24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P 29.10.2008 10:20

Zajímavé

Beneš z toho nic, které měl k dispozici, se snažil obnovit republiku.

wotan 31.10.2008 10:05

Re: Zajímavé

dr. Beneš je stále posvátná kráva našich dějin, nikomu se nechce kousnout do kyselého jablka!V r. 1943 o své vúli prodloužil smlouvu o vzájemné pomoci z 5 na 20 let!! Touto smlouvou nasadil českému Lvu bolševickou ohlávku na 50.rokú! V r. 1945 byl už jen loutkou v rukou Gotwalda a jeho bolševikú!! Vítězný unor se tiše připravil už v r. 1945, znárodnění a zákaz nepohodlných stran.  W. Churchil- jeho názor na Beneše- Intrikán!

Ota Veverka 29.10.2008 10:05

O Benešovi žádné iluze

Politiky máme takové jaké si zvolíme a tudíž zasloužíme. O Benešovi si již dlouho nedělám žádné iluze. Pokud je tento záznam pravý, pak pro mě je na něm zajímavé to (mimo jiné), jakým tónem s ním Stalin jedná a jak na to Beneš reaguje. Působí to na mě jako rozhovor krále a jeho uctivého služebníčka, případně vysokého důstojníka NKVD s podřízeným, hodně nízko postaveným agentem. Nevím, jakým způsobem se vedla jednání mezi Stalinem  a Churchillem nebo Rooseveltem. Silně ovšem pochybuji, že by se nechali podobně vyslýchat. Beneš se ovšem nepochybně zasloužil o stát. Přesvědčil jsem se o tom na vlastní kůži během 33 let v socialistickém Československu.

Mirek F. 29.10.2008 10:35

Re: O Benešovi žádné iluze

Taky se divím, proč Beneš prostě Stalinovi neoznámil, že ČSR do jeho sféry nepřipadne a basta. Stalin byl přece znám jako ten, kdo plně respektuje suverénní země, i když u nich už má svoji armádu. Vemte si třeba Polsko, londýnská vláda se SSSR přerušila kontakty a díky tomu tam žádný socialismus či diktaturu po válce neměli.

Jura Jurax 29.10.2008 10:51

Re: O Benešovi žádné iluze

Málem jsem Vám vyčinil hlupců - došlo mi to až na druhé čtení ... bravo R^R^ ;-D;-D

Borek 29.10.2008 13:52

Re: O Benešovi žádné iluze

Od té doby se mnoho změnilo. Dneska si president malé země úplně klidně a bez většího strachu pozve na hrad hudebníka z velké země a ten mu klidně podá ruku. Ale když přijede president z malé země do velké země, tak se o něj nezajímá ani místní šerif a pokud je přijat na nejvyšší úrovni, tak se měsíc nemeje...:-(;-):-D

Borek@Exil 29.10.2008 17:54

Re: Dementi

Borek neni totozny s Borek@exil. Podobnost ciste nahodna.

Pišta 30.10.2008 12:24

Re: O Benešovi žádné iluze

A nebo třeba Rakousko. Rusáci tam byli také a komunismus tam patrně mají dodnes.

Mirek F. 30.10.2008 14:00

Re: O Benešovi žádné iluze

Cosi jsem zaslechl o tom, že byli jenom na půlce Rakouska a po deseti letech se ze Západem dohodli na odchodu výměnou za neutralizaci celé země.

wotan 31.10.2008 10:16

Re: O Benešovi žádné iluze

tiV r. 1945 mněl už  Džukašvili alias Stalin, pane Mirku Polsko pevně v pařátech! Zajímejte se více  o historii!

Kolemjdoucí (J.Š.) 29.10.2008 9:08

Typicky neobjektivní manipulativní článek,

zneužití historického dokumentu (je-li vůbec spolehlivý) vytržením z historických souvislostí. Řekl bych, že podobné konzultace byly během války mezi spojenci běžné (na „donášení“ měl Stalin v Londýně jiné kapacity- komunisty a svou NKVD). Abych mohl porovnávat a hodnotit, musel bych mít k dispozici také záznamy rozhovorů jiných státníků se Stalinem, alespoň Churchilla a Roosevelta. To bychom se teprve dozvěděli něco relevantního, ti totiž Polsko Stalinovi doslova obětovali.

Na druhou stranu bych také rád věděl, jak hovořili Poláci o Češích. Co je pravdy na tom, že (v období před Mnichovem) „velkým odpůrcem všech dohod uzavřených ve prospěch ČSR byla vlivná část polské generality“, že „hlavní strategický cíl polského hlavního štábu bylo dosažení společných hranic s Maďarskem“, že bylo plánováno vytvoření bloku Polsko-Maďarsko-Rumunsko, přičemž Češi byli označováni za proklatou zátěž střední Evropy (gen.Stachiewicz) nehodnou podpory. S takovými sousedy se těžko spolupracuje.

Kdo komu se „snažil vlichotit“, je otázkou, protože podle jiných dokumentů to byl naopak Stalin, který se všemožně snažil získat Benešovu důvěru a jednou se před ním dokonce pokoušel tančit kozáčka. A přesto, na jednom jednání v Moskvě koncem války před návratem do ČR, si Stalin postěžoval,  „ tenhle pán mi nevěří“ a ukázal na Beneše. O tom také existuje zápis.

Veničan 29.10.2008 9:15

Re: Typicky neobjektivní manipulativní článek,

Souhlas.

A navíc se stále rádo zapomíná, že Beneš nebyl v Británii přijímán vždy a všude s otevřenou náručí, je o tom dost důkazů.  Jeho trauma z Mnichova bylo velmi silné, proto hledal možnost alespoň nějaké kompenzace. Jinak Beneš nebyl naivka, Stalina bral jako nutné zlo.

JAP 29.10.2008 10:17

Re: Typicky neobjektivní manipulativní článek,

Beneš se mohl usadit v Anglii pod podmínkou, že se nebude angažovat politicky. V západních kruzích byl považován za neschopného a nebezpečného /vzhledem ke své nekompetentnosti v zahraniční politice) politika. Nebýt Františka Moravce a jeho zpravodajské služby, těžko by se v Anglii prosadil.  

Mirek F. 29.10.2008 10:38

Re: Typicky neobjektivní manipulativní článek,

To bylo ještě před vyhlášením války, Britové nechtěli dávat Hitlerovi záminku k obvinění, že v GB jsou podporovány protiříšské živly. Ale jinak samozřejmě, západní kruhy, které Evropu dovedly až k Mnichovu, zasluhují při hodnocení Beneše velkou vážnost:-)

Jura Jurax 29.10.2008 10:56

Re: Typicky neobjektivní manipulativní článek,

R^R^R^

JAP 29.10.2008 11:37

Re: Typicky neobjektivní manipulativní článek,

Britům velmi dlouho trvalo, než uznali tzv. exilovou vládu v Londýně, zatímco ostatní exilové vlády (např. polská) byly již dávno uznány. On totiž Beneš řádně abdikoval a prezidenta jsme měli doma. Politika vůči menšinám v mnohonárodnostní ČSR byla totiž skandální, což Západ viděl. Opravdu rozpoutat válku kvůli nacionalistickému až šovinistickému malému státu se nikomu nechtělo.

vita 29.10.2008 11:50

To je ovšem pravda.

Taková Velká Británie byla řece vůči neanglickým menšinám - ať už v Irsku, Walesu nebo v koloniích - přímo vzorem nenacuionalistické, nešovinistické a nerasistické politiky. Francie dtto.

Mirek F. 29.10.2008 12:30

Re: Typicky neobjektivní manipulativní článek,

"Politika vůči menšinám v mnohonárodnostní ČSR byla totiž skandální" Teď už si děláte srandu úplnou, že? Jen tak pro informaci, kolik domorodých ministrů z britských a francouzských kolonií sedělo ve vládách mateřských zemí, kolik poslanců odtamtéž proporcionálně zastupovalo svoje území v britském či francouzském parlamentu? Projevuje se šovinismus plně zajištěným školstvím od základek až po školy vysoké či zajištěným kulturním vyžitím a stejnými občanskými právy bez ohledu na národnost?

Fakt jsem netušil, že se ještě dnes najde někdo, kdo bude papouškovat henleinovskou propagandu o strašlivém útlaku menšin.

Borek 29.10.2008 13:59

Re: Typicky neobjektivní manipulativní článek,

R^R^R^!

Borek@Exil 29.10.2008 17:50

Re: Dementi.

Majitel nicku Borek neni totozny s Borek@exil.

František 29.10.2008 8:41

E. Benešovi vůbec nezávidím!

Víte, jaká to byla doba od Mnichova, tj. po datu 29. září 1938! A vy si všichni myslíte, že západní státy, tady Francie, Anglie, Itálie včetně Německa se nám budou lichotit? Už dnes raději pochybují o našem předsednictví v EU.

bo 29.10.2008 8:37

E. Beneš měl zdravý rozum

President E. Beneš měl v hlavě rozum. Věděl, že vojenská síla Británie a Francie naši ČSR neosvobodí. Proto rozhovor se Stalinem byl přiměřený. Odevzdali Německu jednou, odevzdají i podruhé?

Polsko stálo de facto na straně Hitlera v září 1938. Kdyby bylo tehdy vojensky ochotné se spojit s ČSR, byla by větší šance na úspěšnou obrannou válku r. 1938.

Kylchap 29.10.2008 8:21

Na doplnění

Polská exilová vláda v Londýně vyjednávala s Velkou Británií poválečné včlenění (pohlcení)Československa do polského státu. Londýn také dlouho oddaloval uznání čs. exilové vlády. Kdo se může divit, že Beneš navštívil Stalina.

Marat 29.10.2008 10:50

Re: Na doplnění

Pane Kylchape,od kuda jste si tuto blbinu vycucal? Pokud vím,a jsou o tom dokumenty,tak to byl Beneš a jeho kompars,kdo byl přesvědčen,že Češi budou dirigovat pomoci Stalina střední Europu i to Polsko.Beneš lezl Stalinovi anusem až do slepého střeva a čekal za to lezení sladkou odmněnu.

Jura Jurax 29.10.2008 11:01

Re: Na doplnění

Anton o příspěvek níže Vám odpověděl. A mimochodem soudíte, že Beneš měl činit to, co podle Vás činil Stalinovi, raději představitelům států podepsaných pod mnichovským diktátem? Ono po sedmdesáti letech mohou dělat chytrého i jedinci jako Vy ... :-/

Jak Vás tak čtu, Vám by asi vyhovoval Beneš činící totéž co Tiso - lezoucí do rekta nepochybně rasově nejčistšího, zcela árijského a echt germánského - totiž Hitlerova Rv

Karel 29.10.2008 11:36

Re: Na doplnění

Marate to že Londyn nechtěl anulovat Mnichovskou dohodu a chtěl utvořit nějake soustati  naši republiky s Polskem je pravda. Beneš to vubec neměl lehke, Anglii se vubec nelibilo že byla obviňovana z Mnichova a pořad tvrdila že mnichovska dohoda byla v pořadku ale že Hitler dohodu porušil. Proto take Beneš musel jednat se Stalinem aby jeho hlas byl vubec v Anglii bran važně.

Anton 29.10.2008 8:18

Beněš měl štěstí

Jak známo, Stalin nedovolil, aby se z Londýna po válce vrátila polská exilová vláda. Namísto toho nasadil vlastní loutkovou, která vznikla v Rusku.

Beneš mohl dopadnout velice podobně.

Marat 29.10.2008 11:00

Re: Beněš měl štěstí

No tak by se stalo to,co se stalo i s Benešem.Nebylo by tedy žádným neštěstím,,kdyby Stalin už Beneše do Čsl. nepustil.Jenže Bneše byl v té době Stalinovi užitečným.Převelice Stalinovi i českým komunistum  usnadnil vítěztví .Díky Benešovi a jeho propagandě se z Čsl. především českého národa stalo nejodpudlivější provětští podlézavci a říťolezci.Nejoddanější lokaji a mám dojem že těmi ruskými pohůnky a lokaji zustávají dodnes..

Jura Jurax 29.10.2008 11:06

Re: Beněš měl štěstí

  mám dojem že těmi ruskými pohůnky a lokaji zustávají dodnes..

Kromě Vás, Marate - Vy jste včas udatně zdrhl a pak jste v bezpečí za hranicemi hrdině s hlavou pro sichr pod peřinou rozkotával sovětské impérium.

Borek 29.10.2008 17:19

Re: Beněš měl štěstí

Jistě. Pod peřinou se oponuje snadněji, než když vám hrozí smrt: V tom, aby na př. Marat položil v boji proti okupaci svůj, mu nikdo nebránil..on sám však v té době správně uvážil, že by to byla oběť zbytečná...ať nemachruje:-/:-)