24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

GLOSA: V čem to vlastně žijeme?

Nedávno jsem poslouchal jakéhosi činovníka z rodu mutantů rodících se „in vitro“ v bruselských sklenících. Během toho slovního průjmu mne napadlo, co to proboha vlastně ta Evropská unie je? A tak jsem se pokoušel napsat nějakou definici.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Farniente 23.6.2016 21:17

Grafomanská exhibice

je to nejtrefnější, co mně nad příspěvkem pana Trojana napadá. Nemám sice vůbec rád pojem "čecháčkovství", ale autor ho tak mistrně prezentuje, že ho použít musím. Šedesátiletý úspěšný rozvoj integračních snah evropských institucí proti 3 - 4 rokům krize a pan Trojan hned hází flintu do žita. Kdyby nebyl obyčejný brouk Pytlík, co ví všechno líp a každému umí poradit (ale nic pořádně sám udělat), věděl by, že každý systém po čase vyčerpá růstový potenciál a musí se (za doprovodu krizových jevů) přestavět a regenerovat. Tržní hospodářství to předvádí už skoro třista let a spirála jde pořád nahoru.

M. Prokop 23.6.2016 21:34

Re: Grafomanská exhibice

Bohužel tržní hospodářství v zeleně socialistické EU pomalu mizí.

Pan Trojan má, na rozdíl od vás, smysl pro humor.

J. Kanioková 23.6.2016 22:20

Na rozdíl od vás má pan Tvojan pravdu

a skvěle tu "úúúžasnou" EU svou formulací zesměšnil..

P. Sulc 24.6.2016 2:53

Re: Grafomanská exhibice

Jeste jste nam mohl vysvetlit, proc pendluje tisice uredniku vcetne ruznych kramu nekolikrate do roka z Bruselu do Stutgartu a zpet. A jeste nam reknete, kolik to stoji, eventuelne, kolik to dela na EU danoveho poplatnika vcetne nemluvnat. Clovek vaseho zarneho intelektu to jiste zmuze ein zwei.

P. Harabaska 23.6.2016 17:46

Poněkud humorný pohled

na smutný obraz EU lze vyčíst z výňatku knihy britského autora, spisovatele a novináře "Stephen Clarke: Merde po evropsku" uvedeného v Literárních novinách. Ta popsaná rozbujelost, mrhání penězi a absurdní "universalita" evropského projektu nás přesvědčí, že jsme to vlastně všechno už tušili a víme o tom.

R. Hroza 23.6.2016 13:37

definice

Docela dobrý ale ne každý to dá. Zajímavý pokus o kumulaci a stručnost to určitě je. Dík za inspiraci.

A. Alda 23.6.2016 12:59

Jste gigant.

A máte pravdu.

J. Kanioková 23.6.2016 12:21

Pro p. Radu - EU zde není pro občany Evropy,

ale je to hračka politických elit, kde občani jsou jen statisté a pokusní králíci.

Evropský blud - Profesor Michael S. Bernstam ze Stanford University tvrdí, že ať už k brexitu dojde, či nikoli, současný stav Evropské unie je neudržitelný. Liberální imigrační politika z jeho pohledu nemůže fungovat dohromady s udržitelným sociálním státem a trvalým ekonomickým rozvojem a stabilitou.

Podle Bernstama je možné z trojice liberální imigrační politiky, sociálního státu a ekonomické stability kombinovat vždy nejvýše dvě možnosti. V žádném případě však ne všechny tři. „Je možné mít stabilní hospodářskou unii s fakticky neomezeným příchodem přistěhovalců, kdy jsou buď všechny členské státy v oblasti sociálních dávek stejně skoupé, nebo naopak stejně velkorysé. EHS coby předchůdce dnešní EU tento vývoj dokázalo synchronizovat, ať už úmyslně, nebo ne,“ soudí Bernstam ve svém textu publikovaném americkým magazínem Forbes.

„Samozřejmě je možné uplatnit také model založený na rozdílných národních sociálních státech a zcela liberální imigrační politiku. V takovém případě však EU nemůže v dlouhodobém horizontu fungovat. Odchod bohatších a štědřejších států z EU by potom byl jen otázkou času. Dříve nebo později budou zahlceny přistěhovalci z chudších členských států a odejdou pryč. Přistěhovalce ovšem nelze z ničeho vinit. Hlavním důvodem je příliš velkorysý sociální stát a všudypřítomné předpisy.“

„Jde o jasný příklad trilemma, kdy pracujete se třemi možnostmi najednou. Buď zamezíte přístupu ke zdroji a tím pádem také svobod a stability. Nebo naopak máte dotace a stabilitu, ale nikoli svobodu. Třetí variantou je mít zajištěn volný přístup k dotacím a svobodě, ale už bez stability. To je zákon přírody, který nikdy neselže a neohlíží se na výjimky.". - http://jdem.cz/b987j4

J. Kanioková 23.6.2016 12:33

Evropský blud

"Lidé Evropy musí být vedeni k superstátu, aniž by tušili, co se s nimi děje.." Jean Monnet (jeden ze z otců zakladatelů dnešní EU), valné shromáždění OSN v NY roku 1952

Kolem r. 1992 začal Jacques Delors hledat „duši“ Evropy. Dobře pochopil, že zapálit Evropany pro EU (ne pro Evropu, protože tu každý normální člověk žijící v Evropě přirozeně a autenticky ctí) jen „nízkými“ argumenty o ekon. výhodnosti nelze. Chtělo to něco duchovního, proto Delorsovo „zbožšťování“ Evropy. Hledání duše Evropy se našim domácím odpůrcům tržní ekonomiky (kterou nazývali hokynářským systémem) strašně líbilo a nebyla to jen tradiční levice socialistického či komunistického typu, ale i P&L.

EHS (vznik 1957) – i když stále ještě „mírná“ integrace – začalo zcela zákonitě vytvářet své evropské úřady, svou vlastní evropskou byrokracii, své „evropské“ politiky, své lobbisty, své zasvěcené a na evropských institucích závislé novináře, prostě stalo se samo byznysem (a velkým zaměstnavatelem). I ti lidé, kteří v nich seděli, i tyto evropské instituce, jako vždycky v minulosti, začali žít svým vlastním životem a začali se – nejdříve opatrně, ale přesto důsledně – osamostatňovat a vyvlékat z role pouhého služebníka členských států, což byla jejich původní úloha. Zároveň se začala vytvářet – europeistická ideologie, která začínala formulovat a propagovat obrysy budoucích integračních fází. Důl. momentem v tomto smyslu byla zejména tzv. Wernerova zpráva z roku 1970, kde se mimo jiné poprvé objevuje myšlenka spol. evropské měny..

Web Historie EU - Občanství a identita - http://www.historiasiglo20.org/europe/ciudadident.htm

To monstrum je nereformovatelné.. protože...De Gaulle, navzdory vůli bránit silnou Evropu před USA a SSSR, nikdy nevěřil v politické sjednocení Evropy. Podle jeho názoru byla národní nezávislost Francie absolutně neměnnou otázkou. Proto vždy "bojoval" za zachování jednomyslnosti hlasování proti snaze ostatních o zavedení většinového hlasování. Bohužel po jeho rezignaci v r. 1969 ..

J. Kanioková 23.6.2016 12:47

A popis vstupu V.B.

Nejprve stručně, jak se Británie nechala podvést, okrást a trvale ždímat.

Sport zvaný altruismus

Vstup do EHS v roce 1973 byl podvod Edwarda Heathe, zamlčujícího konečné totalitní nastavení evropského „společnotržního“ projektu, a dokonce i některé okamžité podmínky, které se rovnaly loupeži za bílého dne. Zde jen pár těch nejznámějších: Odevzdání svrchovaných moří, rybolovné kvóty a krach rybářství se ztrátou 30 000 pracovních míst a tří čtvrtin úlovku. Z Bruselu nařízené masakry miliónů kusů dobytka kvůli několika stovkám nakaženým slintavkou, působící krach britského dobytkářství, masného průmyslu a mlékařství. (Francie a Německo byly nakaženy také, ale žádné masakry neprovedly.) Miliónové vykácení ovocných stromů podle jakýchsi regulací společné zemědělské politiky. Extra tarify na karibskou třtinu, vyřazující z konkurence britské cukrovarnictví, donedávna největší na světě. Účel: otevřít nový trh pro kontinentální přebytky. Výsledek: trvalý obchodní deficit a potravinová závislost na EU. Plus výdaje na „členský příspěvek“:

P. Harabaska 23.6.2016 18:03

Re: Evropský blud

Právě de Gaulle svým podpisem Evianských dohod na konci alžírské války a přijímáním arabských spolubojovníků francouzské armády v Alžírsku - spolu s uznáváním pasů příslušníků států Commonwealthu Velkou Británií po dekolonizaci - poprvé otevřel dveře pro migrační vlny přicházející z jihu do Evropy. De Gaulle tak sice zabránil dalšímu umírání Francouzů v Alžírsku, které pak ale arabští přistěhovalci významnou měrou přenesli do Francie. Francouzi spolu s Brity se tak stanou prvními evropskými národy, které díky porodnosti imigrantů přestanou jako evropské existovat.

J. Kanioková 23.6.2016 21:13

Ách jo, ta dekolonizace to začla, to vím,

a za to u mě mají tyhle země značné mínus.

Bat Ye Or: Eurábie: Euro-arabská osa - http://jdem.cz/ba74h7

R. Langer 23.6.2016 11:54

Možná tomu nebudete věřit,

ale rozumím tomu velice dobře a souhlasím. :-)

Š. Hašek 23.6.2016 12:42

Re: Možná tomu nebudete věřit,

Jo. Jde to.

A ten kdo zažil zápočet (tzv. zápich) z "marxáku" to rozkóduje natošup.

J. Kanioková 23.6.2016 12:56

Marxák jsem nezažíla,

ale text článku musí pochopit každý normální tvor.. Už dlouho jsem se tak nezasmála..

Š. Hašek 23.6.2016 13:03

Re: Marxák jsem nezažíla,

Já bych jen ještě poprosil autora, aby sepsal nějaké heslo/zkratku/výcuc do hospody, nebo když člověku upadne krajíc chleba s medem na koberec. Stačí jen šestislovná (i osm slov možno) úderná věta na thema bruseláci. Ale terminologii zachovat!!

Š. Hašek 23.6.2016 11:36

Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Dokonce si myslím, že dnes již pro běžného čtenáře dnešních tiskovin, posluchače Teličky, Roučka, debatéra zde na NP, není text až tak neuchopitelný (taky pěkná konina, že - uchopit slovo). A přelouská za minutu.

Aby řeč nestála - všimněme si, že takto velice dobře definované bruselské podržtašky, spolu s komisariátem, nám dnes stále podstrkují třeba svoji (politbyrem schválenou) politickou, sociologickou, ekonomickou, vojenskou definici Ruska. Obecně mají již svoje novodefinice na všechno. Bacha na to. Pro doplnění. Zkráceno.

S. Netzer 23.6.2016 11:53

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Tu definici Ruska nemusí nikdo nikomu "podstrkovat".

Počínání vůdce Putlera a jeho kamarilly je samo o sobě dostatečně vypovídající.

Rusko bylo, je a zůstane Říší zla.

Š. Hašek 23.6.2016 12:09

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Vážená paní Netzerová, neračte se prosím zlobiti, ale můj otec - který zažil dobu, kdy šlápnout v tramvaji na nohu někomu s odznáčkem NSDAP na klopě, to nebylo k smíchu (jako příklad) - ten by Vám dnes krátce odpověděl:

Někdo i jen s německým jménem by měl na lékárnických vahách vážit, kterou tu zemi kolem sebe pojmenuje Říší zla. V Evropě má stále slovo říše i jiné konotace. Něco si o tom přečtěte a neopakujte jak kolovrátek slova amerického presidenta, který ovšem mluvil o Brežněvovi a CCCP. Jest to asi 40 let. Vy vytahujete Reagana, já vytáhl tu "Vaši" Třetí Říši.

Nejsme židovská rodina.

S. Netzer 23.6.2016 12:35

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Nevážený rusofile Hašku, jméno mého manžela jsem si nevybrala, na rozdíl od jeho osoby. A ani moje jméno za svobodna nebylo české, nýbrž "mezinárodní".

Nevypovídá to zrovna o vaši inteligenci, když si myslíte, že Brežněvova říše zla se nějak zásadně liší od té nynější.

Š. Hašek 23.6.2016 12:50

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Nechme inteligenci stranou.

Nevím co si mám myslet, pokud jste nepostřehla čtyřicet let časového rozdílu mezi CCCP a Ruskem. Pozor na to, pokud kromě Vás takhle zamrzli evropští plánovači, tak končí legrace.

M. Vondráček 23.6.2016 12:14

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Když už tak zasvěceně mluvíte o říši, Váš tchán byl u SS nebo u SA??

S. Donát 23.6.2016 12:22

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

U elektrikářů - na klopách měl dva blesky :)

Š. Hašek 23.6.2016 15:04

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Tedy pánové, takhle se překouknout! Moje chyba.

Děkuji za upozornění paní Kaniokové.

Š. Hašek 23.6.2016 12:45

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Tedy pane Vondráčku, jste bélbej, nebo jenom navedenej. Nelze jinak.

J. Kanioková 23.6.2016 13:15

To nepsal Vám

Š. Hašek 23.6.2016 15:02

Re: Souhlas. Dobré. Vtipné (černě trochu).

Já se přehlédl, ta ježibaba dovede někdy vytočit. Omlouvám se .....

J. Kanioková 23.6.2016 15:35

Nedivím se..

na to je jediný recept, ignorovat..

Š. Hašek 23.6.2016 15:58

Re: Nedivím se..

Seneca (volně): Kdo mlčí, souhlasí.

Já teď ještě trochu klempíruju, a fakt nevím, zda nemám ležet a čumět do stropu. Ale když já vodmala furt (bylo mi milionkrát naznačeno otcem, že říká stále) slyšel, že aspoň "na tu slanou vodu" si mám vydělat.

J. Kanioková 23.6.2016 16:52

Sice máte (se Senekou) určitou pravdu,

a taky se toho držím - vždycky co na srdci, to na jazyku - a celoživotní trable z toho.. jenže daný případ je jiný. Jedovaté trolly nejvíc potěšíte, když na ně reagujete. A naopak. Zbytečná ztráta času..