14.5.2021 | Svátek má Bonifác


GLOSA: Tři kila větru

18.12.2008

Lidstvo je velké, avšak lidé malí, napsal už dávno Ludwig Börne, a na jeho citát jsem si vzpomněl při čtení zprávy, že již 13 tisíc Čechů si koupilo pozemky na Měsíci. Nejde o to, že se stejnou logikou mohli si koupit tři kila větru, nebo dva metry mlhy, či 20 deka tmy. Každý smí svobodně utrácet za cokoli, má-li zbytné peníze.

Nejsa orgánem činným v trestním řízení, nezajímám se ani o Lunární ambasádu ČR v Praze na Vinohradech, pracující pro americkou společnost v Nevadě, která tímto způsobem s lidskou blbostí obchoduje. Neboť má-li už být někdo okraden, nechť je to raději blbec než člověk soudný. Na druhou stranu, jak je možné, že si toho úřady ještě nevšimly? Možná jim to spíše než podvod připadá jako kavalírský delikt. Jenže když prodáte na Zemi pozemek, který vám nepatří, dostanete se před soud. Takže pokud v té firmě nemají v šuplíku doklad o majetnickém právu na Měsíc, už by tam snad měla policie čenichat.

Možná by mi právník vysvětlil, že jde o recesi – pozemek ve vesmíru je přece člověku evidentně k ničemu – a lidé si těmi akry na naší kosmické oběžnici vlastně kupují legraci, zábavu. Že se nechají dobrovolně obírat stejně, jako když usednou k hracímu automatu. Budiž, tak to tedy trestné není, je to jen rozmařilost a frajeřina, jako když si někdo zapálí doutník stočenou tisícikorunou, aby byl aspoň něčím na světě povšimnutelný.

Snad by nás to nemělo rozčilovat, snad bychom měli spíše zajásat nad požehnanými poměry, ve kterých 13 tisíc jedinců neví, co se zbytečnými penězi. Jen je mi líto, že ti malí lidé netuší, kolik „pozemků na Měsíci“ se nalézá nikoli 384 tisíc kilometrů daleko, ale přímo v jejich okolí, takřka na dohled.

Už roky prosí přes organizované sbírky o zbytné peníze boháčů dětské onkologické kliniky v Motole a na Homolce. Peníze nutně potřebují hospice, domovy pro seniory, azylové domy, chráněné dílny pro zdravotně postižené. Zbytné peníze neodmítnou charitativní organizace poskytující pomoc lidem zasaženým válkou či přírodními katastrofami. Země je plná útulků pro lidmi opuštěná zvířátka. Konta pro humanitární pomoc jsou všude přístupná lidskosti a bezedná pro bankovky, kterými nemoudří z nás vyživují vysmáté kšeftaře s pozemky ve vesmíru.

Možná, že letos o Vánocích dostane někdo akr měsíční krajiny pod stromeček. Ze srdce mu takovou hanbu nepřeji.

Právo, 16.12.2008Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.