25.9.2023 | Svátek má Zlata


GLOSA: Výtvarník Černý by dal za Vondru ruku do ohně

8.9.2011

Výtvarník, profesionální provokatér a nepříliš zdatný letec David Černý trousí v Reflexu chválu na současnou vládu. V prvním okamžiku se člověk domnívá, že jde opět o jednu z jeho mystifikací – řečeno prostou češtinou, že si Černý z čtenářů dělá srandu.

Jedním z jeho favoritů v této vládě je Saša Vondra. Onen Vondra, kterého Černý obelhal s Entropou. Černý tehdy bezděčně odhalil Vondrovu manažerskou nekompetentnost a ještě jej vmanipuloval do situace, kdy musel dílo vůči evropské veřejnosti obhajovat povídačkou o specifickém českém smyslu pro humor. Vznik a instalace Entropy, v níž se zračí směs arogance a ignorance (pravděpodobně nejnebezpečnější mix v rukou těch, kteří disponují nějakou formou moci) vyvolaly diplomatické skandály, takže samotnému Alexandru Vondrovi tehdy paradoxně vůbec do smíchu nebylo.

Nyní se David Černý snaží veřejně splatit svůj dluh vůči Vondrovi a působí to dojemně směšně. V rozhovoru pro Reflex David Černý chce „dát ruku do ohně za to, že si Vondra finančně nepřilepšil“. A Černý pokračuje: „jsem prostě přesvědčen, že neexistuje žádné konto, kam by mu chodily černý prachy." Reaguje tím na nedořešenou kauzu ProMoPro z doby českého předsednictví v EU.

David Černý je podle všeho přesvědčen (ostatně jako spousta jiných lidí), že největšího zla se zkorumpovaný politik dopouští tím, když krade pro sebe. Kauza nehorázně předražené zakázky ProMoPro ani Vondrův podíl na ní nejsou dosud dořešeny, nicméně pan Černý by si měl uvědomit, že problém korupce má v politice ještě zcela jiný rozměr.

Když se politik nechá podplatit, dopouští se každopádně trestného činu. Pokud však takto získané peníze například prošustruje s holkami nebo propije v lokálech, je to pro společnost menší zlo, než když peníze požaduje pro svou stranu. Jestliže předražené státní zakázky vedou prostřednictvím tajného financování politických stran ke zkreslení politické soutěže, je to z hlediska společenské nebezpečnosti daleko horší.

Nelze nic namítat proti tomu, když se výtvarník svěří Reflexu se svými niternými pocity z politiky. Shodou okolností jsou však ti, které v současné vládě vyzdvihuje (Vondra, Schwarzenberg), jeho bývalými zadavateli. Se Sašou Vondrou „spáchal“ Entropu a nedávno spolu u příležitosti odchodu sovětských vojsk z našeho území obnovili taškařici s růžovým tankem na Vltavě. Pro TOP 09 zase vymyslel warholovská trička s Karlem Schwarzenbergem v hlavní roli. Černý je zkrátka typem umělce, který umí z kontaktů na konkrétní politiky těžit. Ať už finančně nebo co do vlastní publicity.

Autor je místopředsedou Evropského parlamentu

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora