21.6.2021 | Svátek má Alois


Diskuse k článku

HISTORIE: Jak se rodilo přiznání ze špionáže

Touto dobou před sedmdesáti lety asi neměli vyšetřovatelé armádního 5. oddělení (Obranné zpravodajství) žádnou dovolenou. Šturmovalo se, Státní soud potřeboval k sestavení obžaloby a posléze vynesení potřebných zmanipulovaných rozsudků přibývajících procesů stále nové a jakkoli získané podklady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 12.8.2020 8:12

Pane Macků, když už tak bojujete za každý detail ("hospodské" kecy atd), nezapomeňte na jazykovou korekturu. Napsat "byli krutě stýráni" je hrubá chyba! Když Vám nejdou předpony s- z-, raději se jim vyhněte. Nakonec, napsat "byli krutě týráni" je snad i věcně příhodnější, patrně se to týrání opakovalo, ne?

M. Hoblík 11.8.2020 16:00

Ony ani americké špionážní služby nezahálely; a poppravovalo se i v USA...

J. Krásenský 11.8.2020 15:09

Reexportované.

M. Pivoda 11.8.2020 14:03

Silnější emocionální vztahy jsou k rodičům, než ke sportovnímu klubu.

Spekuluji proto, že některý z hokejistů doma asi naznačil, že by se z Londýna nemusel vrátit domů do Česka. A některá maminka nechtěla přijít o syna. Někde proto zaštěbetala a spustila tak lavinu událostí. Tzv. udání bylo vágní udání, a proto se orgány strany rozhodli to přiznání z hokejistů vymlátit.

Toto je dle mého názoru nejpravděpodobnější scénář toho, co se v minulosti událo s hokejisty. K tomuto závěru nepotřebujete lépe rozumět hokeji, ale spíše lidské psychice.

J. Macků 11.8.2020 13:47

Modrý a Bubník se soukromě stýkali s Američanem Bowem, vedoucím pražské kanceláře Permit Office, navštěvovali ho, jezdili s ním hrát golf do Klánovic. Bubník měl navíc pletky s manželkou ředitele pražské společnosti Pan American. Takové styky úřadům k podezření z naplnění skutku špionáže podle tehdejších zákonů docela stačily. Čemu dnes věří někdo nezainteresovaný není důležité. Celá kauza podrobně v mé knize Obětovaní šampióni z tetralogie Utajené stránky hokejové historie.

J. Ptáček 11.8.2020 12:42

Pokud označujete mé nepřesné uvedení, kdo konkrétně v té době byl v hospodě, že třeba moravští hokejisté odjeli, nebo že někdo odešel trochu dřív, za překrucování historie, věříte snad víc obvinění ze špionáže? V jakém smyslu? Předem vám říkám, že důkazy o jejich naštvanosti opravdu nemám. Byli naštvaní na komunistický režim i mimo hospodu, při tréninku, během cesty nebo třeba jen ve sprše. Rozsudky komunistické justice mluví za všechno a o to mně jde.

M. Pivoda 11.8.2020 11:47

Přenosy z hokejových utkání (v rozhlase) jsem jako kluk se zájmem sledoval. Takže mne dnes zajímá poodhalení roušky české hokejové historie. Klíčový výraz je toto: I ZA CENU!

"Skutková podstata trestných činů Modrého a Bubníka není úplná a u soudu může přispět k jejich osvobození... „Zpočátku nebylo jasno, zda vůbec má k zajištění hokejistů dojít. Celá situace byla řešena ve vládě a nakonec bylo sděleno, že vládní místa nemají nic proti tomu, aby hokejisté byli potrestáni i za cenu rozpuštění národního mužstva. ... "

Přístup "I ZA CENU" ale vůbec nezanikl. Nenechte se proto mýlit, že tento způsob uvažování a jednání je již neopakovatelnou českou historií.

J. Macků 11.8.2020 11:11

Nedostali to za pivní kecy, nepřekrucujte historii. Navíc např. Modrý a Konopásek v té hospodě vůbec nebyli.

J. Ptáček 11.8.2020 10:49

Za pivní kecy v hospodě dostali naši hokejoví mistři světa komunistické prémie:

Brankář Boža Modrý 15 let vězení, A. Bubník (14), S. Konopásek (12), V. Kobranov (10), S. Roziňák (10) a další.

Aktuálně zase komunisté radí vládě miliardáře, tentokrát jak zaručit demokracii.

J. Farda 11.8.2020 10:49

Komunistické svinstvo importované od přítele nejvěrnějšího.

H. Rybnická 11.8.2020 9:25

Svinstvo.

Díky za článek.