28.9.2020 | Den české státnostiDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


HISTORIE: I armáda má své hrdiny srpna 1968Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 39, poslední: 14.8.2008 22:16, přehled diskusí

Sloužil jsem:
Autor: ladik53 Datum: 14.8.2008 20:17

Byl jsem na vojně od 2.8.1967 do konce 7. 1969 na letišti v Čáslavi jako radista, tedy na tom letišti, kde taky nejdřív zatarasili dráhu. Hned 22. srpna jsme z letiště se stanicemi odjeli do lesa poblíž zámku ve Žlebech a tam jsme strávili 14 dní. Protože jsme měli ruskou stanici, byli jsme schopni se naladit na rozhlasovou stanici okupantů Vltava, a tak jsme rušili její vysílání. Museli jsme být opatrní, protože se nás pomocí vrtulníků pokoušeli zaměřit. Hrdinství lampasáků zpočívalo v tom, že nám nařizovali vyklepat hvězdy na opascích a čepicích. A po těch 14 dnech nás nahnali zase do kasáren a ti samí důstojníci začali pomalu otáčet, aby si uchovali koryta.

Re: Sloužil jsem:
Autor: buš Datum: 14.8.2008 22:16

na den přesně dtto na letišti v Žatci, též jako radista. Na R-118 ta Vltava šla docela přetlouct. Rusáci s tanky tam od Cínovce byli ještě za tmy. Lampasáci nevěděli, která bije, spali radši na letišti a utajovali se, jak mohli. Stanici nám záhy zapečetili a 6. října na Den armády jsme již na slavnostním nástupu měli sovětského hosta v unoformě. Jinak - léta se tvrdilo, že dederoni né, ale jedno z prvních letadel v Žatci byl dederonský Mig 15 spárka s nezaměnitelnými výsostnými znaky (údajně se potom museli stáhnout, vzhledem k existenci jakýchsi dohod).

Poláci se s USA dohodli na umístění raket.:
Autor: Dr. Chocholoušek Datum: 14.8.2008 19:43

Pan Bystrov má určitě radost, já také, dobrá práce, Poláci ;-)R^R^R^

No,:
Autor: Jura Jurax Datum: 14.8.2008 17:56

nastoupil jsem ZVS na rok co absík koncem dvaasedmdesátého - na útvaru bylo jen pár důstojníků, co přežili prověrky, zbytek byli mladíci nachytaní na velké prachy a hlavně byty ... a nepotkal jsem - až snad na jednu dvě výjimky - předposranějších lidí než byli tehdejší furťáci našeho útvaru. Ono vyhazov z armády kvůli křivému slůvku o sovětských bratřích byla existenční katastrofa a ještě kádrový škraloup, takže se držela stranická linie opravdu fest.

A když ožralá vojska namalovala na nástěnce sovětské věrchušce včetně Brežněva bohatýrské kníry a plnovousy a toho Brežněva ozdobila ještě čárkovaným kosočtvercem vepsaným do pěticípé hvězdy, furťáci si převlékali spodky co dvě hodiny, velitel útvaru a politruk vlastnoručně opravovali svatou nástěnku, útvar (tabulkový prapor, v reálu rota) celý den střídavě stál na buzerplace v pozoru a střídavě běhal v atombordelu, aby se politicky utužil a k nám absíkům se neslo, že zaprvé nic nesmí z útvaru ven a za druhé že kurwa budete s těmi soudruhy politicky pracovat nebo vás zavřem a ty vaše školy vám budou, soudruzi, na howno  ...

lampasáci jaké pamatuji já:
Autor: fox Datum: 14.8.2008 13:11

na vojně (80. léta) mi zas tak ideální a vzdělaní fakt nepřipadali... Asi jsem mněl holt smůlu

Re: lampasáci jaké pamatuji já:
Autor: fox Datum: 14.8.2008 13:22

myslím,že tento nick používám JÁ dost dlouho.Najděte si jiný!

Re: lampasáci jaké pamatuji já:
Autor: figura Datum: 14.8.2008 16:56

Jo, to je pravda.

-:
Autor: nela Datum: 14.8.2008 11:06

Mne je opravdu lito tech lidi, vesmes mladych, kteri prisli za okupace o zivot. Rakusani vysilali v televizi  kratky  porad o Prazskem jaru. No a zase tam bedoval Kohout, ze ho vystrcili za hranice(ne ze bych s takovymi praktikami souhlasila) . Ale rozplyval se sebelitosti nad sebou.O lidech, byly jich tisice, kteri museli po 48 utect, letci  byli zavirani do Jachymova, studenti, profesori vyhazovani z vysokych skol, proste kolika lidem znicil s podobnymi nadsenci, kteri to svinstvo roztocili,   zivot, ani zminka.Ten sebestredny starec a jemu podobni zili a tyli z Prazskeho jara cely zivot. Delal si reklamu pro sve knihy, nebo si snad nekdo mysli, ze by mu jinak ty kohoutiny na zapade vydali?

Re: -:
Autor: Teacher Datum: 14.8.2008 11:58

Navíc on v 50. lezech vyhazoval studenty z vysokých škol.

Re: Re: -:
Autor: nela Datum: 14.8.2008 13:21

Tak to byl Pelikan. Ale skoro vsichni tzv. reformni komunisti v padesatych letech plne podporovali rezim a na ukor slusnych lidi, ktere udavali a verejne  osocovali, si bezohledne  budovali karieru. Bez takovych bezcharakternich ....by komunisti sanci nemeli.V tom televiznim poradu nejaky soudruh Popelka volal nemecky Zapad o pomoc. A hrde pravil: jsem komunista (KGB posloucha taky)ale ted je jedno jestli komunista nebo Unkomunist:-D. Tak ti unkomunisti ci ti, ktere vykopali, jim meli prispechat na pomoc, aby se dostali ke korytu v  komunisticke strane, ktera by zase jako jedina narod vedla.A ze meli tak desny strach,kdyz jim to nevyslo,  to proto, ze dobre vedeli s jakymi nerady se spolcili.Vzdyt prave pocatkem pasdesatych let, v dobe stralinskeho besneni, si vydobili dulezita mista nahore. Ta drzost a sebestrednost nekterych z nich, je fakt uz jen trapna.

Ja ho taky nemusim,:
Autor: Sly Datum: 14.8.2008 12:11

nicmene, v kazdem clanku nebo poradu o "kultůře" 50. let ty jeho bolsevicke stupidity uslysite, a on svou roli nebagatelizuje ani se nevymlouva. Taky si to v letech 68-78 docela odskakal, takze bych ho hodnotil plus minus neutralne. Nechapu, proc je ostrakizovan prave sasek jako on, zatimco Sasenka Dubcek je hrdina - v 50. letech okresni tajemnik, tedy svine, ktera musela mit ruce od krve, v Moskve podepsal Breznevovi, co chtel, odjel do Turecka a pak delal nekde v JZD a proti Husakovi ani nepipnul. Asi ze byl v tech 50. letech tak viditelny, ale zdaleka to nebyl nejvetsi haysl.

Re: -:
Autor: R. J. Datum: 14.8.2008 13:09

Jasně řečenoR^

Nic neříkající článek:
Autor: Bubeník Datum: 14.8.2008 10:04

Snad mohl exkomunista  Bystrov jmenovat pár důstojníků, kteří se "postavili na odpor". Celkem ale armáda zklamala. Více se "bránili" civilisti v Praze, kde hořely i tanky.Byl jsem tehdy na vojně a vím, jaký to byl chaos, prověrky a vyhazovy.

Ty jsi rekl o sobe vse,:
Autor: Sly Datum: 14.8.2008 11:13

http://www.ct24.cz/srpen-1968/25119-rozhodl-jsem-se-branit-vlast-vzpomina-velitel-leteckeho-pluku-zbynek-cerovsky/

Ted bys mohl na oplatku hodit odkaz o clenstvi Bystrova v KSC nebo se omluvit, jinak si budu myslet, zes byl na vojne politruk a to az do roku 1990.

Re: Ty jsi rekl o sobe vse,:
Autor: jirka.s. Datum: 14.8.2008 17:17

Informaci o členství pana Bystrova v KSČ měl barabánščik zřejmě přímo od Slávy Volného ze Svobodné Evropy! A aby mu tyhle informace nikdo nepomotal, tak pro jistotu hrdinně celých 20 let neposlouchal ani Hvězdu! Jak to ale s tím poslechem Svobodné Evropy dělal, to mi je celkem záhadou. Pravděpodobně to asi nemohl dělat jako švec z Pyšné princezny, který si vždycky odskočil zazpívat za hranice! Jedině snad, že by běhal se Spidolou na baterky za humna do lesa! Hrdina! ;-D;-D;-D

_________________________________________________________________________

Sláva Volný:

Autor: Bubeník IP: 89.102.185.xxx Datum: 14.08.2008 09:49

byl téměř denně naladěn na mém přijímači. A´t to bylo po Srpnu, za normalizace nebo i později v Událostech a názorech. Sláva  by zřejmě i dnes dnešní exsoudruhy v ODS a jinde nešanoval. Ty domácí hlásné trouby,  ať se jmenovaly Hvězda, Československo (s poskokem Pokorným) jsem absolutně neposlouchal. Celých 20 let.

Re: Nic neříkající článek:
Autor: Dr. Chocholoušek Datum: 14.8.2008 13:09

Doložte tvrzení, že byl Bystrov v KSČ. Jinak jste obyčejný tlučhuba a lhář (Y)

Třeba velitel západního vojenského okruhu gen. Procházka vyvedl vojsko alespoň z kasáren.:
Autor: Pete Brich Datum: 14.8.2008 21:03

PB

Tak nějak jsem nepochopil smysl článku:
Autor: Antonín Hrbek Datum: 14.8.2008 9:53

Patrně jde o propagaci rozhodnutí prezidenta republiky pozvat na 21. srpna na vzpomínkové setkání s občanypřed čtyřiceti lety aktivně kladoucími odpor okupaci vojsky Varšavské smlouvy také skupinu stejně tehdy neohroženě jednajících bývalých příslušníků ČSA.

Nevím podle jakých kritérií kdo vybíral občany "aktivně kladoucí odpor" a co je považováno za "aktivní odpor", ale to je jiný šálek čaje.

Rozhodně na okupaci doplatily některé skupiny obyvatelstva podstatně více než důstojníci a poddůstojníci. A argumentovat sedmdesáti vojáky z povolání, kteří emigrovali do ciziny mi připadá úplně směšné. Do ciziny totiž emigrovala v letech 1968- 1969 cca 100.000 lidí všech povolání a v letech 1969 až 1989 dalších cca 140.000 lidí. Nakonec i komunistický generál Šejna byl emigrant.

Bohužel těm, kteří na okupaci doplatili nejvíce, nikdo život nevrátí.

Co treba: informovat o skutecnostech, o kterych se moc nepise?:
Autor: Sly Datum: 14.8.2008 11:45

Ale mozna Bystrov pise v zoldu Klause a za jeho mrzky peniz, jak spravne tridne vidite. :-P

Na okupaci doplatili temer vsichni ti, co se postavili na odpor, tedy v nejlepsim pripade vyhozenim z prace k lopate. Ti, kteri odpor nekladli nebo pri proverkach odvolali, dostali milost. Tak tomu bylo ve vsech skupinach obyvatelstva. Kde Bystrov pise, ze dustojnici na invazi doplatili nejvic? A k tem 70 emigrovavsim, ja myslim, ze i v te dobe bylo pro dustojnika slozitejsi vycestovat legalnim zpusobem, nez pro jine.

Re: Co treba: informovat o skutecnostech, o kterych se moc nepise?:
Autor: Antonín Hrbek Datum: 14.8.2008 12:24

Zejména to bylo složité, když byly pro určitou dobu prakticky otevřené hranice. A proč pan Bystrov vyzdvihuje právě vojáky? Policisté, dopraváci, cestáři, pekaři a tisíce dalších odpor nekladli? Ano byli vojáci, kteří to odskákali. Například spolužák z gymnázia Vašek Prchlík i když byl původně zarytý komunista. Ale jiný spolužák z gymnázia Honza Čábela (také zarytý komunista) na 21. srpnu vyrostl v armádě do nebe. Nejdo o to kdo kde byl, ale jaký byl. A těch vyšších důstojníků, kteří nebyli komunisty zase tak mnoho nebylo.

Tak napiste neco o policajtech nebo pekarich, ja si to rad prectu.:
Autor: Sly Datum: 14.8.2008 14:29

Toto je predevsim clanek o situaci a roli CSLA v roce 1968, necely jeden z 10 odstavcu se tyka odporu a cistek. Pokud chcete vedet o odporu vseho obyvatelstva, doporucuji navstivit knihovnu a vypujcit si neco na toto tema. Aniz bych chtel jakkoli degradovat odpor pekaru, prece jen mi prijde armada dost dulezita. Zatim o ni mnoho napsano nebylo, coz, jak jiste uznate, je vzhledem k vojenske invazi podivne, vime neco o rozhlase, studentech, umelcich a lidech zabitych pri protestech v ulicich, jinak nic moc.

Vase otazka, proc zrovna vojaci, me proste pobavila. Jako druhy clanek je zde uveden jakysi cestopis z Pacifiku. Jaky to ma smysl, proc ne z Karibiku nebo Kardasovy Recice?

Re: Tak nějak jsem nepochopil smysl článku:
Autor: Veničan Datum: 14.8.2008 11:46

Jak se zdá, víte celkem málo, ale na pochybnosti to stačí. Je lépe získat více údajů, než začnete psát pochybovačné zprávy.

Smysl pozvání zmíněných občanů od prezidenta republiky znamená jasné ocenění jejich tehdejšího postoje. A u těch vojáků - byli daleko víc hlídaní, to mi věřte.

Re: Re: Tak nějak jsem nepochopil smysl článku:
Autor: jirka.s. Datum: 14.8.2008 17:38

Tak to Vám opravdu věřím! Bratra, původně důstojníka z vojenského Výzkumného ústavu 471, celého rozprášeného v roce 1971, neboť přes 50 jeho příslušníků odmítlo podepsat souhlas se "vstupem" , fízlovali estébáci na jednom zapadlém podkrkonošském nádražíčku ještě v září 1989!;-(;-(;-(

Autorovi článku:
Autor: xxx Kubeš Datum: 14.8.2008 9:42

R^>-

Tehdejší vojáci hrdinové???i:
Autor: 534 Datum: 14.8.2008 8:51

Ano, dělejme hrdiny z vojáků, kteří nevěděli a nevědí, na co jim jejich země koupila zbraně. A také co je jejich morální povinnost bez ohledu na zbabělost politiků! Na Balkáně mají jedno takové heslo - V tvé zemi je stále ještě nepřítel a ty žiješ? Jak to vysvětlíš svému synovi????!

Re: Tehdejší vojáci hrdinové???i:
Autor: jízlivec Datum: 14.8.2008 8:54

Vysvětlení se nabízí samo: Taková je doba...

Re: Re: Tehdejší vojáci hrdinové???i:
Autor: 534 Datum: 14.8.2008 9:03

Dobu tvoříme my, lidé, kteří v ní žijeme....

Re: Tehdejší vojáci hrdinové???i:
Autor: Klička Datum: 14.8.2008 9:39

Přesně tak. Stát, který si svou svobodu nedokáže a nebo nechce vydobýt a ubránit vlastní krví nestolí za to aby ji měl. Je nutno mít na paměti, že Česká nebo i československá armáda jako celek nikdy v historii po přemyslovcích svobodu svého státu aktivně nebránila. Byly sice skupiny vojáků, kteří svobodu aktivně bránili, ovšem armáda nikoliv. Mám obavy, že takové je to i dnes.Zvláště, když stát připustí na svém území činnost takových pátých kolon jako jsou církve, extrémní politické strany a pod.

Mas problem s pochopenim psaneho textu?:
Autor: Sly Datum: 14.8.2008 11:58

Hrdiny jsou ti, kteri bojovat chteli nebo kladli okupaci odpor. Ctes tam neco jineho? Ti, kteri sklapli a pak podepsali souhlas se vstupem, jsou kolaboranti.

S tim Balkanem, tam si umi nepratele hledat imrvere, v poslednich letech to stalo kejhak ctvrt milionu lidi... Jak tam vysvetluje otec synovi, ze maminku znasilnili a zabili podlidi, co se ridili tim stupidnim heslem?

Re: Mas problem s pochopenim psaneho textu?:
Autor: 534 Datum: 14.8.2008 17:19

Nemám problém pochopit psaný text, už jsem ho musel přelouskat hodně za svůj život. A čtu rád. Ale ukaž mi jediného vojáka ČSLA, který se postavil na odpor hodný toho  jména a jména voják. Tím nemyslím, že strhul ceduli s ukazatelem směry, zašantročil nějaké seznamy a nebo pět minut odmítal odevzdat klíče od kuchyně...Nejvíc odvážný čin, o kterém jsem četl bylo rozestavění náklaďáků po ploše jednoho letiště, aby Rusové nemohli přistávat. Ale i tam to velmi rychle stáhli. To nejhorší, co je potkalo byly vyhazovy a perzekuce. Takže komedie a ubohost. Na co měli zbraně to asi ani netušili.  Pokud by mezi nimi byl opravdový hrdina, četli by jsme o něm v minulém čase tak jako čteme o Balabánovi, Mašínovi, Fejfarovi, Vašátkovi a tisících dalších odbojářů z druhé světové. Máš pro změnu ty -Sly - problémy tohle pochopit?  Je to poměrně jednoduché :-)