23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

HISTORIE: Casablanca a český odboj

Na tento rok spadá 75. výročí filmu Casablanca, který kdysi získal řadu hollywoodských Oscarů. Vzpomínám si, jak těsně po válce vzrostla nad vchodem do kina Sevastopol (dnes Divadlo Broadway) reklama na něj.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Orel, Mgr 5.1.2017 18:16

CASABLANCA

Tohle je zjevné objevování Ameriky. Zminěné filmy a některé další vznikly v situaci, kdy v Americe neměl nikdo, včetně hollywoodských scénáristů, představu o tom, co se vlastně v Evropě, okupované nacisty, děje. (A každý, kdo studoval dějiny filmu, to ví.) Jejich cílem bylo mobilizovat veřejné mínění Ameriky do války proti Hitlerovi. Samozřejmě, že tam jsou nesmysly. Ale zamysleli jste se nad tím, proč je Casablanca dodnes zcela kultovní záležitost?

R. Kulík 5.1.2017 17:19

kde jste to sebral?

Je to samozřejmě nesmysl. Vinit z toho komunistické školství je další nesmysl. Předobrazem byl snad André Simon (Otto Katz)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Andr%C3%A9_Simone

J. Friedlaender 5.1.2017 17:08

Nepřesná úvaha

Celý tón článku vychází z falešného předpokladu, že ve skutečné Casablance byly v r. 1941 stejné poměry jako v "našem" protektorátě. Tam totiž nebyl krutý okupační režim jako u nás, nýbrž vláda kolaborantů se sídlem ve Vichy, která byla přece jen mnohem méně krutá a udržovala např. diplomatické styky i s Británií a Spojenými státy. Německý generál ani gestapo tam přímo zatýkat nemohli. I když film líčí tamní poměry až jako příliš volné, nechybuje zdaleka tak, jak to líčí autor. Ty poměry se na chvíli změnily koncem roku 1942, kdy nacisté okupovali zbytek Francie včetně části kolonií, ale pak už velmi brzy přišlo osvobození Američany a Svobodnými Francouzi.

Film budil u některých našich spoluobčanů vždycky pohoršení. Vzpomínám na kritiku v Právu lidu (1947), jejíž autor jej sepsul proto, že se náš odbojář jmenoval Viktor László. Opravdu závažný nedostatek.

I. Novák 5.1.2017 13:54

Jakkoli komentovat

většinovou Hollywoodskou produkci nemá vůbec smysl. Zpravidla se musím smát i při nejvážnějším dramatu. Nikoli snad ději, ale naivitě, či snad pitomosti, tvůrců.

S. Rehulka 5.1.2017 13:47

Nu, pane Drábku.....

....vážil jsem si Vašeho otce a měl jsem rád jeho knihy.

Vy se jmenujete stejně, ale jste někdo úplně jiný !

M. Prokop 5.1.2017 15:29

Re: Nu, pane Drábku.....

Ne, je to ten samý, ale taky se divím, že se nějak pomněnil.

T. Krystlík 5.1.2017 11:37

Autore,

je možné 1357 až 1585 osob (počty se v různých zdrojích liší) popravených po atentátu (a nikoli pouze v souvislosti s ním - též za držení zbraně, za chybějí přihlášení k pobytu, za křivé nařčení jiného člověka) plus exekuce mužů v Lidicích a Ležácích nazvat masovým vražděním?

J. Jurax 5.1.2017 23:29

Re: Autore,

A jak velké vraždění si podle Vás zaslouží přívlastku masové?

J. Lepka 5.1.2017 11:29

Vztah Hollywoodu k realitě.

Doporučuji Remarquea: Stíny v ráji. Skvělý popis přístupu filmařů k realitě v Německu. Dalším zdrojem je neuvěřitelné překvapení z běžné německé praxe v prvním osvobozeném koncentráku. Přestože v té době již existovalo dost důkazů o zvůli a zvrhlosti SS, americká veřejnost prostě nevěřila. Zda z naivity nebo díky propagační činnosti německých emigrantů je celkem fuk. Je evidentní, že dodnes si neuvědomují rozsah deformace vlastních myslí Hollywoodem.

J. Jukl 5.1.2017 10:10

Nepolapitelný Jan

Je obecně známo (a škoda, že to v článku nezaznělo), že předobrazem Laszla byl český odbojář Jan Smudek, kterému se pro jeho brilantní a dobrodružný útěk z protektorátu přezdívalo "Nepolapitelný Jan". Více o něm zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Smudek

J. Lepka 5.1.2017 11:30

Re: Nepolapitelný Jan

Dík za info, neznal jsem. Inu komunistické školství.

M. Prokop 5.1.2017 8:54

Názorná ukázka toho,

jak si člověk (režisér či autor) žijící v demokracii nedovede představit detaily života v diktatuře, lhostejno, zda německé nebo sovětské, kambodžské, korejské, čínské ...

O. Mayer 6.1.2017 21:27

Re: Názorná ukázka toho,

.. ono nemusíme chodit do filmu či Ameriky 40 let. Např. v těchto diskuzích se lze velmi často setkat s názorem, připodobňujícím současné poměry (se kterými samozřejmě ne každý musí souhalsit) ke Třetí říši či komunisticé diktatůře (a ti dotyční tomu snad dokonce i opravdu věří).

P. Sulc 5.1.2017 2:35

že německé masové vraždění,

které následovalo po atentátu na Heydricha,

mělo za následek, že velké úspěchy českého odboje se staly minulosti........Prosim vas, pane autore, co to bylo za ty velke uspechy? Cetl jsem, ze Benes podnitil atentat na H. hlavne proto, aby se Cesi ukazali take jako odbojari, nejen jako kolaboranti, co pracuji dobrovolne prescasy v munickach za extra pridely potravin ci flasku rumu, v universalni vymluvou, ''mam rodinu''. Nenamlouvate si neco, v ceske historii by to nebyla novinka.

M. Prokop 5.1.2017 8:55

Re: že německé masové vraždění,

Nejen v české.