Neviditelný Pes

GLOSA: To se hned tak nevidí

5.1.2011

Tedy to, co předvedla 4.1.2011 „veřejnoprávní“ ČT 24 v pořadu „Interview ČT 24“ od 18,30 hodin, se skutečně hned tak nevidí.

Pozvaným byl ministr financí Miroslav Kalousek, otázky měl klást moderátor František Lutonský. Úmyslně píši měl klást. Jeho činnost totiž po celou půlhodinu spočívala téměř výhradně v důsledné likvidaci pokusů pana ministra vysvětlit události kolem zkrachovalé IPB, jejího prodeje a všech souvisících dějů.

Předesílám, že pana Kalouska naprosto nemám v oblibě mimo jiné proto, že je recyklovaným politikem a zejména proto, že byl jedním z poslanců, kteří hlasovali pro fotovoltaické okrádání občanů ČR a nyní pro změnu řeší dopady této (řekněme velmi jemně) nepředloženosti.

Tedy – Kalouska rád, nerad, musím opět na adresu ČT prohlásit, že tohle se prostě nedělá!

Tato nehoráznost byla zatím největší, jakou jsem v ČT viděl, a že už jich byly spousty. Pan Lutonský nejenže skákal panu ministrovi do řeči, kdykoliv se tento blížil k jádru problému, ale když vyčerpal svou zásobu připomínek, jež s tématem jakž-takž souvisely, klidně přerušoval pana Kalouska poznámkami nikterak nesouvisícími. Vrchol exhibice pana Lutonského se přiblížil, když se s radostným úsměvem na ministra obrátil dotazem, zda to dokáže doříci, když do konce pořadu chybí 15 vteřin.

Absolutním vyvrcholením pak byla skutečnost, že i v těch posledních patnácti vteřinách finišujícímu a zjevně již dosti namíchnutému panu Kalouskovi do jeho řeči hloupě kafral. Doporučuji všem, kteří pořad neviděli, podívejte se nyní. Uvěříte, že nepřeháním. (A vůbec bych se nedivil, kdyby tento paskvil z archivu záhadně zmizel, zatím tam ale je.)

Tohle dle mého názoru nebylo neumění, špatný den, náhoda, neznalost. To byla úmyslná manipulace, zlá, podlá, potměšilá.

Bohužel se musím opakovat, neboť hříchy ČT v oblasti zpravodajství a publicistiky jsou stále stejného druhu, jen čím dál výraznější.

Namísto zprávy bývá vysílán názor redaktora na událost – často velmi tendenční. V diskusních pořadech se moderátor někdy lísá k hostu (p. Moravec k p. Havlovi například), což ještě není tak zlé, jindy se chová až nepřátelsky, což je horší. Dost často moderátor plácá nesmysly. A asi nejhorší je to, co jsem popsal výše – namísto diskuse nebo interview svévolná exhibice moderátora.

Jan Svoboda


zpět na článek