6.6.2020 | Svátek má Norbert


GLOSA: Vážený pane, jste vůl

6.1.2014

Relativně nedávno – řekněme ještě ve dvanáctém století – nebývalo snadné někoho urazit. Zneuznat a sepsout. Akt se odehrával výhradně v rovině osobní, z očí do očí. K mání byla jediná komunikační metoda, totiž metoda verbální. Běžný smrtelník, chtěl-li bližního znectít, nemohl být sralbotka, protože každému pokusu o verbální komunikaci tohoto typu hrozil rychlý přechod v komunikaci manuální.

Snadné to nemívaly ani elity, jak již kdysi vystihl Jan Werich: "Tenkrát, když král poslal druhýmu králi posla, aby mu vyřídil, že je vůl, no to trvalo."

Později přišly vynálezy, které významně rozšířily možnosti elit i prostého lidu. Knihtisk a pošta. Také noviny. Další důležitý milník představoval tzv. otevřený dopis, který zpřístupnil i urážku veřejnou.

Stále to ale všechno bylo dost pracné. Člověk musel najít papír a tužku, něco napsat, koupit obálku a známku a odnést to na poštu, která bývala dost daleko. Často se muselo přejít přes celé náměstí. Nebo přesvědčit věčně opilého redaktora místního Zpravodaje, že právě tento otevřený dopis stojí za publikaci na titulní straně.

Dosud poslední vylepšení by Jana Wericha možná pobavilo. K veřejné a hrdelní urážce kohokoliv nyní stačí pár úhozů na klávesnici a dobré připojení. A za jediný večer je teoreticky možné celospolečensky znemožnit i desítky jedinců (viz diskuse pod libovolným Astonovým úvodníkem).

Někdy si říkám, že by nebylo marné uvést na trh cestovní agenturu zaměřenou na vybrané internetové diskutéry. Nabízela by poznávací a seznamovací autokarové zájezdy na hrad Karlštejn s doprovodným programem. Diskutéři by mohli svobodně diskutovat z očí do očí již v autobusu a během prohlídky hradu. Následovalo by odpoledne věnované společenským hrám (tichá pošta, flaška a paintball) završené večeří v restauraci (doporučuji IV., maximálně III. cenovou skupinu).

Věřím, že by se zrodila mnohá přátelství. Na život a na smrt.

Autor je fyzik a podnikatel (e-mail: neznal@clnet.cz)Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.