon vitezil jenom proto, ze se svymi rychlymi armadami jim nedovolil, se spojit na jednom miste a porazit ho. Pro Francii bylo jedinym definitivnim bezpecnym resenim trvale zmenit pomer sil v Evrope, coz znamenoalo prinest trvale na francouzskou stranu Rusko , nebo Anglii. A prave po porazce u Trafalgaru, ztratila Francie sanci na utok na Anglii a proto Napoleonovi nezbylo nic jineho, nez porazit Rusko a o to se pokusil v 1812 a to byl jeho konec. Protoze vybudovani noveho lodstva a cviceni kvalitnich posadek by trvalo mnoho let a Francie nemela tolik casu. Po 1805 se Napoleon pokousel upenvit kontrolu nad Spanelskem ale nemel uspech , prave diky tomu , ze Anglicane mohli pekne po vode obeplout cele Spanelsko, vysadit vojenskou ex
0 0
možnosti

Mysch

4. 12. 2005 9:48
zdf vcera
prineska kratickou reportaz, jak se tam seslo par tisic nadsencu, aby si zahrali na vojacky.
0 0
možnosti

aida

4. 12. 2005 20:00
Re: zdf vcera
Cca 4 tisíce bojovníků, 20-30 tis. diváků, bojiště asi 40 hektarů. Taky jsme se byli kouknout, chodíme každý rok. 
0 0
možnosti

Mrchožrout

3. 12. 2005 21:35
Napoleonovo dědictví.
A ještě jedno Napoleon v Evropě po sobě zanechal, obrovský růst nacionalismu.Začalo to romantiky a skončilo světovými jatky.
0 0
možnosti

doxa

3. 12. 2005 14:14
Nakonec - ani ten Austerlitz vlastně není německy
Toto místní jméno lze velmi lehce dešifrovat jako Oustřelice (resp. Ústřelice). Jde totiž o moravské specifikum, kdy v sousedství původních velkomoravských sídlišť vznikala v XI.stol. nové přemyslovské hrady, které nesly odlišné jméno. A to se občas promítlo i do odlišného německého názvu. Klasický příklad - Břeclav/Lundenburg: vedle velkomoravskéko Ljudova (s nosovkou před d) hradu /dnešního Pohanska/, vystavěl kníže Břetislav nový hrad, který nazval svým jménem. Obdobně Podivín, něm. Kostel: vedle velkomoravského Sekyřkostela vystavěl hrad jakýsi Podiven. Tak i tady si nějaký Slávek vystavěl hrad vedle starých Ústřelic.
0 0
možnosti

Loki_F

3. 12. 2005 12:35
Toto vitězství mělo na naši budoucnost, sice nepřímý,
ale přesto značný dopad. Napoleonovi umožnilo definitivně, pouhými několika čarami na mapě sjednotit značnou část středního a jižního Německa (Bavorska) v rámci přidělování evropských trůnů svojí rodině. Napoleon byl poražen, Německo zůstalo a stalo se bombarďákem evropské politiky... Rakousko se z porážky již nevzpamatovalo, Němci by měli být Napoleonovi vděční!
0 0
možnosti

G. Pašek

3. 12. 2005 7:06
Nu a 6 a půl roku později, červen 1812, řezník Evropy Napoleon vtrhnul do Ruska . . . .
a jeho 600 tisici nejlepších z nejlepších tak zvané "grande armée" 
6 měsiců později Napoleon a jeho 20 tisíc pomrzlých mrzáků s ocasem mezi nohama se vrátil poražen do Paříže. 
Prej francouzské uniformy měly cínové knoflíky a v pověstných ruských krutých mrazech se cinové knoflíky rozpadly v "šedý cín" = prach a grand armée pěchota si musela rukou držet kalhoty aby jim nespadly pod kolena a tudíž nemohli střílet. Možná jo a možná ne.
 
Prej si Francie loni zvolila coby největšího Francouze Napoleona. Hmmm, chytrý . . . .
0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz