22.3.2023 | Svátek má Leona


GLOSA: „Věru ctihodný je muž"

25.10.2019

Hodlá poslanec Lubomír Volný propagovat „obchod s chudobou“, ve kterém se mu dařilo, v médiích veřejné služby?

Četl jsem rozhovor s poslancem Volným (dříve SPD, nyní JAP) na Parlamentních listech. „Věru ctihodný muž“, jak píše Shakespeare. Muž rasantních výroků, dokud byl ještě členem SPD, než vstoupil do bitvy s místopředsedou této strany Fialou o pozici, a když souboj prohrál, založil si vlastní stranu „Jednotní - alternativa pro patrioty“. Za tuto stranu se pokusil kandidovat do Evropského parlamentu se ziskem 0,49 % odevzdaných hlasů občanů, kteří mu důvěřují.

V tom zanedbatelném veřejném kreditu hrála roli jistě skutečnost, že v letech 2012 a 2013 zakoupil několik domů ve vyloučené lokalitě Zadní Přívoz v ostravské čtvrti Přívoz. Byty v těchto zchátralých domech pronajímá převážně sociálně slabým romským rodinám za vyšší než běžný nájem. Takovéto jednání bývá označováno jako obchod s chudobou. Jak se slučují páně poslancovy radikální výroky proti parazitování na společnosti s inkasováním nájmů od romských rodin žijících ze sociálních dávek?

Pan poslanec „věru ctihodný je muž“.

Ve Sněmovně získal popularitu výzvou poslanci Janu Birkemu, „aby si šli spory vyříkat ven“, a založil tak za nesouhlasného bouchání kolegů do lavic novou tradici dialogu ve Sněmovně.

Ve veřejnosti pak jistě mají respekt jeho výroky. Kupř. jeho hodnocení recipročních pobytů českých studentů v rámci programu Erasmus na zahraničních univerzitách: „Ti lidé se vracejí ze zahraničních pobytů naprosto nekriticky nastavení vůči Evropské unii. Na Erasmus jezdí kampusoví povaleči, žijí tam ve zlaté kleci.“

Jako vysokoškolský učitel (s aprobací jistě lepší, než jakou disponuje pan poslanec) mohu říct, že program Erasmus je pro studenty velmi pozitivním poznáním a srovnáním kvality výuky na vysokých školách u nás a v zahraničí. Mohu to posoudit bezprostředně po jejich návratu na mateřskou vysokou školu.

A tak jen čekám, kdy mne ten ctihodný muž, moralizující systém veřejných médií, přilepšující si z nájmů romských rodin žijících ze sociálních dávek pozve, jako pana poslance Birkeho, „abychom si to šli vyříkat ven“. Argumenty jistě hodné zástupce lidu, ozdobeného titulem Mgr., jehož diplomní práce žel nebyla prozatím dohledána. Rád bych si ji přečetl.

Rozhovor ČT? Jsme okrádáni o miliardy. Lži občanům. Rada ČT má úkol oklamat veřejnost… bych si za normálních okolností asi přečetl, ale od autora tak „ctihodné“ charakteristiky bych očekával spíše obsáhlou sebereflexi jeho vlastního jednání a jeho postojů.