22.9.2023 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

HISTORIE: Homosexuálové a komunisté

Když se mluví o postavení české homosexuální minority v období komunismu, často padají slovní spojení "skrývání se", "ilegalita" či "pokoutní scházení se na diskrétních místech".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirský 22.11.2012 6:35

Děkuji,

pěkně napsané Jen snad, nevím, zda jsem dobře pochopil: homosexualita není žádnou otázkou volby, člověk se prostě takový narodí. A pak článek opět trpí jednou typickou vadou: Zabývá se především homosexualitou mužskou, o lesbách se skoro vůbec nezmiňuje. A závěrem: Kulhánková jest diskusemi o této problematice přitahována stejně, jako mouchu přitahuje hnijící scíplotina. 

T. Bílek 22.11.2012 13:25

Re: Děkuji,

Jen krátce: Jako autor článku se zde otázkou původu a vývoje hms nezabývám. Mám však za to, že většinou je hms důsledkem nevědomé neurotické reakce na prožité deprivace, zejména v dětství. Musí však být přítomny predispozice k tomuto  nepříznivému vývoji. Totéž v případě rozvinutí hms neurózy u žen.  Vědecký výzkum v této otázce nedospěl k jednoznačnému konsenzu.

D. Stirský 22.11.2012 16:09

Re: Děkuji,

Ale já si nemyslím, že by stejnopohlavní orientace byla nějakou neurózou. Znám mnoho hms orientovaných lidí, kteří s velkou pravděpodobností neurotiky vůbec nejsou. Uznávám však, a to platí zejména pro generaci starší, že mladistvé obavy z toho, jak tuto orientaci přijme okolí, mohou být spouštěčem různých poruch nálad. A to, že většina různých odpůrců a homobijců se takřka výhradně zabývá homosexualitou možskou, je neoddiskutovatelný fakt. Ostatně např. v češtině k označení bukvice, buz..na, řiťo..pich, homo...kláda, teplo..uš atd. existuje pro ženy jen ono "ubouhoučké" a valstně neutrální "lesba".

Z. Kulhánková 22.11.2012 18:14

Re: Děkuji,

A co třeba šajba, teplouška, teplajzna, mokrá máma, mamča-tatča, kostička?

T. Bílek 23.11.2012 0:16

Re: Děkuji,

Možná budu v něčích očích za homofoba, ale  nemyslím si, že člověk je stvořen tak, aby se realizoval v partnerství se stejným pohlavím. Jsme povoláni ke komplementaritě. Domnívám se, že některé teze o legitimitě hms či trs zaměření / identitě jsou pouhými mýty.  Moc nevědomí a moc potlačené osobnosti je velká, větší než si myslíme.  K tomuto tématu, ale nepřímo i k vašemu tématu dehonestujícího výraziva se nepřímo vyjadřuji zde: http://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost-homofobie-zmateni-pojmu-dbo-/p_spolecnost.asp?c=A120911_101744_p_spolecnost_wag

J. Klimecký 26.11.2012 23:15

Re: Děkuji,

Jsme povolani predevsim pro kralovstvi nebeske. Tam je nase definitivni spocinuti. A tam uz neni misto pro nejake gendery, pohlavi,  sexualitu, rozmnozovani, telesne zadosti atd. Tam uz je jen jednota v Kristu a dokonala cistota. Hledejte predevsim kralovsti nebeske a vsechno ostatni vam bude pridano. Nikoli hledejte komplementaritu (heterosexualitu) a bude vam pridano nebeske kralostvi.

J. Klimecký 26.11.2012 23:22

Re: Děkuji,

Jsme povolani predevsim pro kralovstvi nebeske. Tam budeme ve vzajemne jednote a soucasne jednote s Kristem. Tam uz nebude zadne misto pro gendery, telesne zadosti, rozmnozovaci pudy a rozlisovani podle vzhledu. Tam budeme cisti a jako andele. Tam je nase definitivni misto, v kterem setrvame navzdy. A Jezis nas vybizi, abychom toto kralovstvi hledali. Hledejte kralostvi nebeske a vsechno ostatni vam bude pridano. Nikoli hledejte komplementaritu (heterosexualitu) a bude vam pridano nebeske kralostvi.

J. Klimecký 26.11.2012 23:25

Re: Děkuji,

Omlouvam se za zdvojeni, ale poprve mi to napalo hlasku, ze muj prispevek nebyl ulozen a ze maji nejakou chybu v systemu.

T. Bílek 28.11.2012 22:50

Re: Děkuji,

Ano, máte pravdu. Jenže teď jsme ještě na Zemi. Vy, pane Klimecký, sexuální žádostivost neřešíte, jak jsem pochopil už dřívě, z důvodu asexuality, ale většina z vás, kteří hledáme království nebeské, ji řešit musíme. A někteří ji chceme řešit s Boží pomocí a "mocí Ducha umrtvovat hříšné skutky." Musíme bojovat, a já osobně chci bojovat "podle pravidel," které mi dal Ježíš. Jestli bude oním vedlejším darem ("vše ostatní vám bude přidáno") uschopnění k heterosexuálnímu vztahu, budu mu vděčný.

J. Klimecký 5.12.2012 20:14

Re: Děkuji,

Mate pravdu, pane Bilku, ze k tomu, aby clovek objevil krasu lizani damske rtenky, mejkapu a koukani pod sukni, potrebuje skutecne nadprirozene uschopneni :-) To neni jen tak preprogramovat svuj mozek, aby mu damske pachy, damske vonavky, damske vlozky, damske sukne, damske silikony (nebo mozna prirodni), damske ..................... doplnte si co chcete, pockam............................... najednou zacaly vonet. Snad se tedy vase zadostivost presune timto smerem.

T. Bílek 6.12.2012 12:31

Re: Děkuji,

Nač ten sarkasmus? Osobně nemám potřebu toto téma takto hrotit.  Vy máte nějakou představu o sexualitě, já zase jinou. Možná se vás ale zeptám na něco jiného, pane Klimecký. Jste šťastný? Znáte ten pocit, že vás Bůh miluje a vede vás svým jedinečným způsobem, když se mu v důvěře vydáváte?

J. Klimecký 6.12.2012 23:00

Re: Děkuji,

Tisice a tisice gayu se zkouselo prizpusobit heterosexualnimu zpusobu zivota. Nekteri uspesne, nekteri mene. Nekteri vyhraneni gayove opravdu ani nejsou schopni erekce s zenou. Nevim, snad kdyby uzili viagru... A v tomto kontextu si nejsem jist, zda chce Buh videt nestastne gaye, kteri se pred stykem s zenou modli, aby jim k tomu Buh nejak dopomohl, a kdyz to nepujde, tak snad uzit farmaka.... Toto je to stesti, ktere jste zazivate? Tak to se priznam, ze neznam... Popiste, jak vas Buh vede jedinecnym zpusobem a vy v duvere objevujete krasy zenskeho tela... Vubec to nezpochybnuji, neni v tom ani kousek ironie, sarkasmus. Naopak! Moc me to zajima a chci znat detaily.

T. Bílek 7.12.2012 15:05

Re: Děkuji,

Já to vůbec nechci zlechčovat. Ostatně, dostatečně výmluvně jsem to snad dokázal  v článku "Konec ex-gay hnutí?" http://christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3792 Napsal jsem ho v době, kdy má víra byla ještě hodně slabá. I když od té doby jsem se někam posunul, článek považuji stále za docela realistický. Můj proces je velmi pomalý, a když píšu o prožitku toho, že mě má Bůh rád, že jsem pro něj jedinečný, myslím tím, něco jiného než vy. Uzdravení z hms je zázrak, a zázraky zpravidla potkávají ty, kteří mají s Bohem osobní vztah. O tom jsem mluvil, nikoliv o "jedinečném způsobu, jak v důvěře objevuji krásy ženského těla."

J. Klimecký 8.12.2012 12:25

Re: Děkuji,

"Uzdravení z hms je zázrak"

Aha a znate osobne nekoho uzdraveneho? A co myslite, existuji uzdraveni hermafrodite?

http://www.translide.cz/nejsem-ani-holka-ani-kluk

T. Bílek 11.12.2012 1:12

Re: Děkuji,

Tyhle věci se těžko posuzují, neboť jen postižený sám může vědět, jak na tom byl dřív a jak na tom je nyní. Okolí ho může kvapně diagnostikovat jako bisexuála, a hlouběji to neřeší. Psychosexuální dynamika není vždy tak exaktně měřitelná (např.formou PPG), jak by se mohlo zdát. Znám lidi, u kterých se probudila jejich potlačená hts kapacita, a nyní žijí v manželství. V ČR je to pravděpodobně velmi vzácné (mnohem častější jsou nešťastná a nezralá hts manželství lidí z rovinutou hms neurózou), a sexuology v podstatě nepodchycené. Pozoruhodným způsobem o tom vypráví knížka Maria Bergnera "Obnova lásky" (česky vyšlo v Návratu domů). K pseudohermafroditismu: Myslíte si, že vím vše a na vše mám odpověď? Nejsem sexuolog ani odborník na anatomii. Ohledně mého vlastního psychosexuálního vývoje se mi postupně odkrývají jen střípky poznání, tak jak hledám  Boha. Pokud jsem vám správně porozuměl, jste také křesťan, hledejte tedy v modlitbě odpovědi a moudrost. Já to tak taky dělám. Ale zároveň si nedělám iluze, že pochopím úplně vše. A i kdyby, vztah s Bohem je něčím, co je mezi vámi a vaším Stvořitelem. Já nemohu být prostředníkem. Bez osobního duchovního poznání prostě mnoha věcem nepřijdete na kloub.

J. Klimecký 11.12.2012 11:51

Re: Děkuji,

Bohuzel nemohu najit odkaz na fotografie hermafroditu, nasel jsem jen video, ale obsahuje sex. styk, takze dopredu rikam, ze nechci byt zdrojem vaseho pohorseni, ani vas uvadet v pokuseni. Pokud byste ovsem dokazal se podivat na toto video z medicinskeho uhlu pohledu, tak uvidite nazorny priklad toho, ze Buh stvoril opravdu vice variant lidi, nez hetero muze a hetero zenu. Vim, ze to v Bibli neni, ale realne to existuje. A jaka je vuci nemu kompatibilta, nebo komplementarita, nebo jak jste to nazval. Ten clovek ma evidentne prirozenou vaginu. V horni casti vaginy ma zakrsly penis. Ale bude mit i uvnitr v tele nesestoupla varlata, pac ma ochlupeni jako muz a bohatou svalovou hmotu. Co ma delat tento clovek, aby byl komplementarni? Je schopen prirozene styku s muzem, pac ma od narozeni vaginu. S zenou nemuze byt, nema funkcni penis. Ovsem mentalne bude vice muzem, pac ma svaly, tetovani a testosteronu dostatek. To je orisek....

http://xxlgaytube.com/fucking-buck-339929.html

T. Bílek 13.12.2012 13:42

Re: Děkuji,

Ale to jste diskusi neposunul nikam dál! Napadají mě k tomu jen dvě věci. Ježíšova slova: "Někteří nežijí v manželství, protože jsou k tomu od narození

nezpůsobilí; jiní nežijí v manželství, protože je nezpůsobilými učinili

lidé; a někteří nežijí v manželství, protože se ho zřekli pro království

nebeské. Kdo to může pochopit, pochop." A druhé slovo: "Dobrořeč, má duše, Hospodinu, nezapomínej na žádné jeho dobrodiní! On ti odpouští všechny nepravosti, ze všech nemocí tě uzdravuje" Co z toho platí? Kdy tak, kdy onak? Každý si musí najít svou vlastní cestu k Bohu. A zároveň najít tu Jeho Cestu. Řešíte problém pseudohermafroditismu kvůli sobě? Nebo kvůli někomu, komu duchovně sloužíte? A nebo je to pro vás jen příliš těžké téma, takže to nabourává vaši sílu věřit, že Bůh je dobrý a ví co dělá?

J. Klimecký 15.12.2012 14:10

Re: Děkuji,

S dovolenim bych tady na diskusi mne neresil. Nechci resit ani vas pribeh. Jen jsem chtel dokazat, ze Buh stvoril vice variant nez muze hetero a zenu hetero. Coz se mi podarilo. Orientaci muze clovek verit, ale nemusi, pac to je deklaratorni zalezitost a do hlavy nikomu nevidime a kazdy muze o sobe prohlasovat cokoli. Ovsem hermafrodite jsou dukazem typu cerne na bilem pro ty, kteri tvrdi, ze vsechno s pohlavni identitou cloveka je otazkou volby, rozezranosti, atd. Neni to tak. Apostol Pavel by do oci tezko urazel cloveka s obojimi organy, ze je zkazeny, ci nezrizeny apod. Vsechny urazky a odsouzeni prameni vzdy z nevedomosti a predsudku. Hazeni do jednoho pytle, populisticke reci ve smyslu, podivejte na ty spiny, na ty pokazene. To neni poctive. Pac se me to netyka, tak mam pravo urazet? Vy jste naznacil, ze clovek je stvoren tak, aby byl lomplementarni ve smyslu hetero muz s hetero zenou. Ja si myslim, ze kazdy sam vi nejlip, s kym je komplementarni a co je pro nej prirozene. Nuceni homosexualu k zivotu s zenou mi prijde podobne jako bych nutil sveho psa, masozravce, aby jedl travu jako bylozravci. Vezmu mu maso, predlozim pred nej travu a reknu: "Koukni na tu kravicku na louce, jak se hezky pase, vezmi si z ni priklad! Proc musis zlobit a nejsi hodny jako ona? "

T. Bílek 16.12.2012 17:12

Re: Děkuji,

Podařilo se vám dokázat, že Bůh stvořil více variant? Opravdu? Já nemám důvod pochybovat o slově "Od počátku stvoření‚ Bůh učinil člověka jako muže a ženu" (např.Marek 10,6). Že se něco pokazilo, a že jsme všichni  přišli o původní slávu a (chcete-li) o  "komplemetaritu" všeho ve všem, netřeba dokazovat. Je to věc víry. Věříme, že tento svět je jediný pravý? Nebo věříme ve slávu původního stvoření a ve slávu toho, co má přijít? Jako ten, který věří ve vzkříšení, věřím zároveň ve slavný spasitelův záměr v našich osobních příbězích.  Nejsme stvořeni pro tento svět. Díky Bohu, že nám dává schopnost, abychom tímhle temným světem prošli v Jeho síle. Píšete dále: "Cirkev a vira je jen pro heterosexualni osoby s plne vyvinutymi organy." Myslel jsem, že se považujete za křesťana. Pokud ne, pak vám chci říct, že víra je pro všechny (homosexuály, heterosexuály, hermafrodity aj.) věcí kříže. Věcí, kdy uznáme (resp.poznáme), jak slabí, hříšní a sobečtí jsme. Ale o to více: jak dobrý a mocný je Bůh k nám - i k vám osobně. Bůh, kterému můžeme důvěřovat, že nás provede: Oblakovým sloupem uprostřed tmy. Přes moře. Přes Jordán i přes poušť. Pokud si někdo evangelium maluje narůžovo, a nespoléhá na Boží moc, ale na svou chatrnou heterosexualitu, pak se šeredně mýlí.

J. Klimecký 17.12.2012 13:01

Re: Děkuji,

Kdo tedy stvoril homosexualy, transsexualy, hermafrodity?

J. Klimecký 17.12.2012 13:16

Re: Děkuji,

Mi prijde, ze jste v pominuti smyslu. Ignorujete realitu. Kdo tedy stvoril ty pokazene lidi? Z ceho chcete obvinit hermafrodita?

T. Bílek 19.12.2012 13:56

Re: Děkuji,

Stvořil je Bůh. Všechny nás stvořil. Jsme ale hříšní, nedokonalí, slabí. Bez Boha si nepomůžeme sami. Proto Bůh poslal svého Syna, Spasitele. Aby nás svým aktem lásky, obětí na kříži, vysvobodil.  Viděl jste v pondělí v noci film XXY (na ČT2). Smutný fil o  "hermafroditovi" (když už chcete tento nekorektní výraz používat). Příběh o zoufalství, odcizení, nepříjetí a nepochopení okolím.  Pro mě je Boží obětavavost projevem zotožnění se s osobou takto trpící. Nědějí na světlo, na východisko. Co zbývý hermafroditovi? Totéž, co každému člověku, tak nekonečně odcizenému, ač si to už uvědomuje nebo ne... Král David, vojevůdce, bojovník a člověk, ktyrý byl ve vážnosti, se modlil takto: "Dlouho ještě musím sám u sebe hledat rady, strastmi se den ze dne v srdci soužit? Dlouho ještě se bude můj nepřítel proti mně vyvyšovat? Shlédni, Hospodine, Bože můj, a odpověz mi! Rozjasni mé oči, ať neusnu spánkem smrti,ať nepřítel neřekne: „Zdolal jsem ho!“ Moji protivníci budou jásat, zhroutím-li se. Já v tvé milosrdenství však doufám, moje srdce jásá nad tvou spásou. Budu zpívat Hospodinu, neboť se mě zastal." Tomu se říká víra.

J. Klimecký 20.12.2012 0:04

Re: Děkuji,

Film XXY  jsem bohuzel nevidel. Ovsem srovnavanim pozice hermafrodita s kralem Davidem, ktery se modli, aby zdolal nepritele v boji,  mi prijde jako mimo misu. Proc nepripustite, ze proste na nektere otazky Bible nema odpoved a nektere lidi, ani situace nepopisuje, ani se jimi nezabyva.

T. Bílek 20.12.2012 14:00

Re: Děkuji,

Bible se každým člověkem explicitně nezabývá. Máte pravdu. Ale Bůh miluje každého. A každý čelí stejné duchovní opozici - člověk s pseudohermafroditní poruchou i král David. Pro každého Ježíš položil život, a každému stvořil cestu záchrany a uvedení do svého pokoje, radosti, požehnání. Proto může každý hledat Boha a slyšet Jeho hlas. Netvrdím, že nemocný člověk (ať už rakovinou, transsexualitou či pseudohermafroditními příznaky), vždy zakusí uzdravení. Ale věřím, že Bůh člověka stvořil "jako muže a ženu." Člověk ("hermafrodit"), který hledá u Boha potvrzení sebe sama, který zakouší sebepřijetí, a který nalézá svou osobnost, tedy - dle mého soudu - nalézá vnitřní jistotu, zda je mužem nebo ženou. Postupně, těžce, ale zřetelně.  A to přesto, že jeho tělo může i nadále vykazovat poruchu formou přítomností znaků obou pohlaví

J. Klimecký 15.12.2012 14:22

Re: Děkuji,

Jo a rict tomu cloveku, ze je neschopny pro manzelstvi, tim padem musi zustat sam - to je tedy vyhra. To je uzasne, ten bude uplne touzit, aby mohl byt v cirkvi. Bez cirkve muze zit stastny zivot a s cirkvi bude jen trapeny. Chudak - ten si v cirkvi zazije peklo. Cirkev a vira je jen pro heterosexualni osoby s plne vyvinutymi organy. Pro ty je pripraveny zivot v paru, zivot v manzelstvi. Podle litery zakona. Ostatni maji smulu. Uzasne. Jak spravedlive. Pro vsechny odlisne tu je nachystany bud celibat nebo predstirani a lzi a ruzne jine kriveni v neprirozenem vztahu.

Z. Kulhánková 22.11.2012 18:18

Re: Děkuji,

Já to nejsem, kdo přirovnává pytložvejky k hnijící scíplotině.

Mimochodem, když mě tak všude sledujete, asi už jste si koupil moji novou knížku

https://www.nln.cz/knihy/narozena-pod-toulavou-hvezdou/

J. Klimecký 21.11.2012 13:22

Registrované partnerství je stálejší než manželství

http://www.novinky.cz/domaci/282527-registrovane-partnerstvi-v-cesku-je-stalejsi-nez-manzelstvi.html

Z. Kulhánková 22.11.2012 18:09

Re: Registrované partnerství je stálejší než manželství

To si musíte počkat ještě takových 50 let, abyste srovnával srovnatelné.

Š. Šafránek 21.11.2012 11:26

Výborný článek.

Díky za fundovaný, precizní a jako vždy zajímavý a čtivý text. Myslím, že takto zpracované téma by bez problémů obstálo jako diplomová či doktorandská práce dejme tomu na fakultě sociologie.

T. Bílek 21.11.2012 12:32

Re: Výborný článek.

Díky, pane kolego. Nicméně myslím, že s tou diplomovou (či doktorandskou) prací to přeháníte. :-)