22.10.2021 | Svátek má Sabina


GLOSA: Utajený výbuch Temelína

18.4.2008

V roce 2001 způsobilo ionizující záření z Temelína škodu na pozemku zemědělské školy ve Freistadtu, rakouském městečku vzdáleném asi 60 km od elektrárny. Rakušané nezaváhali a podali na ČEZ hbitě žalobu. Evropský soudní dvůr se bude opět zabývat právními otázkami souvisejícími s jadernou elektrárnou Temelín.

Přímé svědectví, ani podrobný popis škod nemám k dispozici. K tomu, aby došlo ke škodám na pozemku zemědělské školy, muselo být ionizující záření poměrně silné. Protože intenzita záření klesá se čtvercem vzdálenosti, musela být v epicentru vzdáleném 60 km značná, lze ji odhadnout na explozi menší atomové pumy. Ti chlapi z Temelína jsou opravdu machři – tohle dokázali nejenom utajit tak, že si toho u nás nikdo nevšiml, ale navíc i přežili.

Všichni víme, že Rakušané jsou výbornými sousedy, kteří stejně jako my pečují o korektnost vzájemných vztahů. Žádné blokády hranic, žádné obtěžování našich řidičů ze strany jejich policie. Mám však obavy, že jejich tvrzení by u soudu nemuselo obstát. Pokud si soudce vzpomene na tu prokletou poučku o úbytku intenzity záření, nebo pokud si přizve znalce s alespoň ukončenou základní školou, mohli by se naši milí sousedé mírně řečeno zesměšnit.

Temelín od Písku v roce 2001

Temelín od Písku v roce 2001

Převzato se souhlasem autora z jeho blogu na kareldrabek.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.