23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

GLOSA: Zakleté bydlení

Výraz mamahotel označuje situaci, kdy mladí odkládají osamostatnění. Není výjimkou, že u rodičů bydlí i třicátníci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kuhaj 21.6.2021 8:52

Tak dneska nevím, pane Petráčku. Vzpomínám si po převratu, jak jsem byl zrazován od možnosti odkoupení bytu. Nájmy jsou přeci laciné, a v mém věku kupovat byt...na co? No, čas oponou trhnul, takže o pravdivosti argumentu laciných nájmů se může přesvědčit každý. Než zdůvodňovat snahu bydlet ve vlastním nějakým post komunistickým myšlením, co takhle porovnat výši nájmů s výší hypoték? Nechtějí náhodou lidi bydlet ve vlastním, protože jim dochází, že platit nájemné ve výši hypotéky je prostě blbost?

J. Kadeřábek 21.6.2021 10:44

Petráček neví o čem píše. Ceny nájmů v poslední zatáčce před Vídní jsou i 20 tis. a malé byty nejsou vůbec. Takže pokud mám náklad ve vlastním 3 litry měsíčně tak to z důchodu zaplatím. Nájem těžko.

V. Kuhaj 21.6.2021 11:28

No samozřejmě. Důchodce bydlící ve vlastním je na tom o poznání lépe než bydlící v nájemním. To mě trochu mrzí, že tam Petráček cpe úvahu a la v postkomunistických zemích chtějí lidi bydlet ve vlastním. To ano, ale proto, že v postkomunistických zemích se s byty od převratu dějí takové věci, že bydlení ve vlastním je jediná jistota. Na rozdíl od zemí ostatních, kde tyhle cenové veletoče neznají, takže lidi jsou s nájmy v pohodě. Co ho to napadlo?!

P. Nešvara 21.6.2021 8:47

Dokud jste mladý a vyděláváte, tak budiž. Ale fakticky se vám chce platit nájem z důchodu? Nota bene když nájem je a asi i bude vyšší než ten důchod?

F. Svoboda 21.6.2021 9:33

Uhodil jste hřebík na hlavičku. Dnes když někteří pensisté naříkají, že nájmy jsou drahé, tak jim položím otázku : co jste dělali posledních cca 40 let, když jste nebyli schopni si pořídit vlastní bydlení ( alespoň jednopokojový byt ) ?

J. Nevrkla 21.6.2021 8:46

Když člověk vidí, kolik dnes stojí malý byt nebo dům, říká si, že něco je špatně. V tom chudém a neproduktivním socialismu si to většina mohla dovolit bez celoživotního zadlužení. A teď?

P. Nešvara 21.6.2021 8:49

Jo, ale také pořadník na byt v Praze byl tuším 25 let. A jako svobodný jste neměl šanci, neb rodiny měly přednost a v pořadnících jste jako svobodný muž neměl šanci se NIKDY dostat k bytu, protože těhotných bylo vždy více, než dostavěných bytových jednotek. Takže fronta před vámi se prodlužovala a nikoli zkracovala. Rv

J. Nevrkla 21.6.2021 8:59

Myslím, že domů a bytů se tenkrát stavělo více než dnes, a to jsme byli mnohem chudší. Většina odvětví se zproduktivnila a zlevnila, stavebnictví k nim nepatří.

J. Jurax 21.6.2021 12:04

No, my stavěli za bolševika panelák svépomocí a splátku anuity jsme měli rozpočtenou na 30 let, pravda při jednoprocentním úroku. Splátka ovšem nebyla vysoká, odpovídala výši tehdejších platů (30 000 byl v roce řekněme 1985 slušný ROČNÍ ČISTÝ příjem průměrného vysokoškoláka s praxí přes deset let); byla arciť vyšší než tehdejší nájem v tzv. státním či podnikovém bytě.

F. Kusák 21.6.2021 8:27

Je to také proto, že lidé si udělali z vlastnictví nějaké nemovitosti docela dobrou investicí, jejichž hodnota trvale roste a při pronájmu ještě vydělává. Vlastnictví RD pak umožňuje určitou nezávislost na státním systému. Vždyť dobrou investicí je úspora budoucích nákladů, zejména v oblasti energií, vody, drobné zemědělské produkce atd. Zvrátit to může jen nějaká nesmyslná opatření státu v oblasti daní a různých obecních poplatků. A výrazně zkrátit lhůty povolování staveb je trochu hloupá a zavádějící mantra. Dosáhnout efektivní změny je mnohem složitější proces, než si laik myslí.

P. Nešvara 21.6.2021 9:04

Ona ta myšlenka investovat do nemovitosti zase tak chytrá není. Podívejte se na tu Anglii. Daň z vlastnictví nemovitosti 1% ročně (což by při dnešní ceně domečku v Praze 20 milionů obnášelo nějakých 200 tisíc ročně jenom daň). Za Margarety Thatcherové v Anglii a v USA po roce 2008 klesly ceny domů o nějakých 40% - ovšem hypotéky zůstaly na původní částku. To musí být mňamka splácet deset let hypču polovinou výplaty a pak zjistit, že prodejní cena nemovitosti je nižší než nesplacený zbytek úvěru. No a v té Anglii mají ještě jednu bolševickou mňamku. U dědické daně nad nějakou částku (kterou dům hravě přeskočí) je dědická daň 40%. Takže jste bezdomovec, zdědíte dům po rodičích a musíte jej hned prodat aby jste měl na daň a bezdomovec jste dál - zbyde vám tak půlka peněz z prodeje a za ten si bydlení nepořídíte.

J. Kalina 21.6.2021 8:23

Kdyby každá babka nebo děda co mají v Praze nějaký domek, větší byt měl jistotu, že nájemník po řádném vypovězení smlouvy byt opustí resp ho policie nekompromisně vystěhuje do týdne, tak je k dispozici spousta malých bytů, pokojů k pronájmu a asi by se rozjelo i drobné investování do takovýchto možností. Pokud ovšem takový řádný občan vidí v TV jak squateři si v přímém přenosu dělají co chtějí, nerespektují rozhodnutí SOUDŮ!!, policie čumí a ještě jsou okupanti pro redaktory za hrdiny, tak se není čemu divit. Jestli tedy chce stát , obec investovat do levného bydlení, tak ať postaví nějaké ubytovny z "kontejnerů" pro ty co nehodlají dodržovat zákony a chrání obyčejné, slušné občany mající menší majetek, který by ho chtěli nějak využít, ale prostě mají strach někoho do svého domu, bytu pustit neb kdyby byly potíže (s placením, chováním), tak jim nikdo nepomůže a oni sami se neumí chovat jako grázlové co by si třeba s takovými uzurpátory poradili.

F. Kusák 21.6.2021 8:30

No máte pravdu. Základním předpokladem fungování právního státu je vymahatelnost práva a rovnost před zákonem.

F. Svoboda 21.6.2021 9:35

R^R^R^!!!!!!

J. Stehlik 21.6.2021 7:19

V Americe je 80% obyvatel ve svém. A průměrně se za život 4x prestehuji. Tudíž bydlení není koule u nohy. To my jsme si to našimi evropskými regulacemi tak nastavili, že majetek se neprodává ale dědí. Není tedy u nás důležité co vybudujete, ale co zdedite. Je to jen o nastavení systému ;-)

V. Vlach 21.6.2021 6:55

Jen jestli není zakleté nájemní bydlení. Filosofie vlastního bydlení je napadána a dehonestována, ale má to opačný efekt, než jak by horliví vzyvatelé nájemního způsobu existence potřebovali.

Je dobře, že region postkomunistické Evropy je zcela jiný než vyčichlý a monumentálně přežitý "západ".

Nepotřebujeme pijavice developerství, lobismu a dalších jedových šlahounů kapitalismu. Nepotřebujeme.

P. Milan 21.6.2021 7:37

Potřebujete. Jen si to neuvědomujete.Alternativou kapitalismu je socialismus. Pamatuji, nechci.

J. Stehlik 21.6.2021 7:46

Kapitalismus funguje i v totalitních režimech. Co je nedostatkové je drahé. Záleží jen na nastavených regulacich.

K. Kubik 21.6.2021 6:46

Nejak to nechapu... kdyz si koupim byt na hypoteku, tak platim rekneme deset-dvacet let vicemene ty same penize. Rozdil je v tom, ze po tech deseti-dvaceti letech uz najem platit nemusim. Bydlet v najmu je mozna normalni pro autora, ale kazdy rozumne uvazujici clovek da prednost bydleni ve vlastnim.

P. Jirkovský 21.6.2021 8:20

Nějak neumíte počítat - za hypotéku na byt v ceně 5 mil. Kč (Praha) zaplatíte s anuitou 8 mil. Kč. Zkuste si na kalkulačce, kolik vám půjde každej měsíc z účtu za deset nebo dvacet let.

V. Kain 21.6.2021 8:35

Souhlasím.Lidé chtějí vermomocí bydlet ve vlastním a berou si hypotéky.Čeká je splácení po dobu př.30let.30 let umořují dluh měsíc co měsíc 15 000 Kč.A to se nesmí nic přihodit, co by narušilo splácení a těch rizik je hodně.

J. Jurax 21.6.2021 20:12

Ano.

Jenže když platíte řekněme 12 000 nájmu, taky se nesmí stát nic, co by mohlo platbu ohrozit. Protože když neplatíte, dřív nebo později Vás majitel z bytu na dlažbu dostane. A peníze co jste vrazil do nájmu jsou nenávratně fuč.

Kdežto být zatížený hypotékou můžete prodat a získat tak aspoň část vložených prostředků zpět.

P. Jirkovský 21.6.2021 21:53

Hezký. Zvlášť, když jste do hypotéky už zaplatil třeba 6 mil. a byt vám prodává exedkutor v tz. "nouzi". Kolik asi dostanete?

J. Jurax 22.6.2021 12:13

Netuším.

Ovšem jen jedinec pošetilý až blbý to nechá dojít až do fáze exekuce.

K. Kubik 21.6.2021 8:43

Z vlastni zkusenosti vim, ze za byt v centru srovnatelne velkeho mesta jsem hypoteku splatil za neco pres deset let. Najem jsem mel pred koupi bytu zhruba polovicni proti hypotece, ale urcite by sel nahoru, protoze ke konci splaceni hypoteky se podobne najmy v okoli pohybovaly kolem 3/4 splatky. Ostatne, ne kazdy si kupuje byt v Praze.

J. Jurax 21.6.2021 20:25

No, podle Sreality prodej bytu 3+1 v Praze řekněme 70 až 100 M2 od 6 do 20 miliónů i víc podle lokality.

V Praze musí být blaze. Zejména pro majitele realit ... :-)

K. Machala 21.6.2021 3:14

Ne, bydlet ve vlastním je rozhodně lepší a zrovna v tomto dohánět Německo je špatně. Už třeba proto, že v nemovitosti nemít peníze a místo toho mít jakési číslo na účtu je v době experimentálních záporných reálných sazeb rizikové. To by ekonom měl vědět a neekonom aspoň tušit. Je doba dluhová, místo řešení pak EU chystá dobu doražení pocovidových ekonomik drahými nespolehlivými energiemi.

P. Nešvara 21.6.2021 9:17

Německo má historickou zkušenost s plošným bombardováním měst a kdo vlastnil před válkou byt měl pak smůlu. Takže raději neriskují a platí ten nájem.