GLOSA: Zpátky ke strojům
Tak si představte to překvapení. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal zprávu, že státní orgány a korporace by neměly používat hardware a software čínských globálních hráčů HUAWEI a ZTE, jejichž systémy používá řada státních úřadů a orgánů a kteří jsou zásadními dodavateli operátorů mobilních sítí provozovaných na našem území..
Tento úřad spadající pod MV ČR vydal toto prohlášení krátce poté, co americká vláda se pustila do HUAWEI a tamní justice vydala mezinárodní zatykač na finanční šéfovou této firmy. Čína reagovala vůči Kanadě, která si tuhle rapsodii dovolila, bez skrupulí - výhrůžkou.
Tak to bychom měli. NÚKIB učinil velký objev, že čínské firmy, byť by neměly státní účast (kdo to u nich ale vlastně umí posoudit a rozklíčovat), se musejí zpovídat čínským zpravodajským službám. To přece zpravodajské služby po celé zeměkouli vědí a přesto na to vládní entity v mnoha zemích z vysoka kašlou a dá se jen tušit, že to nebude jen jejich neopatrnost. Například Německo je přímo vlajkovou lodí angažmá čínských technologických obrů ve veřejnoprávních entitách. Platí známé „finis coronat opus aneb za vším hledej korunu“, jak se praví v jedné starší dobré české detektivce.
Do toho všemožné hackerské skupiny i jednotlivci útočící na IT systémy úřadů a korporací na celém světě - jak v angažmá tajných služeb, tak i jen tak z plezíru anebo řekněme stavovské cti. Jen těch nákladů z veřejných peněz, co je třeba vynakládat na ochranu těchto systémů, a stejně je to někdy na dvě věci (redakce mi nepustí do textu ten správný výraz!). Skoro se zdá, že všechny slavné IT systémy jsou takový samožer - vyrábějí a dodávají se proto, aby pak se mohly točit daleko větší peníze za jejich ochranu a v tom mají výrobci zase své pazoury a tak pořád dokola. Přitom stavební povolení vám dnes nikdo rychleji nenapíše a rozsudek také ne, než jak za časů, kdy jsme o PC četli jen ve vědeckofantastické literatuře o vědeckofantastícké revoluci. Kde je zakopán ten smradlavý pes?
A tak navrhuji: zpátky ke strojům, myslím těm psacím. Napsali jste, přes kopírák třeba, ten jste spálili a písemnost jste doručili a když jste nechtěli mezičlánek, tak přímo a bylo to. Pak šup s tím do tresoru. Kdo je dnes umí otvírat, co hackeři? Slavní hackeři by šli do řiti a čínské firmy by musely hledat, jak sofistikovat pásky do psacích strojů, aby je bylo možno špionážně či operativně využít. Už je vidím, holomky. Indického výrobce elektrických psacích mašin čekají zlaté časy. Ještě. A jestli ne, tak se to celé stejně jednou krásně globálně podělá, až ten bordel někdo na pár hodin vypne. Pak nastane čas nás, co máme poznámkové bloky a popsané papírky po kapsách, které pak roztrhané házíme do záchodu.
A takhle my tady žijeme.