24.6.2021 | Svátek má Jan


GLOSA: Výsměch a ne generační obměna!

13.1.2011

Pamatuji se, co to bylo za mediální povyk, když se začátkem 90. let prosazoval lustrační zákon. Kolik těch trapných slohových cvičení na téma potlačování osobních práv a svobod jsme od tmavě či světle rudých bojovníků za práva bývalých nebo stále ještě aktivních bolševiků slyšeli a četli.

Lustrační zákon se nakonec podařilo prosadit. S uváděním členství soudců v totalitní KSČ to trvalo dvacet let. Nedělal jsem si iluze, přesto mne nyní zveřejněné konkrétní údaje nemile překvapily. Víkendové Lidové noviny otiskly na dané téma dva články (zde a zde). Jeden z nich končí otřesným číslem:

„...Šokující je jiný údaj. V roce 1989 bylo podle ministerstva mezi soudci 714 členů KSČ, dnes 618. Za jednadvacet svobodných let tedy odešla necelá stovka soudců-komunistů. Ano, i takto vypadá generační obměna a očista justice na český způsob...“

Matematicky vyjádřeno – v uplynulých letech odešlo ze soudnictví každý rok průměrně 0,64% komunistů z původního počtu členů této zločinecké organizace.

Laskavý čtenář pak jistě lépe pochopí některé dosud nepochopitelné kauzy, jako třeba tu Hučínovu (hlavně když si zjistí, kdo v jeho případě rozhodoval). A samozřejmě i lépe chápe odmítavý postoj předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského k nálezu jeho kolegů o členství soudců v KSČ.

Nevím, jak ostatní, ale já nechápu, jak může bývalý komunista o takových věcech vůbec rozhodovat. I když... Kdyby se z rozhodování měli vyloučit všichni, kdo byli v KSČ, asi by to neměl kdo rozhodnout...

www.angle.czPostarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.