26.10.2020 | Svátek má Erik


GLOSA: Vinit Čechy z rasismu je nový sport

15.8.2013

Už je mi z toho špatně, jak se významné osobnosti našeho veřejného života předhánějí ve vyjadřování obav z českého rasismu. Nemine den, aby na toto téma nevyšel nějaký článek v novinách, nemine den, aby někdo nevaroval před pogromy a sociálním vylučováním a neoznačil to za největší nebezpečí pro budoucnost. Připadá mi, jako bych byl svědkem nevyhlášené soutěže o největšího bojovníka proti českému antiromismu. Ve stejných stopách jde i "odvážná" iniciativa Stop Čechům, o které psaly v neděli Lidovky.cz.

Český "anticikánismus" bude nějaká velmi zvláštní forma rasismu. Určitě existuje, když o něm všichni mluví, ale je těžké ho nějak vystihnout. Rasové zákony v Čechách nemáme, žádné teoretické spisy ani myšlenková tradice anticikánismu tady neexistují a dokázat všeobecnou rozšířenost neexistující formy rasismu ve většinové populaci bude metodologicky taky problém. Zbývá "vědecké" uchopení problému formou vědeckého důkazu. Nejsou snad studie, které dokazují, že tu dochází k "sociálnímu vylučování"? Doporučuju přečíst si a prostudovat štědře financované pseudovědecké výplody, které na toto téma píše Ivan Gabal a nejrůznější agentury a firmy, které jsou na něj napojené. Je to dobrý a výnosný sport, financovaný ze zdrojů EU a našich ministerstev.

Jsou-li všichni Češi rasisti, pak to musí platit i o těch, kteří je obviňují z rasismu. Nebo ne? Zdá se, že tyto iniciativy a jednotliví bojovníci proti českému rasismu nám, beznadějným rasistům, záslužně ukazují jedinou možnou cestu vykoupení. Jasně, rasismu se zbavíme jen tím, že budeme ostatní obviňovat z rasismu. A to budiž náš cíl: Všichni Češi se musí přesunout z tábora rasistů do tábora těch, kteří všechny Čechy obviňují z rasismu. No jo, ale koho pak budeme vinit z rasismu, když v táboře rasistů nikdo nezbude? Trošku absurdní přístup, řekl bych...

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.