29.11.2023 | Svátek má Zina


GLOSA: Zvládáme stres?

26.3.2010

Pravidelný sport je skvělou relaxací

Nedávno jsem si přečetl, že lidský organismus nebyl stvořen na multitasking, tedy vyřizování nebo zpracování několika záležitostí najednou (ženy prý jsou na tom o něco lépe než muži). Udivilo mně to, z byznysu vím, že jsme běžně takovým situacím vystavováni. Hrajeme simultánky na mnoha šachovnicích. Mnozí jsou přesvědčeni, že je více či méně zvládají.

Na druhé straně si všichni uvědomujeme, jak často jsme vystaveni stresu. Výsledky takového životního stylu na sebe nedají dlouho čekat. Nemusíme hned končit na psychiatrii, dostavuje se nezvládnutelná únava, zkratkovité jednání, syndromy vyhoření. Všechno to se obráží nejen v byznysu, ale v mezilidských vztazích. Dá se stres ovládat a řídit? Všechno začíná u pozitivního přístupu k životu. Nářky, ukazování prstem na ty, kdo nás zdánlivě přivedli do obtížné situace, nepomáhá. Každý den se nám přece stane něco hezkého nebo dokonce úžasného. I chyby, za které se platí, jsou jen školným, které v budoucnosti pozitivně využijeme. Nenapravitelní skeptici si mohou alespoň říci, že bude hůř. Musíme se naučit řešit malé věci mávnutím rukou a soustředit se na ty důležité, se kterými můžeme něco udělat. Pomáhá asertivita, agresivita škodí. Pravidelný sport je skvělou relaxací. Najděme si na něj čas. Relaxační techniky jsou prý úžasné, já osobně je ke své škodě nezvládám. Neškodí pravidelně jíst, někteří z nás to prý dokážou i zdravě. Nic nesmíme přehánět, stres z odřeknutí tenisového zápasu nebo vynechání oběda je zbytečný. Velké diskuse probíhají kolem rovnováhy práce a osobního života – worklife balance. Harmonie je úžasná věc, ale nemá smysl se stresovat tím, že většina z nás ji pravděpodobně dosáhne až v rakvi.

Adaptace na změny a jejich vítání jako součásti životního stylu vám často přináší do života nečekané pozitivní změny. Nemusíte být abstinenty, ale alkohol a drogy jako lék na stres opravdu nefungují. Občas si důsledně odpočinout nebo se vyspat také neškodí. Důsledností myslím dovolené bez e-mailu a mobilu. Nebojte se, váš podnik to přežije, pokud jste jej správně budovali a vedli. O řízení času toho bylo napsáno mnoho. Snad jen tři rady: neodkládejte důležité věci, naučte se říkat ne a důsledně vyhazujte věci, o kterých si říkáte – podívám se na ně později. Váš stůl a časový rozvrh to úžasně pročistí.

Přeji pozitivní přístup k životu. Začněte třeba tím, že zmenšíte počet partií ve svých simultánkách.

Týdeník EURO 11/2010