25.6.2021 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

HISTORIE: Atentát v Sarajevu a „Mým národům“

Letošní léto přináší několik kulatých výročí a člověk v mých letech si klade otázku, která událost nejvíc ovlivnila náš život a byla rozhodující pro další vývoj světa. 6. června to bylo 70 let od vylodění spojenců v Normandii a 28. června uplyne 100 let od atentátu na následníka trůnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vaňura 16.6.2014 16:24

Za WW1 nese největší odpovědnost

Německo. Německý generální štáb chtěl válku nejpozději od r. 1910 a to proto, že měli pocit, že čas pracuje proti nim.

Aby se to dalo pochopit, je třeba zbavit se jedné komunistické lži. Carské Rusko nebylo oproti západní Evropě o nic zaostalejší, než je Rusko dnešní, ale ekonomicky šlo před WW1 silně nahoru. Car např. stavěl ročně dvakrát tolik kilometrů železnic, než Generalisimus Stalin. Proto Rusko tlačilo na spojenecké Srbsko, aby přistoupilo na Rakousko-Uherské požadavky (a Srbsko skutečně jejich většinu přijalo), nebyli dosud na válku přípraveni.

Německá vláda hledala ovšem ZÁMINKU k naplánované válce, aby protiválečně naladěná německá sociální demokracie nedokázala vstupu do války zabránit.

Teprve po WW1 se dostaly Britům do rukou dokumenty dokazující, že Německo od počátku jednalo tak, aby jakoukoliv mírovou dohodu znemožnilo.

Britové přitom napřed nabízeli zprostedkování, pak ale začali Němcům hrozit, ale bezvýsledně.

M. Krátký 16.6.2014 15:07

Moje "osobní" účast v první světové.

Oba moji dědové - z otcovy i matčiny strany bojovali v první světové a dokonce se po válce domluvili, že oba sloužili někde v Maďarsku u stejného pluku. Víc toho nevím. Hezký den.

J. Dvořák 16.6.2014 8:41

Verbež lidská je nepoučitelná !

Mydlí se to na Ukrajině a mohamedáni se do toho obuli už dřív a hezky si válčení užívají, a jelikož pán Bůh padnul u Stalingradu tak tu lidskou pitomost už nemá kdo zastavit !

P. Dvořák 16.6.2014 14:08

Re: pán Bůh nepadnul u Stalingradu,

on nepadnul nikde, ale vykašlal se na nás 15. června 1389 v bitvě na Kosově poli.

J. Babička 16.6.2014 18:44

Re: pán Bůh nepadnul u Stalingradu,

Nevykaslal se, jen nam dal mozek, aby sme mohli pochopit tak jednoduchou vec, ze kdyz se Evropa sjednoti, tak muslimove nemaji nadeji.. jenze evropske staty a narody meli radost, kdyz se neco tomu druhemu nepodarilo, nebo byl porazen. No a tak nikdo neprisel na pomoc Byzanci, kdyz se zoufale branila a cekala na pomoc. To umoznilo Turkum se dostat na  Evropsky kontinet. No a pak snadno porazeli jeden stat a narod za druhym. Teprve kdyz stali u Vidne tak to nekterym doslo a preci dokazalo se par  evropanu spojit a poracit je, Samozrejme jen par, Francie v te dobe poskytovala ukryt muslimskemu lodstvu a mela radost, ze jejiho nejvetsiho konkurenta, rakousko, turci vyridi a protestanit meli radost, ze katolikum to turci natrou.

J. Babička 16.6.2014 5:07

poznamka

No arcivevoda rozhodne valkychtivy nebyl. Byl mimo jine cestnym generalmajorem v ruske armade a zastaval nazor, ze je nesmysl, aby se habsburska a romanovske dynastie, navzajem svrhovani s trunu. To ze skutecne spripravoval studie, jak rakousko sfederalisovat je pravda, mel na to dokonce dosti velky stab. Jenze ty studie se stale menili, nikdo nevi, jak by to dopadlo ve skutecnosti. Nesmite zapomenout, ze rakouska rise byla beznadejne rozdelena a madarska cast byl v podstatne nezavisly  stat s parlamentem, vladou a predsedou vlady i vojskem spokeny s tou druhou casti, jen osobou panovnika a celni unii.  No a tak neni jasne, jak by madari reagovali na pokus madarsky stat rozdelit. Jsou znamy vyzvy arcivevody k jeho milovanym chorvatum, at jeste chvili vydrzi, ze az bude cisarem, ze jim vse vynahradi. Jenze zasahnout proti madarsku by slo asi jen vojensky a dobrovolne by asi niceho nedosahl. Madari, kterym chtel vzit uzemi obyvane nemadary, ho nenavideli stejne jako on je a tak ty spekulace, ze naivni srbsti vlastenci byly do toho vmanipulovani madary. V srbskem zajmu skutecne nejednali.

O te prisaze, je hodne reci. Jenze ona ta prisaha je oboustrana. Panovnik take sklada prisahu narodu. A protoze dva posledni cisari, odmitli slozit prisahu ceskemu kralovstvi, coz zadny jiny habsburk neudelal, tak ani cesi nebyly vazani prisahou panovnikovui..

J. Babička 16.6.2014 5:18

Re: poznamka

Kdyz posledni rakousky cisar Karel, se nechal korunovat madarsskym mkralem a prisahal na nedelitelnost madarskeho statu, tak ty iluse o fedralisaci nejak vzali za sve, zbvalste kdyz nemci stale vice byli nadsni mmislenkou, pripojit se k nemecku a vuyvorit tak velou risi od more k mori.

Arcivevoda si vzal ceskou hrabenku Chotkovou, K vuli tomu byly jeho deti vylouceny s habsburskeho rodu. Jenze po valce, cesi videli majetek, ktery  tem sirotkum mohou ukradnout a tak je dodatecne prohlasili za habsburky a deti ceske matky a v cechach  narozene s cech vyhnali. Hitler oba chlapce poslal do koncentraku, ale prezili.

J. Farda 18.6.2014 23:12

Re: poznamka

Vážený pane, měl jsem ve své profesi tu čest a potěšení setkat se s možná Vaším příbuzným Dr. Vácslavem Babičkou.Vidím, že víte a znáte. Ajť jste s ním ano čili nic v přízni, zdravím Vás a přeji Vám vše, co se člórbdovi na této zemi (zeměguli) chodícímu přáti dá. Mějte se!

P. Dvořák 16.6.2014 4:09

Četl jsem před několika roky zajímavý článek,

kdy autor nerozděloval a nečísloval světové války. Dle jeho názoru Velká válka (později přejmenovaná a přečíslovaná na I. světovou) prostřednictvím mezinárodní občanské války v Rusku a následně mezinárodní občanské války ve Španělsku plynule přešla v tzv. II. světovou válku. Tedy šlo z budoucího pohledu historie o jeden vleklý světový konflikt od r. 1914 do r. 1945. Spíš taková II. třicetiletá válka.

Za jistých okolností si autor pohrával s myšlenkou, zda by do tohoto konfliktu nešlo zahrnout i Korejskou válku a Vietnam.

P. Sulc 16.6.2014 3:51

Pred deseti, patnacti lety

vyslo uz dost knih, ktere tvrdi, ze za prvni vslku mohou v podstate vsechny velmoci. Ze  proste situace poslwdni desetileti eskalovala do bodu, ze uz zadna velmoc nemohla ustoupit, aby neztratila tvar a ted vztoupily v platnost ruzne ty takne dodatky k mezinarodnim smlouvam A ze k valce malem doslo uz 1908 a tusim i 12, kvuli Maroku. A dokonce bylo psano, ze posledni dva tydny Wihelm delal vse mozne, aby k valce nedoslo    Mam dojem, ze v Cesku se stale nosi to starodavne vlastenecke klise, ze habsburska rise byla risi zla a cisar neco jako Lucifer a jedini dobri lide jsou ti nasi slovansti bratri na vychode.

I. Dekyský 16.6.2014 1:23

Ano,

tak takhle to zcela určitě nebylo. Skutečně velmi zkreslené vnímání tehdejších událostí...

R. Szewczyk 16.6.2014 1:01

hm

ano,přesně,výklad dějin čechů v dvacátém století podle Jiráska,pardon,Krejčího,,tím chci vyslovit poděkování za připomenutí,že vnímání toho století dvacátého,se v česku sto let nemění,je konzistentní,konzistentní blud má jisté kouzlo,sice kouzlo nechtěného,ale přesto má jistou vypovídací hodnotu,a to tu,že .......píp píp píp píp píp píp píp a taky píp píp píp pí  nebo píp píp píp píp píp

J. Vyhnalík 16.6.2014 0:17

Revolver

Gavrilo Princip nestřílel z revolveru, ale pistole Browning M 1910. Což mu schválil i Josef Švejk, který by si na to taky vzal Browning.

Z. Kulhánková 16.6.2014 0:43

Re: Revolver

Vypadá to jako hračka, ale přitom s tím můžete zastřelit dvacet arcivévodů, tlustých nebo tenkých. (Omlouvám se za nepřesnosti, knihovnu mám ještě v krabicích a nemám kde vyhledat přesné znění.).

S. Prosek 16.6.2014 0:55

Re: Revolver

Bohuzel atmosfera je zatracene podobna konci " La Belle Epoque ".

Z. Kulhánková 16.6.2014 4:16

Re: Revolver

To máte pravdu. Nebo taky konci říše římské.

S. Rehulka 16.6.2014 4:33

Re: Revolver

No ono je to z různých pramenů uváděno různě ! Švejk, potažmo Hašek nejsou věruhodné autority, ale hlavně se mluvilo o "sedmi kulích, jako v Sarajevu" ! No a sedm ran měl v bubínku i revolver Nagant (původně také belgická zbran, ale ve výzbroji carské i sovětské armády a tamtéž vyžáběný v licenci.)

Z. Kulhánková 16.6.2014 4:48

Re: Revolver

http://en.wikipedia.org/wiki/FN_Model_1910