7.8.2020 | Svátek má Lada


Diskuse k článku

GLOSA: Zemřel tak, jak žil

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 16.7.2020 20:53

Pan Vodvářka se zabývá Jakešem! Vida!

Jakeš měl sice sekundový výpadek stran kuřat a teplé vody. Ale stran "nějaké budoucí změny měl jasno". Zdá se, že jasněji než nějaký Uhl se starým Rumlem dohromady. Partu okolo lidskotvářových komunistů typu Šiklové nebudu raději příliš zmiňovat.

Zkráceno. A nebyl jsem v té partaji.

P. Pavel 16.7.2020 22:08

Miloušovo "jasno", vyIízaný straníku hašku, bylo pusté žvanění, podobné tomu "sekundovému výpadku", kterých měl šedesát do minuty.

I. Štípek 17.7.2020 10:51

Víte, tohle Vodvářkovo opožděné běsnění musí lidem, co za jakešovské doby opravdu nastavovali kůži, připadat jen jako chorobné svlékání viny.

P. Pavel 17.7.2020 18:59

A ty to víš protože ... jsi je mlátil pendrekem.

M. Pivoda 16.7.2020 16:33

Vodvářka ve svém článku píše: "... Rigidní komunista od řečnického pultu najednou připustil, že systém, na který přísahal, prostě nefunguje, ..."

Z pozice nestranného pozorovatele upřesněme, že systém na který komunista Milouš Jakeš přísahal, nebyl konkurenceschopný s agresivním kapitalismem v okolních státech. Klíčové slovo pro úspěšnost (společenského i ekonomického systému) je tedy "konkurenceschopnost", které MUDr. Vodvářka určitě dobře zná v kontextu pozemské evoluce (kterou poprvé poodhalil Darvin).

Ale jak jsme na tom dnes, tj. v roce 2020? Co dnes konkuruje v minulosti produktivnějšímu kapitalismu? Nebo nemá snad společenský systém "kapitalismus" dnes už žádného konkurenta? Respektive se můžeme zeptat takto: bude zde (na Zemi) stávající kapitalismus navždy? Soutěživost /konkurenčnost je sice zakódovaná v lidských genech (a proto také je nereálný společenský systém "komunismus", kde všichni se navzájem budou jen milovat), ale nastupující generace lidí považuje zavedenou soutěživost za příliš drsnou alternativu pro svůj budoucí život. Pamětníci: Jste si jisti, že nastupující generace (generace X, Alfa,...) bude chtít vámi vydobytý kapitalismus až do skonání věků?

V padesátých letech dělnická třída nadšeně zpívala píseň: "Teď když máme, co jsme chtěli, do roboty zvesela!" Co ale dnes zpívají například Žluté vesty ve Francii, tj. v zemi obvyklých revolucí? Přimlouval bych se: Napište nám, prosím, svou důchodcovskou úvahu právě na toto téma. Milouš Jakeš má svůj pokus o změnu společnosti k lepšímu definitivně za sebou.

M. Pivoda 16.7.2020 18:37

Vodvářka svou úvahu začíná takto: "Jsem si téměř jist, že pokud by se kdokoli postavil s otázkou, kdo byl Milouš Jakeš před kteroukoliv střední školu, procento správných odpovědí by bylo nízké."

Parafráze: Jsem si téměř jist, že pokud by se kdokoliv postavil s otázkou "co hlavně položilo systém Milouše Jakeše" před pamětníky té doby, procento správných odpovědí by bylo nízké.

Julius César se prý modlíval takto: "Bože ochraňuj mne před přáteli, protože před nepřáteli se ubráním já sám." Spekuluji, že podobně se býval byl mohl modlívat i Milouš Jakeš. Proč?

Miloušovi mladší kolegové komunisté, když před listopadem 1989 navštívili v Paříži Pavla Tigrida, sdělili mu, že o socialismus vážně usilují už jen ti staří komunisté (jakým byl právě Milouš Jakeš), nikoliv mladší členové Komunistické strany. Těm mladším komunistům nestačilo majetek jen řídit, oni ho chtěli i vlastnit. Ano, socialismus prohrával v produktivitě s kapitalismem, ale Milouše Jakeše tehdy položila především ona metaforická pátá kolona. Ta položila systém Milouše Jakeše zevnitř.

Spekuluji do budoucnosti, že zevnitř bude položen i stávající kapitalismus, protože další (nastupující) generace mladých lidí ho nepovažuje za ten nejlepší možný společensko-ekonomický systém pro jejich život.

J. Jurax 16.7.2020 15:45

Je dobré si pamatovat.

Ten oblouk od Gottwalda, co buržoazii kroutil krkem, až po Jakešovy bojlery.

V. Čermák 16.7.2020 18:13

Kdo zažil, pamatuje si. Kdo nezažil, měl by v soudech být opatrný...

Š. Hašek 16.7.2020 20:20

Přesné, trefné, souhlas.

D. Stirsky 16.7.2020 15:10

V souvislosti s úmrtím Milouše Jakeše napadl mě tento příměr: Posledním korunovaným českým králem byl Ferdinand V. Jako císař rakouský vládl s pořadovou číslovkou I. Byl... zvláštní! "Der arme trottel Nandel", říkali o něm Vídeňáci. Epileptik, jednoduše uvažující, složité politické finesy nechápající a proslulý výrokem "Když jsem císař, tak chci jíst knedlíky!" Čili byl v něčem podoben zesnulému soudruhovi generálnímu a jeho bojlerům. Milouš ovšem určitě nevládl pěti jazyky, klasické hudbě zřejmě moc nerozuměl, na trubku nehrál a jen těžko si jej lze představit nad mikroskopem s vlastnoručně zhotovenými preparáty jednobuněčných živočichů či diskutujícího s botaniky o kapradinách a meších. Ano, i toto byl Ferdáček čili Ferdinand Dobrotivý. Na jaře 1848, když se ve Vídni začali lidé bouřit a mnozí jestřábi dvoru habsbursko-lotrinského požadovali střílet do davů děly, tak Ferda prohlásil jasně a nedvojsmyslně: "Do mého lidu se střílet nebude!" A odvolal Metternicha, což jeden historik komentoval takto: „Tak ten kretén vše urovnal.... Žádný z Habsburků neměl politickou koncepci velikosti metternichovského systému, ale právě ten slabomyslný v řadě habsburských panovníků měl dostatek rozumu a dostatek síly, aby se s ním rozloučil, když se zdálo, že je na čase.“ A nyní náš Milda! V jednom rozhovoru se jej ptali, zda se měla v listopadu 1989 použít proti demonstrantům síla! Tanky, děla, přelety stíhaček, Lidové milice a tak podobně. A soudruh šalamounsky odvětil: "Tak to je velká otázka." „Kdo má uši k slyšení, slyš.“ (Marek, 4.23.)

V. Čermák 16.7.2020 18:09

Tak, že jste věrným Satelitem svého pána Zemana, je známo. I tak váš myšlenkový pochod Jakeš-Ferdinand-Metternich-"Milda" (Zeman) je překvapivý. Zejména, že Zemanovi, prý soudruhovi, podsouváte Tanky, Děla, Milice a Stíhačky na listopad 89. Zeman sám se na rozdíl od Havla, demonstrace účastnil, takže by je přivolával sám na sebe. To je opravdu, ale opravdu Úsměvné.;-D;-D;-D

M. Rozbořil 16.7.2020 19:24

Ono je to těžké, když si někdo plete Jakeše se Zemanem. Takže je to úsměvné až skoro k pláči, oni chytrolín.

V. Čermák 16.7.2020 20:01

Oni nějakej takovej rozhovor s "Mildou" slyšel? Já né, tak snad mají pravdu a klidně popláčou...

D. Píšťala 16.7.2020 14:59

Voni autore, držej se svýho kopyta, tohle je jen příležitost pro vypatlance a profesionální trotly!

P. Pavel 16.7.2020 20:05

A ty jsi své příležitosti nezapomněl chopit.

D. Rajninec 16.7.2020 13:04

Vy mate vzácnu vlastnosť kopať do mŕtvych !

Tancujete tančeky víťazstva na hrobe 93 ročného senilneho strarca z hospicu ! Tak ako ste sa ventilovali na starej Polednovej , tej katanky z procesov . pri tom ona vtedy nebola ani prokurátorka , ale iba pološtudnetka-podržtaška súdruha prokurátora !

Ak chcete hľadať vinníkov , tak ich hľadajte tam kde sú ....

PS. Prejavy podobné Jakešovmu počúvam pravideľne aj dnes , a dokonca od premiera čo vyhral demkratické voľby s 1/3 všetkých hlasov !

Potom to vyzerá , že v ČR je 1/3 občanov stále "neprebudených " fňukajúcich za jakešovinami !

V. Čermák 16.7.2020 18:12

Pan Vodvářka málo poslouchá Martu: Zloba, závist, zášť, ať už pominou....

Š. Hašek 16.7.2020 12:05

Pane Vodvářko,

Milouš Jakeš nebyl sekerníkem. Byl takovým "typizovaným" finkcionářem. Bylo vidět, že mu ty kuřata pro lid leží na srdci.

Minulý režim jsem zažil, netoužím po něm. Sekerníky byli jiní a jiné! Viz mládí mnohých lidskotvářových, opravdu hnusných komoušů.

Jiřina Šiklová byla oblastní ideologická školitelka Lidových milicí. Byla také sekernice? Copak nám napíšete o ní.

Jakeš byl takovou šedivou myší, holt tu funkci vzal. V hloupém čase. A ČSLA Pavel a štrasbrusel Telička byli s Jakešem zrovna (kdo by to řekl, že) v jedné partě (též dost hloupé, co). Napište též něco!

D. Rajninec 16.7.2020 13:09

Keby bol sekerník , potom čo by boli Jindra , Kapek , Biľak ?

Š. Hašek 16.7.2020 13:45

Děkuji za poznámku.

Já poznal hodně komoušů. Od naprosto férovejch, kteří si desetkrát svoji legitimaci odpracovali - za husáka!!! Odpracovali opravdu pro okolí a lidi! Nemyslím ty slávy a vyprávěnky dnes v televizi.

Nemám rád komouše, kteří jen sáli, nic dobrého neudělali a nyní jsou "konzervativní celosvětoví demokraté".

Zkráceno.

Biľak je za blbce. Ale kdo sem s nadšením pozval Brežněva? Dubček, měnitel Evropy poválečné s komoušem Smrkovským. Jakeš ne.

Rok 1968 mi dal Skauta - Junáka. A teď babo raď! O Jakešovi bych diskutoval, makal bych stran štrasbrusele a takového Pavla. štrasbrusel je zhouba Evropy. Putin to ví.

Zkráceno.

J. Kadeřábek 16.7.2020 14:35

To byli zrádci národa, kteří se neštítili pozvat a tedy legalizovat ruskou okupaci. Chybí Vám Indra, Kolder a Švestka.

V. Čermák 16.7.2020 18:20

No ano, byli to Vlastizrádci volající na pomoc proti Vládě Sovětský svaz. A nyní máme novodobé Vlastizrádce, Zdechovského a Piráty , volající na pomoc proti Vládě EU Brusel.;-D;-D;-D

P. Pavel 16.7.2020 20:14

Máš to blbě, zákopčaníku. Co má rozkrývání podvodů a střetu zájmů podvodníka, tuneláře a bruselského patolízala bureše společného s Vlastí? Maximálně by se mohlo jednat o "burešozrádce". Ovšem chápu, že pro tebe jako jeho předposranou podržtašku je i burešozrádcovství hrdelní zločin.

Š. Hašek 16.7.2020 21:23

A ty si vyliž ....

Já si nezačal. Použit slovník předešlého příspěvku.

P. Pavel 16.7.2020 22:00

Ty ses akorát přilepil jako hօvnօ ke košili, vylízaný hašku. Kde? Tvůj srágoroidní slovník jsi použil leda ty sám.

J. Kadeřábek 16.7.2020 14:31

Vedl normalizační prověrky takže sekerník sedí.

V. Čermák 16.7.2020 18:23

Možná vedl, ale vyhazoval z jen KSČ, nikoliv z práce. V současnosti už bylo z práce vyhozeno, na hodinu, hodně lidí za názor. Vyhodili je Novodobí Sekerníci?;-D;-D;-D

V. Čermák 16.7.2020 11:40

Pane Vodvářko, Vy osobně na Jakeše vzpomíénejte jak uznáte za vhodné, ale druhým neraďte, jak mají oni. Jinak to zlé "Zatajení" , bylo podle mě z důvodu, aby novodobí kádrováci nedělali brajgl na jeho pohřbu. Byla to figurka, ale krev na rukou nemá.;-D;-D;-D

Š. Hašek 16.7.2020 12:09

Souhlas. Tak nějak.

A možná si pozvou do ČT09 nějaké lidskoprávního komunistu, Šiklovou, aby .......

I. Schlägel 16.7.2020 10:07

Byl to všivák. Z povolání.