18.1.2021 | Svátek má Vladislav


GLOSA: Výzva pro Prahu

10.10.2019

Souběh pohřbu, fotbalu a protestů bude dobrý test

Hyperkorektní jazyk přináší slova, jež původní ostrý význam zamlží. Vezměme třeba hrozbu či průšvih. Varuje-li před nimi korektní politik, užije slovo výzva. Výzvou myslí potenciální průšvih, bez něhož by se rád obešel, ale slovem výzva dává najevo, že průšvih zvládne. Univerzálním heslem je proslulé Wir schaffen das kancléřky Merkelové. Podobnou výzvou je teď pro Prahu nadcházející pátek.

V pátek se sejde pohřeb Karla Gotta, fotbalový mač Česko – Anglie, demonstrace za klima, zvláštní protest Rebelie proti vyhynutí a navíc audiovizuální festival Signal. Je ten souběh událostí potenciálním průšvihem pro organizátory, policii, magistrát i všechny Pražany? Nebo výzvou?

Řekněme, že to může být dobrý zátěžový test. Praha již zažila rizikové události, ale proběhly sólově. V září 2000 to bylo společné zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, když světem letěly protesty proti globalizaci. A v listopadu 2002 to byl summit NATO. Obě události přilákaly tisíce účastníků, hostů, demonstrantů, anarchistů i novinářů. Při první z nich bylo zraněno 64 policistů a 20 demonstrantů, 900 lidí bylo zadrženo, ale celkově vzato Praha obstála.

V pátek spatříme nižší ligu, bez násilí organizovaných demonstrantů. Leč bude to dobré cvičení pro město i bezpečnostní složky. Souběh atraktivního pohřbu, atraktivního fotbalu za účasti rowdies, klimatických demonstrací a kulturního festivalu je něčím, co nelze natrénovat na cvičišti s komparsem. Je to skutečný zátěžový test se vším, co k němu patří. V tomto smyslu ho mohou brát Praha, policie i organizátoři jako skutečnou výzvu bez korektního kličkování.

LN, 9.10.2019Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.