Pondělí 15. prosince 2025, svátek má Radana, Radan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

HISTORIE: Jak evropští komunisté kolaborovali s nacisty a Hitlerem

diskuse (94)

Šokující informace o spolupráci rudých a hnědých po podepsání paktu Molotov – Ribbentrop přináší ve své knize Pakt německá historička Claudia Weberová. Komunistické strany na Západě tak musely oslavovat nacistickou agresi proti vlastním zemím.

Ještě v únoru 1941 německý komunista v moskevském exilu Walter Ulbricht prohlásil, že „kdo intrikuje proti přátelství německého a sovětského lidu je nepřítelem německého národa a bude označen za komplice anglického imperialismu.“

Evropské komunistické strany by období trvání tzv sovětsko-německé smlouvy o neútočení v letech 1939 – 1941 nejraději vymazaly ze své historie, protože to, čeho se dopustily, se nedá nazvat jinak než kolaborace s nacistickým Německem. Zatímco německé ozbrojené síly okupovaly Dánsko, Belgii, Nizozemí, Francii a Norsko, tak tamní komunisté vydávali prohlášení, která by později nejraději vzali zpět, jenomže to už jaksi není možné. Například dánští komunisté označili na pokyn z Kominterny německou invazi za „odpověď na hrubé porušení neutrality skandinávských zemí Anglií a Francií.“ V Nizozemí strana pod vedením generálního tajemníka Paula de Groota vyzvala k boji proti Anglii, odpor proti německým okupantům byl odmítnut. V Norsku vydali komunisté 15. května 1940 výzvu k porozumění s německými okupanty, v níž doporučovali nové uspořádání Evropy pod německou záštitou a s nacistickým Německem jako centrem. „Je v zájmu pracujících zastavit nepřátelství a usilovat o hospodářské sblížení Norska a třetí říše,“ napsali norští soudruzi. Mussoliniho útok na Řecko v říjnu 1940 nevyvolal žádné protesty silné italské komunistické strany ani Kominterny.

Nejhorší však byla situace francouzské komunistické strany, která byla z Moskvy Kominternou přímo vyzvána, aby vystoupila z ilegality a dohodla se na legální činnosti s Němci. V této souvislosti byla v červnu 1940 zahájena jednání, která trvala asi dva měsíce. V té době také deník francouzských komunistů L´ Humanité 4. července otiskl komentář Francouzští dělníci a němečtí vojáci, který nabádal pařížské obyvatelstvo, aby udržovalo přátelské kontakty s Němci. Mimo jiné se v něm psalo.

Je obzvlášť povzbudivé vidět tolik pařížských dělníků, jak přátelsky rozmlouvají s německými vojáky, ať už na ulicích nebo v bistru na rohu, bravo soudruzi, jen tak dál, i když se to některým občanům, kteří jsou stejnou měrou hloupí jako zlí, nelíbí. Sbratření národů nezůstane navždy pouhou nadějí, ale stane se živou skutečností.“

Pozadu v pronacistické vlně nezůstali ani českoslovenští soudruzi. Dva měsíce před německým útokem na Západ v roce 1940 psal dle webu valka.cz předseda KSČ Klement Gottwald z moskevského útočiště do Prahy, že spolu s německým proletariátem zastává komunistická strana společnou linii boje proti západnímu imperialismu jako válečnému agresoru. Nadále vedení strany vystupovalo ostře proti Benešově zahraniční akci: „V zemi je třeba vést takticky vedenou kampaň proti pařížskému Národnímu výboru a jeho akcím: nucené mobilizaci, použití českých formací jako protisovětských a koloniálních skupin, proti perzekuci Čechů a Slováků ve Francii a Anglii. Zásadně odmítáme vytváření československé zahraniční armády.“

Ve stejném období také ilegální Rudé právo vyzývalo spojenecké vojáky, aby nebojovali proti dělníkům v německých uniformách.

Některá prohlášení západoevropských komunistů z oné neblahé doby připomínají ta, která v současnosti podobnou demagogií omlouvají ruskou agresi proti Ukrajině. Inu, historie se opakuje a Ruská federace je nástupkyní Sovětského svazu.

Pronacistické postoje evropských komunistických stran v té době svědčí o tom, že nehájily zájmy svých národů, ale sloužily Stalinovi a rudé vrchnosti z Kominterny i za cenu zrady vlastních zemí. Zkrátka tancovaly, jak se v Moskvě pískalo.

Zdroje:

Podivní vlastenci

Pakt, Claudia Weberová, nakladatelství Maraton, Praha 2025

Ve znamení temna, František August & JAB, nakladatelství Votobia, Praha 2001

Rudohnědá nemoc 20. století, Thierry Wolton, nakladatelství Volvox Globator, Praha 2003

JAN ZIEGLER

Aston Ondřej Neff
15. 12. 2025

Předání moci jde v podstatě hladce.

David Floryk
15. 12. 2025

Začíná svátek světel, svátek posvěcení, ale také svátek svobody.

Tomáš Vodvářka
15. 12. 2025

Tak jsme to v úterý 9. prosince slavnostně odpíchli.

Jan Bartoň
15. 12. 2025

. EU v zahraniční politice doslova nic neznamená.

Robert Williams
15. 12. 2025

Vítejte v digitálním vězení Velkého bratra

Josef Mlejnek
15. 12. 2025

Politické kyvadlo se zhouplo a vládu Petra Fialy střídá třetí vláda Andreje Babiše. Skoro na den...

dyn Josef Dyntr, ČTK
14. 12. 2025

V areálu Brownovy univerzity ve státě Rhode Island na severovýchodě USA zasáhla střelba několik...

ČTK, Lidovky.cz
14. 12. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli jednal v Berlíně s americkou delegací za účasti...

ČTK, jhr Jan Hron
14. 12. 2025

Dva útočníci s dlouhými palnými zbraněmi dnes na pláži Bondi Beach v Sydney zabili nejméně 16...

min Miloslav Novák
14. 12. 2025

Sparťanští fotbalisté půjdou do jarní části se sedmibodovým mankem na Slavii. V závěrečném ligovém...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz