20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

HISTORIE: Moritz Hansel a umělá kůže

„Slunečná vrchovina je nejvyšší částí Nízkého Jeseníku s nejvyšším vrcholem Slunečná – 800 m n. m., dříve také Rozsuticí. Je rozdělena průlomovým údolím řeky Moravice na severní (nižší) a jižní (vyšší) část. Severní část je ukončena Venušinou sopkou (654 m n. m.), část jižní končí u Moravského Berouna.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Polášek 30.7.2020 6:21

Když se píše o textilním průmyslu, tak je zapotřebí uvézt jednu revoluci v tom oboru. Tkalcovství začalo rozšířením dřevěných stavů po chalupách a hlavně ze začátku velmi slušnými výdělky takových tkalců. Takový Home Office tak umožnil osídlení i málo úrodných podhorských a horských končin, kde ke tkalcovstí stačilo k uživení jen nějaké doplňkové horské zemědělství a pastevectví. Pod těmi horami, v Jeseníkách i Beskydech, pak vznikaly města, která žila z obchodu s tkalcovskými výrobky vyráběnými v chalupách nad těmi městy. Časem se ale stalo, že dřevěné tkalcovské stavy v jednotlivých chalupách zastaraly, strojní stavy poháněné nejdřív vodní silou, později parními stroji nebo stacionárními spalovacími motory stavěné v těch městech pod horami začaly plátno vyrábět rychleji a kvalitněji. Tkalcovský stav v chalupách už nepřinášel obživu a tak lidi z vesnic blízko těch měst tak začali pracovat v tkalcovnách ve městech, lidi dál od těch měst tak museli zdokonalovat podhorské a horské zemědělství a pastevectví nebo hledat řemeslo, které v těch chalupách šlo dělat, třeba práci se dřevem nebo rovnou jít pracovat do lesů atd. tak se , částečně i díky tomu tkalcovství, vytvořilo osídelní našich hor a podhůří a textilní fabriky ve městech, což byl o viditelné ještě za komunsitů. Pod Beskydami na severní straně to byl zejména dnešní Frýdek Místek, potom i Příbor, Frenštát, Nový Jičín, tam všude byla nějaká textilka.

M. Pivoda 29.7.2020 17:49

Vzpomínky: V roce 1969 jsem jako mladý konstruktér (v Královopolské strojírně Brno) koncipoval brusku na umělou kůži. Už si ale nepamatuji, kde se ta umělá kůže v Česku tehdy vyráběla.

P. Moravčík 29.7.2020 11:27

No, keby ešte žil, zašiel by som za ním a omlátil mu tie topánky z umelej kože o hlavu.

H. Rybnická 29.7.2020 11:58

a proč? byl to vynikající podnikatel, který stojí za laskavou vzpomínku. Jen tak dále, pane autore.

P. Moravčík 29.7.2020 16:30

Pretože adidasky z pravej kože mi vydržali osem!! rokov. Z umelej nevydržia ani dva povinné roky, pani Rybnická. A pretože toľko nekradnem a zohnať kožený originál, ktorý vydrží nie je také ľahké, tak mám voči tomuto vynálezu veľmi konkrétne výhrady. Ak by cena výrobkov z umelej kože adekvátne klesla, nič proti tomu. Ale ak topánky od Deichmanna v Nemecku a u nás sú kvalitatívne tak rozdielne, mám proti tomuto objavu vážne výhrady. Alebo že by to bolo v tom, že na Slovensko sa dováža šunt, ktorý v skladoch leží už minimálne 5 rokov, takže nevydrží ani dvojmesačné používanie?

H. Rybnická 29.7.2020 17:41

a proč to neřeknete hned ? A napadáte nesrozumitelně historickou postavu která se narodila za Rakousko Uherska? Přece nemůžete míchat dnešní situaci ze situací před sto lety?

P. Kubáč 29.7.2020 9:51

Když jsem si to četl nemohl jsem se ubránit myšlence na Morise Hansela verze 2020 :

Když dosáhl 200 stavů začaly chodit kontroly z berňáku, referát životního prostředí, vodoprávní úřad, krajská hygiena. Pak místní aktivisti proti němu zorganizovali demostraci, tak továrnu prodal německému koncernu, který výrobu z Berouna převedl do Hung-Či a všichni žili ( na dávkách ) šťastně až do smrti.

M. Krátký 29.7.2020 11:34

jen počkejte - tak to dopadne pokud to soudruzi z ÚV EU dovedou k dokonalosti - ty jejich utopie !!!!!!