23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


GLOSA: Zpěv a křik

22.9.2020

Rozkmitané hlasivky jsou účinný nebulizátor

V březnu 2020 se v USA – Washington – sešlo 61 zpěváků a 2,5 hodiny společně zpívali, cvičili sborový zpěv. Od zřejmě jediného infekčního zpěváka se nakazilo covidem dalších 33 účastníků jistě a dalších 20 pravděpodobně. Dva z nich pak zemřeli (viz).

O tom,že zpěv je nebezpečný, jsou i další vědecké články (jeden kupříkladu zde).

Je nabíledni, že infekce přenášející se kapénkami z dýchacích cest lze omezit rouškami. O tom snad už nepochybuje nikdo.

Je stejně tak nabíledni, že klidným dýcháním se kapének v dechu vylučuje jen nepatrně, naopak kýchnutím a kašlem hodně. Proto se odedávna považuje za slušné kýchat a kašlat do kapesníku, nebo si alespoň zakrýt ústa/nos rukou či rukávem.

Mluvení je mírným producentem aerosolu, hlasitá řeč už více. Proto se má nyní ztlumit v hospodách a barech hudba podbarvující atmosféru – aby lidé nemuseli zbytečně na sebe při rozhovoru křičet a vytvářeli méně nebezpečného aerosolu.

Ale nad tím je zpěv a křik. Rozkmitané hlasivky je ideální nebulizátor, tedy zařízení vyrábějící kapky. Kde v Itálii byl počátek velké epidemie? Fotbalový zápas! Fanoušci křičí, řvou, k fandění to patří. A pak jdou do hospody, kde v křiku a hlasitém hovoru pokračují.

A jak k tomu přistupuje nyní 17.9.2020, v době exponenciálního nárůstu infikovaných covidem, Ministerstvo zdravotnictví ČR? „S účinností od pátku 18. září se v celé ČR rozšiřuje povinnost nošení roušek na všechny prostory škol..... Výjimku má první stupeň základních škol a vzdělávací aktivity, jejíž charakter neumožňuje nošení ochranného prostředku, jako je například tělocvik, zpěv, hra na dechové nástroje apod....“ (viz)

A tak váhám: I kdyby nebyl zpěv tak nebezpečný, jak se prostým selským rozumem jeví a jak potvrzují odborné články, musejí zrovna nyní žáci ve škole při zpěvu být – na základě úřední výjimky - bez roušek? I s nimi lze zpívat docela dobře. Ba otázka - musejí zrovna nyní společně zpívat v třídách? Používají úředníci selský rozum, čtou vědecké články?

Obdobně to platí pro jiná shromáždění, např. v kostelích nebo na koncertech folkové hudby. Když už zpívat, tak jedině s rouškou! Nebo venku, s rozestupy dva metry - optimálně když fouká vítr, který vzduch mezí zpěváky provětrává.

Třeba se doporučení Ministerstva zdravotnictví změní...