1.12.2021 | Svátek má Iva


GLOSA: Zase jedny vyhozené peníze

24.8.2011

Dozvěděl jsem se, že obyvatelům známého sídliště Chánov se naskýtá lepší budoucnost. Zcela vybydlené a zdevastované sídliště bude obnoveno, za příspěvku fondů EU. Přesnou sumu si nepamatuji, ale řádově to jsou stovky milionů Kč.

Obávám se, že pokud to nebude provázeno dalšími kroky, jsou to zbůhdarma vyhozené peníze. I Chánov byl kdysi nové sídliště a to, jak se změnil, je způsobeno životním stylem jeho obyvatel. Představa, že někdo tento styl života změní jenom proto, že dostane nový byt, je absurdní. To po nějaké době povede jen ke vzniku sídliště Chánov II.

Co by potřebovali obyvatelé nejen Chánova, ale např. i neméně známého brněnského Bronxu, je program který by je přiměl k tomu, aby pracovali a nespoléhali na sociální dávky, aby děti chodily do školy a měly motivaci změnit životní styl svých rodičů. A taky aby postihy za přestupky a kriminální činnost byly důsledně uplatňovány a nebyly omlouvány z rasových či pseudosociálních důvodů.

To je ovšem mnohem složitější, než se blýsknout tím, že se věnuje suma peněz na opravu jednoho z mnoha existujících ghet, a demonstruje se tak snaha „řešit problémy“. Pumpování peněz do podobných akcí jenom zvyšuje představu zde žijících lidí, že pokud to bude opravdu zlé, stát (nebo někdo, např. EU) se o ně postará. Ale co je horší, přes všechny vynaložené prostředky budou mít obyvatelé slumů stále pocit, že jim společnost něco dluží, oni nemají a jiní ano. Pěkný případ, k čemu to povede, jsme mohli sledovat nedávno v Británii, považované za příklad demokracie.

Základním předpokladem pro výše zmíněný program by byla radikální změna systému sociální podpory. Ale k tomu, vzhledem k rozložení politických sil v ČR, dojde jenom stěží. Jak dopadl Jiří Čunek, dle mého názoru jeden z mála našich politiků, který pochopil problém a také navrhl pravděpodobně fungující řešení, dobře víme. Bylo mu řečeno tehdejší paní ministrovou pro menšiny, ať se do takových věcí neplete („severomoravaci“ by řekli „drž pysk“), ona si to bude řešit po svém. A nedlouho poté se pan Čunek vrátil do regionální politiky.

Takže vzhůru, podporujme sociálně slabé a opravujme jejich sídliště. Pár let to vydrží a bude je možné ukázat v televizních zprávách jako příklad řešení problému.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.