Neviditelný pes

GLOSA: Vzhůru do oblak

6.7.2010

Eutanazie nastoluje řadu etických a psychologických otázek. S novým úhlem pohledu přišel nedávno odborný tým, který před časem z řady specialistů, ovšem za zavřenými dveřmi, ustavila slučující se ministerstva financí a zdravotnictví. Jak vyplývá z jeho neveřejných dokumentů, snaží se tým najít rovnováhu mezi potřebami pacientů-klientů i trhu.A také zohlednit různé nároky a možnosti klientů a přivést finance do značně podfinancovaného zdravotnictví. Tedy:

Občan, který si bude do speciálního fondu celý život svobodně z vlastního rozhodnutí spořit, má právo na nadstandard. Jeho odchod ze světa bude probíhat v síti soukromých sanatorií pomocí směsi morfia a LSD. Jedinec odejde naprosto bezbolestně, v rauši příjemných halucinací a povznesené náladě. Péči zajistí zdravotní sestřičky od 18 do 22 let (za další, mírný poplatek je bude moci klient při zavádění injekce do žíly štípnout do zadku), jedna z nich přitom bude hrát na loutnu a další tancovat u tyče.

Na druhou, standardní variantu, plně hrazenou ze zdravotního pojištění, bude mít nárok každý. Pacient odejde pomocí dávky levnějších sedativ laoské výroby. Personál bude u standardní varianty sestávat z vysloužilých zvěrolékařů, bude však nutná účast příbuzných, např. při utírání pěny u úst nebo přidržování odcházejícího na posteli, pokud se dostaví záškuby a křeče. Odvoz těla nebožtíka a úklid a dezinfekci místnosti platí pozůstalí ze svého.

Ale kdepak, dost, to byl jen apríl. Tohle by přece žádného českého ekonoma ani ministra nemohlo nikdy, nikdy napadnout...

Autor je redaktor Brněnského deníku Rovnosti, vyšlo v Rovnosti 2010zpět na článek