4.6.2020 | Svátek má Dalibor


GLOSA: Výsměch a ne generační obměna!

13.1.2011

Pamatuji se, co to bylo za mediální povyk, když se začátkem 90. let prosazoval lustrační zákon. Kolik těch trapných slohových cvičení na téma potlačování osobních práv a svobod jsme od tmavě či světle rudých bojovníků za práva bývalých nebo stále ještě aktivních bolševiků slyšeli a četli.

Lustrační zákon se nakonec podařilo prosadit. S uváděním členství soudců v totalitní KSČ to trvalo dvacet let. Nedělal jsem si iluze, přesto mne nyní zveřejněné konkrétní údaje nemile překvapily. Víkendové Lidové noviny otiskly na dané téma dva články (zde a zde). Jeden z nich končí otřesným číslem:

„...Šokující je jiný údaj. V roce 1989 bylo podle ministerstva mezi soudci 714 členů KSČ, dnes 618. Za jednadvacet svobodných let tedy odešla necelá stovka soudců-komunistů. Ano, i takto vypadá generační obměna a očista justice na český způsob...“

Matematicky vyjádřeno – v uplynulých letech odešlo ze soudnictví každý rok průměrně 0,64% komunistů z původního počtu členů této zločinecké organizace.

Laskavý čtenář pak jistě lépe pochopí některé dosud nepochopitelné kauzy, jako třeba tu Hučínovu (hlavně když si zjistí, kdo v jeho případě rozhodoval). A samozřejmě i lépe chápe odmítavý postoj předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k nálezu jeho kolegů o členství soudců v KSČ.

Nevím, jak ostatní, ale já nechápu, jak může bývalý komunista o takových věcech vůbec rozhodovat. I když... Kdyby se z rozhodování měli vyloučit všichni, kdo byli v KSČ, asi by to neměl kdo rozhodnout...

www.angle.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.