27.11.2020 | Svátek má Xenie


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ryšánek 5.7.2007 12:22

Zborov

   Včera ráno tzn. 4.7.2007 jsem se vrátil z cesty do Zborova (Zboriv) na Ukrajině. Jsou tam velmi přátelští a dobří lidé. Kraj je to krásný, ale chudý.

Jsem hrdý, že jsem tu cestu absolovoval, protože je to pro mě něco jako Mekka pro muslima. Každý Československý vlastenec by měl alespoň jednou za život navštívit Zborov a poklonit se s nevýslovnou vděčností našim lidem, kteří za nás obětovali své životy.>-

Ryšánek 5.7.2007 12:15

Re: Ceskoslovensko

Komunisty ani bolševiky nemusím, ale obávám se, že nemáte tak zcela pravdu.

 Legionáři důsledně dodržovali politiku T.G.M. o nevměšování se do ruských záležitostí. Pokud bojovali proti bolševikům, pak z důvodu obrany nebo později z důvodu otevření cest k Vladivostoku. (zjednodušeně řečeno)>-

rolandszewczyk 5.7.2007 4:49

TATO

epizodní potyčka první WW,v níž dezertéři a zrádci bojovali proti svým lidem,si nezasluhuje větší pozornostid

,

ehanus 4.7.2007 16:12

Výročí

Poděkování autorovi za tento článek. :-)

michal 3.7.2007 20:43

na co být hrdý?

Hrdinné tradice jsou falešná náplast na neschopnost vyřešit společenské problémy nekrvavou cestou. Vytvářejí mýty, zamlžují komplikovanou realitu, manipulují minulostí, aby mohly manipilovat dneškem a zitřkem. V roce 1917 žádné Československo neexistovalo! Byla zde RK monarchie a carské Rusko v předvečer státní změny. Za koho bojovali odvedenci ze západní Ukrajiny? Taky za Československo?

Válečný konflikt 1914-1918 byla velmocenská válka, kde se sice odehrálo množství "statečných, hrdinských" akcí, ale jinak to byla všobecná jatka, kterým se dodatečně účelově a jen parciálně přikládá vyšší mravní cíl.

Nezpochybnitelně právně dezertéři jsou kladeni za vzor mládeži. Byli to jistě drsní chlapi v drsné době. Ale takoví byli na obou, vlastně na obou stranách fronty. Je to tragedie lidských dějin, že ať volíš věrnost kterékoliv instanci - vždycky je to ve válce pro řadovího vojáka špatně.

A  tirády o hrdosti jen dokazují, že jsme se nepoučili.

User 3.7.2007 19:17

Re: Re: Je co slavit ? Legionáři byli vlastizrádci, na tom chceme budovat tradice ?

Boze to je ale BLB !!!

Limahong 3.7.2007 0:33

Re: Je co slavit ? Legionáři byli vlastizrádci, na tom chceme budovat tradice ?

Vy mily pane, vy nechapete vubec nic.

Mistr Jan Hus 2.7.2007 21:59

Je co slavit ? Legionáři byli vlastizrádci, na tom chceme budovat tradice ?

Nebo to špatně chápu ? ;-D

BZA 2.7.2007 20:06

Re: neni ta agitka na konci zbytecna?

A ty si asi naivně myslíš, že by si to Rakušak společně s Germánem rozdávali proti Rusákům a my by jsme to komentovali v zakouřených putikách a vůbec by se nás to nedotklo?;-D

s.p. 2.7.2007 19:35

Re: Tyto články

www.franzferdinand.cz/cz/Uvod

rada nesmirne zajimavych odkazu. Podtykam muj deda BOJOVAL u Zborova, jeho bratr padl jako jednorocak v Alpach.

jiří s 2.7.2007 17:10

důstojník

Jen malá technická poznámka: V ruské armádě byl praporčík (praporščik) nejnižší důstojnická hodnost (přesněji oběroficěrskaja, tj. nižší důstojnická), ekvivalent pozdějšího podporučíka (mladševo lejtěnanta) zavedeného v SSSR. Takže J. J. Švec byl důstojníkem už u Zborova.

Honza ze Žižkova 2.7.2007 15:08

Re: Rakousko se nemělo rozbíjet?

On Karel ještě jako následník trůnu vedl jednání o separátním míru. Bohužel se ho nepodařilo dojednat.

Část té nedohody padá i na Masaryka, který už v té době měl zájem výhradně na rozdělení R-U a burcoval tímhle směrem veřejné mínění v Anglii a v Americe.

Je to celkem složitý propletenec.

AKA 2.7.2007 15:07

Re: Tyto články

Myslíte jako třeba tady? http://cz.altermedia.info/historie/zborov_3277.html

milipa 2.7.2007 14:10

Zborov byl bratrovražedný boj

Zborov byl bratrovražedný boj a to doslova. Protivníkem našich legionářů byl plzeňský 35.pěší pluk, na bojišti se skutečně setkali nejen příbuzní, ale podle dobových svědectví opravdu i bratři ! Útok byl skutečně naplánován a řízen nižšími českými důstojníky, protože ruký generál Selivačev byl neustále opilý.....

zru 2.7.2007 12:51

Re: Rakousko se nemělo rozbíjet?

general, marsalek... spis bych rekl, ze na jeviste dejin prichazely nove ideologie (nabozenstvi): bolsevismus a jeho odnoze, nacionalismus, resp. socialni nacionalismus, fasismus

zlaty R-U 2.7.2007 12:32

-

"Rakousko-Uhersko se zvrhlo v pouhý nástroj dobyvačnosti..."

A co Rusko, to se vzdycky drzelo mirumilovne stranou a neporobilo a nevyvrazdovalo  narody az k Vladivostoku a melo zrovna  zalusk na Balkan.V cele historii jsme vzdycky patrili k stredo-zapadni evropske civilizaci.  Rakousko-Uhersko bylo v porovnani s tmarskym zaostalym  Ruskem risi osvicenych panovniku a humanismu.  Tak jsme meli narodni stat 20 let, a co prislo potom? Nejdriv Benesovo: lepsi pan Hitler nez Habsburg.

Ing. Václav Křepelka, Ph.D. 2.7.2007 12:19

Rakousko se nemělo rozbíjet?

Masaryk neměl Rakousko rozbíjet! Na toto jsem odpovídal v minulých pětadvaceti či třiceti letech nesčíslněkrát. Tedy TGM ještě v létě 1914 neměl toto v úmyslu ani náhodou. Měsíc trvající složité diplomatické peripetie mezi sarajevským atentátem a rakouským vyhlášením války Srbsku odhalily i v samotném Rakousko-Uhersku kdo je kdo. A viníky jsou jednoznačně představitelé válečné strany zahraniční ministr hrabě Berchtold (pán na Buchlově a Buchlovicích) a chorobný válečník, náčelník generálního štábu generál Conrad von Hoetzendrof. Rakousko naplnilo svoji historickou funkci již zatlačením Turků v 18. století a přežilo nejméně o dalších 70 let díky vítězštvím maršálka Radeckého z Radče. Tato léta se dojemně kryjí s vládou Františka Josefa I. A byl to on se svojí malostí, který prohrál skoro všechny války a brzdil jakékoliv snahy o modernizaci tohoto státu. Byť přispěl 100 000,- zlatými na české Národní divadlo. Následník trůnu Franz Ferdidand byl zabit a mladičký Karel na tu modernizaci měl ve válce příliš málo času. Takže Rakousko za svůj rozpad vděčí výše uvedeným pánům hraběti Berchtoldovi a generálu Conradu von Hoetzendorf! Za císaře pána složilo své kosti v Haliči, Srbsku a Itálii tuším 137 000 Čechů a Slováků, raněno s trvaléými následky bylo mnohonásobně víc.  

zlaty R-U 2.7.2007 12:14

Re: no jo, češi proti čechům ...

No, Gottwald bojoval na rakousky strane a Svoboda byl u legionaru na strane druhe. Pres 8000 z rad legionaru se pak rvalo za bolseviky. Jinak kdo cetl Pasternaka, tak si vzpomene, jak rika Lara Zivagovi, ze pred tydnem tu byli Cesi a obyvatelstvo se jeste nemoho vzpamatovat z te hruzy a desu.

www racek 2.7.2007 11:46

no jo, češi proti čechům ...

akorát každý jinde ... zrovna u toho zborova jsem trochu v rozpacích.

komantsch 2.7.2007 11:26

Ceskoslovensko

CSR vzniklo z boje proti bolsevikum. pokracujme v tom. Obrnene vlaky, kulomety a jdeme na RasPutina.>-

WWW 2.7.2007 11:08

Re: neni ta agitka na konci zbytecna?

Ach ta zla Evrpopa, zly svet, cesky holoubek musi byt neustale ve strehu !

N.A. 2.7.2007 11:03

neni ta agitka na konci zbytecna?

"Jen samostatné státy se mohou dobrovolně zříci části své suverenity...

Pro mého dědu to bylo podstatně jednodušší. Rakousko nás zatáhlo do války o kterou jsme nestáli, a aby se to neopakovalo po druhé, vybojovali samostatný stát.

Apropos, je v tom i poučení pro budoucnost. Věříme, že nás sjednocená Evrope nazatáhne do podobných jatek? To ono by pak bylo úplně jedno, že jsme se - stejně jako čeští pánové kdysi v temném středověku - vzdali své svobody dobrovolně a suverénně, víme?

Petr benes 2.7.2007 10:28

Pockejte, za chvilku dorazi nackove

a clanek zepsuji. Budou se odvolavat na "moderni" pojeti dejin. ;-)

Milan 2.7.2007 9:47

Děkuji

Díky za aktuální článek.

Petr H 2.7.2007 0:21

Tyto články

mám na Neviditelném psu nejraději.Jen škoda,že tento není doplněn nějakou raritní fotogalerií,jinak opravdu dobré.