26.9.2020 | Svátek má Andrea


Diskuse k článku

HISTORIE: Jak to ti čerchmanti ve Vídni dělali?

Děly se to před sto osmdesáti lety a později neuvěřitelné věci. Když se teď „vybíral a nevybíral“ u nás ministr kultury, maně jsem si vzpomněl na prezidenta Masaryka. Již jsem o tom sice několikrát psal, ale neškodí si zopakovat některá fakta znovu. Třináct let Masaryk přednášel na české univerzitě za poloviční plat. „Vídeň“ tomuto buřiči prostě nepřála. Sám o té době vypráví Karlu Čapkovi v „Hovorech s TGM“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 29.8.2019 20:18

Díky, pane autore

J. Fridrich 29.8.2019 14:42

Dik za pripomenuti doby minule, ale doby, ktera mela lidi typu Vami pripomenuteho profesora...

V objektivite a cestnosti jsme se mnoho do predu neposunuli.

V. Kraus 29.8.2019 11:36

Vypráví se to jako vtip

že za Rakousko-Uherska byl jednou navržen za ministra financí Žid. Každý adept na ministra musel vyplnit jakýsi dotazník, který si císař přečetl, než jmenování ministrem podepsal. Součástí dotazníku byla i kolonka "náboženství". A s tou měl onen adept problém. Řekl si, když napíšu popravdě "židovské", tak mne císař možná odmítne. Proto raději do kolonky napsal "ateista". A také jak se vyplněný dotazník ocitl v rukou císaře, jako první nahlédl do kolonky náboženství a rozčílil se: "Kdyby byl třeba židovské víry, tak by se mi to nelíbilo, ale jmenování bych podepsal. Když je to ale ateista, tak to nepodepíšu."

A. Alda 29.8.2019 9:47

Díky.

M. Prokop 29.8.2019 8:20

Tehdy byl ministr

vybraný podle opravdových schopností a kvalifikace stejnou bílou vránou, jako teď. Podle toho taky R-U dopadlo. A ministr je funkce politická, takže odborné schopnosti zajisté pomohou, ale podstatné jsou ty politické.

T. Vodvářka 29.8.2019 5:24

Milý pane Andrle

při čtení Vašeho článku je patrné, jak velký sešup naše společnost za těch pár desítek let udělala. Místo vzdělaných lidí, kteří mají dobro socia jako hlavní motiv svého konání, máme v čele státu primitiva, kterého zajímají pouze peníze ve vlastním strožoku.

A děkuji i za články o významných lékařích.

J. Vlček 29.8.2019 7:55

Re: Milý pane Andrle

Pane Vodvářko, není na světě člověk ten, který by se líbil lidem všem. U vás je to tak, že zatímco nenávidíte prezidenta Zemana, nazýváte ho primitivem, přisuzujete mu hrabivost po penězích, a nejraději byste mu nasadil psí hlavu, vynášíte do nebe takové "osobnosti", jako je váš oblíbenec pan Halík a podobné jedince.

Je otázkou vkusu každého z nás, přisuzovat sympatie a nesympatie lidem kolem nás a tento vkus má každý nastaven jinými pohledy a měřítky, jimiž hodnotí lidi kolem sebe. Je přirozené, že tento vkus nemáme všichni stejný, a co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Proto ať si každý ponechá ten svůj a nevnucuje ho druhým, kterým je ten jeho na hony vzdálen.

V jiném ohledu si totiž mohou být lidé, jako jste vy a já, docela blízcí. Vaše články o medicíně, vaše povídky a vtipy, mám totiž docela rád.

J. Lepka 29.8.2019 11:32

Re: Milý pane Andrle

Milý pane Vlčku, to není otázkou osobního vkusu, ale osobních morálních hodnot. Pokud vám tento aspekt uniká, chápu, že je pro vás i MZ jen předmětem vkusu a nikoliv arbitrem morálního poklesu celého národa.

J. Vlček 29.8.2019 14:40

Re: Milý pane Andrle

Pane Lepko, neuniklo mi nic. Vše je dáno nabídkou, ze které je možno vybírat. Budeme-li se bavit v kategorii morálních hodnot, pak než bych sáhnul po panu Halíkovi, panu Drahošovi, panu Topolánkovi, a mnoha dalších, zůstanu raději u prezidenta Zemana. Ten není žádným arbitrem morálního poklesu národa. Do této pozice se naopak stavíte vy sám, k čemuž nemáte sebemenší morální, ani jiné právo.

T. Vodvářka 29.8.2019 16:04

Re: Milý pane Andrle

Jistá nepřesnost v mém příspěvku zapříčinila Vaši reakci, milý pane Vlčku. Tím primitivem myslím pana Babiše.

J. Jurax 29.8.2019 16:19

Inu, víte, Babiš je všelijaký, ale primitiv zaručeně není.

Slovník cizích slov praví - cituji - člověk na nízké úrovni, prostoduchý, zaostalý - konec citátu.

Z téhož zdroje primitivní značí jsoucí na počátečním, prvotním stupni společenského vývoje nebo na nízké úrovni, nekultivovaný, zaostalý, jednoduchý, triviální, prostý, neumělý.

T. Vodvářka 29.8.2019 17:07

Re:

Z Vaši definice plyne jednoznačně, že jsem jej označil správně. Má nízkou sociální úroveň (pokud vůbec nějakou - případ jeho dětí a jeho byznysu...), je celkem prostoduchý (jeho projevy nejsou nijak zásadní). Pan babiš je v soukromí velmi vulgární (mám svědectví několika poslanců za ANO - mých kolegů).

Takže jste potvrdil mnou napsané.

Pozn. Co pan Babiš umí, je sehnat peníze - kdekoliv, jakkoliv. Pakliže je to nějaká sociální kvalita, tak nevím.

J. Jurax 29.8.2019 17:48

No jo, no ... rád bych dokázal získat takový majetek jako tento prostoduchý primitiv. O post předsedy vlády nestojím ... :-)

J. Kanioková 29.8.2019 20:17

Souzním

P. Jeřábek 29.8.2019 8:23

Re: Milý pane Andrle

Jojo, deset desítek let.., to je pravda nějaký sešup...

Za Masaryka ten sešup pomalu začal, sociálista Beneš nikerak nepřibrzdil a pak bolševici tomu dali grády.

A převlečení vládnou dodnes.....

F. Kusák 29.8.2019 8:30

Re: Milý pane Andrle

Chápu, že nemáte rád Miloše Zemana, abych pravdu řekl, já také ne. Ale, abych o něm tvrdil, že je primitivem a zajímají pouze peníze, tak to myslím zrovna ne. Spíše bych mu přisoudil nedobré lidské vlastnosti. Je však třeba respektovat volbu národa a snažit se, aby příští prezident byl lepší než tento. Ale to je pravda tisíckrát vyřčená. Spíše mě překvapuje, že jste přesvědčen, že nadávkami a nenávistí na jednoho politika, vylepšíte profil toho následujícího. Já jsem si například vážil Václava Havla, vědom si i jeho nedostatků. Co se o něm nyní dovídám, je neskutečné. A dokonce od lidí, od kterých bych to nečekal. Budiž Vám to výstrahou v té Vaší nenávisti.

J. Lepka 29.8.2019 11:36

Re: Milý pane Andrle

Já osobně jsem byl kritikem některých krokům VH, přesto se domnívám, že značná část současných "překvapivých" a "objevných", neřku-li "neskutečných" informací, jsou jen hloupé pomluvy, které šíří jedinci, co mu nesahali nikdy ani po kotníky a nyní prostě zneužívají, že se už nemůže bránit.

F. Kusák 29.8.2019 12:13

Re: Milý pane Andrle

Jasně, souhlas. A také jsou chytráci, kteří se vezou na jeho slávě nebo kontroverzi, a to je zase hnusný politický marketing.

T. Vodvářka 29.8.2019 16:05

Re: Milý pane Andrle

Uvádím již u pana Vlčka. Tím primitivem myslím pana Babiše. Pana Zemana nepovažuji za primitiva.

V. Chrastina 29.8.2019 14:15

Re: Milý pane Andrle

Pane Vodvářko, svou podlou a arogantní pomluvou namířenou proti současné právoplatně po dvakrát zvolené hlavy našeho státu, jste se projevil jako primitiv, který nedokáže překousnout porážku. Zřejmě jste volil pana Drahoše, což vám nevyšlo a zlobíte se na nás, kteří jsme toho vašeho nevýrazného favorita, vítače muslimských nájezdníků nevolili.

Tož tak!

M. Prokop 29.8.2019 15:19

Re: Milý pane Andrle

Pomluvou? Jakou pomluvou? Všechno sedí jak Jandák na hrnec.

T. Vodvářka 29.8.2019 16:06

Re: Milý pane Andrle

Primitivem jsem mínil pana Babiše, který má na chod státu nemalý vliv. Napsal jsem v čele státu - moje stylistická chyba - omlouvám se.